V našem okolju smo bili dolgo časa navajeni na rdeče pikapolonice s črnimi pikami, ki so delovale kot zanimive živali. V zadnjih desetih letih pa smo ljudje z namenom zatiranja listnih uši v zahodno Evropo prinesli invazivno vrsto harlekinskih polonic, ki so nenavadno obarvane.
Kot smo že poročali na Sobotainfo, gre za invazivno vrsto hroščev, ki prihaja iz Azije, in se zelo hitro hitro razmnožuje. Ena samica lahko namreč izleže tudi do 4000 jajčec.
V Sloveniji so bile prvič opažene leta 2008, od takrat naprej pa so se močno razmnožile po skoraj celotni državi.
»Gre za tujerodno in nevarno invazijsko vrsto pikapolonic,« še dodaja Dnevnik.
Kakšne so lahko posledice njihove prisotnosti?
Ker je vrsta invazivna, lahko njihovo nenadno širjenje povzroča ekosistemske, morda celo finančne posledice. Sicer bolj obširnih strokovnih raziskav na to temo pri nas še ni, saj niso potrebne, vendar pa lahko njihova pojavnost negativno vpliva na domače vrste pikapolonic.
Težava je v tem, da so harlekinske pikapolonice zelo požrešne in posledično odžirajo hrano avtohtonim vrstam. Populacija slednjih se zato manjša.
»Na to opozarjajo tudi strokovnjaki, ki opažajo vse manjšo številčno pojavnost domačih dvopikčastih polonic,« navaja Dnevnik.
V zahodni Evropi pa povzročajo vedno večje težave tudi v panogi vinogradništva, saj se v povečanem številu zadržujejo na grozdju, kjer jih je težko odstraniti. Njihovi iztrebki pa tako končajo v soku in ga zaradi prisotnosti alkaloidov onesnažijo ter mu spremenijo okus.
Kje se rade zadržujejo?
Ta vrsta pikapolonic je težavna, ker se množično zadržuje na pročeljih hiš ter v odprtinah oken, rada pa zahaja tudi v notranje prostore hiš. Razlog za to se skriva v dejstvu, da tako pikapolonice kot drugi hrošči iščejo toploto.
»Strokovnjaki sicer pravijo, da je razlog za strah ob njihovi pojavnosti v stanovanjih odveč, saj se te dodatno ne razmnožujejo. Prav tako ne bodo uničevale vaših omar ali polic s hrano, temveč bodo bolj ali manj iskale zgolj mirno prenočišče,« poroča Svet 24.
Neprijeten tudi njihov obrambni izloček
Za ljudi pa je poleg zadrževanja v hišah problematičen tudi njihov zaščitni iztrebek, ki je smrdeč in pri človeku lahko povzroča alergijske reakcije. K sreči pa je število teh reakcij zelo nizko. Spodbudno pa je tudi, da harlekinske polonice ne prenašajo drugih bolezni.
»Če polonice prisilno odstranjujemo, lahko zaudarjajoč iztrebek umaže naše stene, pohištvo ali oblačila,« še opozarja Agencija Republike Slovenije za okolje.
Problematično je tudi dejstvo, da ti izločki vsebujejo feromone, ki nato na isto mesto privabljajo vedno nove pikapolonice. Slednjih torej v prihodnosti ne bo manj, temveč celo nasprotno.
Kako pa se lahko zaščitimo?
Najbolj učinkovito se pred "harlekinkami" zavarujemo tako, da zamašimo vse odprtine ter nanje namestimo primerno velike mreže. Če pa hrošči vseeno zaidejo v vaše notranje prostore, jih na miren način odstranimo mehansko, najlažje z uporabo sesalca.