Sladkogorska tovarna papirja Paloma, ki je že nekaj let v 100-odstotni lasti češko-slovaške skupine Eco Investment, je minulo leto končala z 90,5 milijona evrov prihodkov od prodaje, kar je petina več kot leto pred tem.
Kljub temu so v gospodarsko negotovem času, kot so zapisali, sklenili s skoraj sedmimi milijoni evrov čiste izgube.
Kot je v letnem poročilu družbe, objavljenem na spletnih straneh Ajpesa, zapisal aprila imenovani novi predsednik uprave Stevan Lomić, ki je sicer v podjetju vse od lastniških sprememb, na Palomo, tako kot na veliko drugih podjetij, vplivajo turbulence na trgih.
»V tem gospodarsko negotovem času smo poslovno leto 2021 končali z negativnim poslovnim rezultatom iz poslovanja, v višini treh milijonov evrov, kar je daleč od načrtovanega rezultata,« je zapisal Lomić. Finančni načrt je predvideval kar 14,5 milijona evrov pozitivnega rezultata iz poslovanja.
Dobrih 90 odstotkov prihodkov so ustvarili s prodajo proizvodov, od tega je več kot polovico predstavljala prodaja toaletnega papirja. Podjetje sicer dobro polovico izdelkov proda pod lastno blagovno znamko, ostalo pa pod trgovskimi blagovnimi znamkami.
Medtem ko so v Sloveniji lani skupaj prodali za 13 milijonov evrov izdelkov, nekaj več kot leto prej, je največji tuji trg z 18,5 milijona evrov predstavljala Nemčija, nad desetimi milijoni prodaje so ustvarili še na Hrvaškem in Slovaškem.
Lomić v letnem poročilu pojasnjuje, da so se po pozitivnem poslovanju v prvi polovici leta 2021 trendi že v drugem četrtletju začeli slabšati, najprej na področju vhodnih materialov, z zvišanjem cen celuloze, čemur je sledilo nenadno zvišanje cen električne energije in plina.
Ker prodajna cena izdelkov ni mogla slediti tako hitremu povečanju stroškov, se je to odrazilo v izgubi iz poslovanja v zadnjem četrtletju.
Med ostalimi razlogi za negativno poslovanje v podjetju, ki je imelo konec leta 425 zaposlenih, 50 manj kot konec leta pred tem, navajajo še zamude izvajalcev pri novem papirnem stroju in preložitev nove investicije v proizvodnjo gotovih izdelkov in visoko regalno skladišče, s čimer so negativna tržna nihanja pričakali deloma nepripravljeni.
Ob tem pa dodajajo, da bo tovarna po vseh posodobitvah energetsko učinkovitejša ter prijaznejša okolju in zaposlenim. Po uspešni investiciji v nov papirni stroj je Paloma kljub dramatičnemu zvišanju cen energije začela s prenovo in vlaganjem v dve novi proizvodni liniji za gotove izdelke in avtomatizirano visoko regalno skladišče.
Za izvedbo omenjene investicije je Paloma od države prejela tudi osem milijonov evrov subvencije za neposredne tuje investicije.
Projekt bo tekel naslednji dve leti in v prvi fazi vključuje rušenje obstoječih skladiščnih in proizvodnih objektov, v drugi pa bo namesto teh zgrajena nova proizvodna hala z možnostjo namestitve štirih proizvodnih linij, vključno z novimi stroji za embaliranje in paletizacijo.
Kot je še dodal Lomić, je bil začetek letošnjega poslovanja negotov, enako veljajo napovedi za prihodnje mesece, predvsem zaradi negotovosti na surovinskih trgih in rekordno visokih cenah energije.
V letošnjem prvem četrtletju je cena električne energije vztrajala na visokih ravneh s konca leta, vendar je družba znižala vpliv visokih cen z delnim zakupom električne energije po vnaprej dogovorjeni nižji ceni, enako pa velja tudi za zemeljski plin kot drugi ključen energent.
Paloma neposredno sicer ni prisotna na ruskem oziroma ukrajinskem trgu, zato vpliva z vidika izpada prodaje ali nabave ni, a v podjetju poudarjajo, da je kriza zaradi vojne na splošno vseeno poslabšala gospodarske razmere, kar podjetje čuti predvsem na nabavnih trgih energije in surovin.
Komentarji (3)
Sedaj bi morali kot pospeševalca prodaje zaposliti vašega pojbiča. Naj se vidi njegova (ne) sposobnost.
In reply to Koliko novih strojev ste… by pohorskisvizec
Ljudje, več jejte in rešite Palomo.
Koliko novih strojev ste kupili.Vaš drek papir je najdražji.Žalostno!