Potezo Spara in Lidla označili za staromrzništvo

| v Slovenija

Spremebe na področju koriščenja popustov v trgovinskih verigah Spar in Lidl so tarča očitkov.

Do sedaj ste lahko v Sparu koristili bone tako, da ste na blagajni predložili kartico zvestobe. Prodajalci so običajno imeli kupone na blagajni in jih zaračunavali samodejno. 

Tako ste popust lahko koristili tudi, če ste kupone pozabili doma. Za koriščenje popustov pa morajo kupci po novem kupone imeti pri sebi o nakupu, v fizični ali elektronski obliki.

Poteza naj bi razbremenila prodajalce in olajšala nakupovalno izkušnjo.  

Poteza Spara je razburila mnoge, saj nov sistem iz koriščenja popustov izključuje ranljive skupine.

PREBERITE ŠE:

Združenje Srebrna nit prakso ocenjuje kot diskriminatorno

Ne le v Sparu, tudi v Lidlu prihaja do težav. V Lidlu je koriščenje nekaterih ugodnosti mogoče izključno preko mobilne aplikacije. 

Tisti, ki aplikacije nimajo ali pa ne uporabljajo pametnega telefona, v Lidlu sploh ne morejo izkoristiti nekaterih ugodnosti.

Po mnenju Združenja Srebrna nit, ki se zavzema za probleme starejših, takšen način koriščenja popustov diskriminira starejše. Izpostavili so številne razloge, zakaj je tovrsten način koriščenja bonov nepravičen.

»V Srebrni niti protestiramo proti uvedbi novih aplikacij, saj ocenjujemo, da gre za evidentno diskriminacijo vseh, ki si aplikacije iz različnih razlogov ne morejo privoščiti, je naložiti ali uporabljati. 

Ker se ukvarjamo z dostojnim življenjem starejših, ocenjujemo, da gre za dodatno šikaniranje oziroma staromrzništvo/starizem, povezano s starostjo, in s tem izpostavlja ekonomsko prikrajšanost (večinoma) starejših v primerjavi z drugimi kupci,« je sporočilo združenje.

Poudarjajo, da veliko starejših nima možnosti slediti novostim, povezanih s sodobnimi tehnologijami. Mnogi si ne morejo privoščiti pametnih telefonov, nekateri še navadnih ne.  

Zapletene poti do popustov jim tako sprožajo dodatne frustracije in ustvarjajo občutek diskriminiranosti v primerjavi z drugimi kupci. 

»Nenazadnje so tudi materialno oškodovani glede na tiste, ki si nameščanje aplikacij na svoje mobilnike lahko privoščijo, saj do določenih popustov sploh ne morejo (na primer desetodstotni popust na nakup ob koncu tedna in 25-odstotni popust za en izdelek med tednom v trgovini Spar),« so še izpostavili.

Uporaba aplikacij je za mnoge enostavno nedosegljiva

Uporaba aplikacij se za starejše pogosto zdi zapletena in nedosegljiva. Kljub trditvam Spara, da naj bi nove funkcionalnosti olajšale nakupovanje in razbremenile prodajalce, se v praksi izkaže, da je to precej drugače. 

Že samo uporaba aplikacij na blagajni vzame dodaten čas in obremeni prodajalce, ki so nato še primorani pojasnjevati nove možnosti in uporabo aplikacije.

Starejši, ki bi sicer morda potrebovali pomoč, se včasih izogibajo uporabi aplikacij, saj ne želijo dodatno obremenjevati svojih družinskih članov in prodajalcev, na kar opozarja tudi društvo Srebrna nit.

Čeprav je v Sparu še vedno mogoče uporabljati fizične kupone, se mnogi starejši zavestno odrečejo uporabi časopisnih reklam, ki jih dojemajo kot ekološko sporno ravnanje.

»Fizično izrezovanje kuponov pa pomeni velik korak v preteklost.«

Izrazili so tudi pomisleke glede varovanja zasebnosti

Poraja se tudi pomislek glede varovanja zasebnosti, osebnih in drugih podatkov, je še izpostavilo združenje. 

Prav tako trgovec ne prevzema odgovornosti za nemoteno delovanje aplikacije, tudi ne za morebitno škodo, ki bi nastala za uporabo aplikacije, motenj ali težav z dostopom do vsebin v njej ter za morebitne napake in pomanjkljivosti.

Združenje svetuje, da kupci preprosto zamenjajo trgovca

Dodali so še, da ne nasprotujejo novostim in sodobnim pristopom, vendar zagovarjajo obe možnosti, digitalni in analogni dostop do popustov. 

V kolikor se trgovci ne bodo prilagodili na potrebe kupcev, združenje svetuje, da nakup opravite drugje.

»Če problem diskriminatorne obravnave starejših in drugih, ki ne morejo koristiti sistema aplikacij, ne bo odpravljen, svetujemo, da kot kupci preprosto zamenjamo trgovca in kupujemo tam, kjer enakovredno spoštujejo vse svoje stranke. V državi je trgovin in trgovskih verig več kot dovolj.«

Apelu združenja Srebrna nit se pridružuje tudi društvo Humanitarček

Društvo Humanitarček se pridružuje apelu združenja Srebrna nit. 

Želijo si, da bi trgovci razmislili o starejših in jim omogočili koriščenje popustov, saj je predvsem zanje vsak evro pomemben. 

Več kot 90.000 starejših od 65 let živi pod pragom revščine in ti nimajo pametnih telefonov, zato društvo poziva trgovce naj premisiljo o načinu koriščenja ugodnosti.

Preberite še

Komentarji

Kurbinsin

Res je ni vsak starejsi vesc aplikacij prasca lidl in spar

flip

Naložim si spar aplikacijo, kupona za - 25 % popust nikjer . Potem se je treba še registrirati da prideš do kupona :( to sem naknadno naredil . Na koncu izrežem kupon, ki je bil v novem letaku, letak je prišel 22.01.2024, popust je pa bil veljaven do 18.01.2024, torej popust je potekel 3 dni preden smo dobili nov letak :)) .

Lora

Točno to ..pokvarjenci, lidl pa tudi goljufa pri popustih v aplikaciji kao je v računalnilu na blagajni pa ne. Moraš bit pozoren. Jaz sem kr za storno rekla...ne rabim tega izdelka.

flip

Lidl pa prav tako s to aplikacijo, rabiš inštruktorja...dobiš kupon, ga moreš shrani, potem ga moreš aktivirati, potem moreš preveriti ko klikneš na izdelek koliko dolgo velja in koliko kosov izdelkov sploh lahko kupiš, fotografije in realni izdelek se včasih razlikujejo, potem imaš še ne vem, 6 mestno kodo da preveriš če se gre za pravi izdelek..digitalizacija bi naj olajšala življenje pravijo :) . Zakaj preprosto ne znižajo izdelkov, pa če želijo imeti moje podatke , naslov itd...lahko pridejo k nam na kavo, pa jim še spalnico razkažem če jih zanimajo moji osebni podatki in navade :) .

Melkijar

Stari pojdi pred vrtec ti bodo otroci nastavili telefon .

flip

Jaz sem uporabljal internet in telefon z internetom, ko si se ti še z barbikami igral . Pravim samo da iz ravne črte delajo krivulje kjer za to ni popolnoma nobene potrebe, stvar znižaš in to je to, brez telefona, interneta itd.

Lora

Sam čas zapravljamo s tem buljenjem v telefon, pa še kradejo nam, ker ni vseh popustov v računalniku na blagajni. Sem že ugotovila, pol pa je moral nesti izdelek nazaj, pa naj naredi storno, sory goljufajo lahko samega sebe ti prodajalci, če želijo.

Fikfak

Poscijem se na kupone

44

pac drugje kupovat, ce gre

Revoz

NE HODIM VEC V SPAR KJER SEM DO 12MES 2023 ZAPRAVLJAL VSAK MESEC CA 300 DO 450EVROV. PO DOMAČE KO JIH J... NAJ KAR ZAOSTRUJEJO HITRO BODO UVEDLI NAZAJ VSE KAKOR JE BILO... SRAMOTA... LAŽEJO DA IMAJO NA BLAGAJNAH Z TEMV EC DELA SEDAJ JE VEC DELA KO MORAŠ TELEFON PRI LAGAT ENI SE NIMAJO SPLOH PRIPRAVLJENO ZA ODCITAT PA ISCEJO PO TELEFONU KODO ITD. SRAMOTA... SEDAJ GREM V TUS IN MEKRATOR TAM SPLOH NE KOMPLCIRAJO IN ONI DAJO AVTOMATSKO TA 25% POPUST NA KAR TI ŽELIŠ. LIDL SPAR ADIJO NE POZNAM JU VEC UPAM DA BODO TUDI OSTALI IGNORIRALI TAKO SLABE TRGOVINE.

Mb-11

Hvala da si že ti opisal podobno mojem razmišljanju. V mercatorju , hoferju in v tušu imajo vse. Enostavno.

Brzica

Mislim, da je že kar precej takih, ki ne hodijo več v špar niti v lidl. Več jih bo, prej bodo začeli delat po starem. Drugače pa, saj imamo dovolj drugih trgovin, ni panike.

Ruža

V Spar sploh ne mislim več iti. Midlim, da bo izgubil veliko kupcev, ne da bi jih pridobil. Imamobźe dost cirkusa z Lidlom.

Ruža

V Spar sploh ne mislim več iti. Midlim, da bo izgubil veliko kupcev, ne da bi jih pridobil. Imamobźe dost cirkusa z Lidlom.

Ruža

V Spar sploh ne mislim več iti. Midlim, da bo izgubil veliko kupcev, ne da bi jih pridobil. Imamobźe dost cirkusa z Lidlom.

Düplek

Neka neka. Jaz tja ne hodim kupovat. Naj si vtaknejo nekam app

Milan iz Maribora

Za 90000 starejših, ki živijo v skromnih razmerah je ta tema skoraj zanemarljiva. "Veliki popusti" so res majhni za manjše nakupe in pogosto vaba za manj kvalitetno hrano. Povprečni prihranek na primer v Tušu za 10%popust s kuponom mi prinese kvečjemu 5%.... Torej za cca 50€. 2 do 3 €. In če kupiš kak izdelek ki je 40%dražji kot na primer v Hoferju si na nuli.... Najbolje kupiti kar rabiš in ne kaj je v akciji.

Čas nazaj

Na mojo kritiko mi je rekla ženska na blagajni, da je bilo treba kupone že nekaj časa nazaj prilagat, pa sem ji povedala, da gremo naprej, ne nazaj, pa gremo res? 🤔

ŠVIC PELCL

jaz kupim v sparu na leto cca za 1000 eur, sicer nimam problemov z aplikacijami, vendar me tudi mantra, da bom zamenjal trgovino, pa še kurčeve vrečke na sadju moreš plačevat....

mislim

ne delam reklame za Tuš, ampak je res fajn ... naredim nakup, na koncu rečem, naj mi dajo na kupon - 25 % stvar, ki je najdražja ... in rešeno takoj!

Staro za šaro

Stari in ne stari brez telefonof in aplikacij naj si torej kupijo PC in tiskalnik, nabavijo papir in toner, pa si naj natisnejo kupon doma. Nakar ga izrežejo in prinesejo v spar kjer dobijo kaj že? Cela operacija je dražja kot njihov popust, vsaj če ravno ne zapravijo tam celega bogastva za nakup. In populacija brez telefonof in aplikacij ne zapravlja za nakupe, ker penezof nega. Kak so le pred tem lahko v sparu imeli črtno kodo na blagajni pa jo na željo stranke poskenirali? Je bla res to taka muka? Ne, samo zdaj ukinjajo še tiste "popuste", ki so jih do sedaj imeli, vsaj za marsikoga. Geiz ist geil! Sicer pa sparofci znižajte vaše prenapihnjene cene, pa kuponof nihče ne bo nucal!

Cafurji

Jaz še sedaj hodim samo v hoferja-nobenih kartic in aplikacij!!!!!

[email protected]

Sam nateg in samopromocija, prihranki pa ko jim daš 100€ ti velikodušno ponudijo cca. 0.90 € vrednosti v izdelku.
Tako to dela Lidel. Fuj!!!

Tita

Večino nakupa opravim v Italiji.

Politik

Pa kdo sploh uporablja vse te elektronske fore? To je vse skupaj brezveze.Mi gre že na kura_c ko vsakič vsakemu jamra_imate lidlll bla.bla,res kretensko.Hofer je še edini ,ki te ne posiljuje z fintami ,pa še lepše trgovke so.

Komentarji

Kurbinsin

Res je ni vsak starejsi vesc aplikacij prasca lidl in spar

flip

Naložim si spar aplikacijo, kupona za - 25 % popust nikjer . Potem se je treba še registrirati da prideš do kupona :( to sem naknadno naredil . Na koncu izrežem kupon, ki je bil v novem letaku, letak je prišel 22.01.2024, popust je pa bil veljaven do 18.01.2024, torej popust je potekel 3 dni preden smo dobili nov letak :)) .

Lora

Točno to ..pokvarjenci, lidl pa tudi goljufa pri popustih v aplikaciji kao je v računalnilu na blagajni pa ne. Moraš bit pozoren. Jaz sem kr za storno rekla...ne rabim tega izdelka.

flip

Lidl pa prav tako s to aplikacijo, rabiš inštruktorja...dobiš kupon, ga moreš shrani, potem ga moreš aktivirati, potem moreš preveriti ko klikneš na izdelek koliko dolgo velja in koliko kosov izdelkov sploh lahko kupiš, fotografije in realni izdelek se včasih razlikujejo, potem imaš še ne vem, 6 mestno kodo da preveriš če se gre za pravi izdelek..digitalizacija bi naj olajšala življenje pravijo :) . Zakaj preprosto ne znižajo izdelkov, pa če želijo imeti moje podatke , naslov itd...lahko pridejo k nam na kavo, pa jim še spalnico razkažem če jih zanimajo moji osebni podatki in navade :) .

Melkijar

Stari pojdi pred vrtec ti bodo otroci nastavili telefon .

flip

Jaz sem uporabljal internet in telefon z internetom, ko si se ti še z barbikami igral . Pravim samo da iz ravne črte delajo krivulje kjer za to ni popolnoma nobene potrebe, stvar znižaš in to je to, brez telefona, interneta itd.

Lora

Sam čas zapravljamo s tem buljenjem v telefon, pa še kradejo nam, ker ni vseh popustov v računalniku na blagajni. Sem že ugotovila, pol pa je moral nesti izdelek nazaj, pa naj naredi storno, sory goljufajo lahko samega sebe ti prodajalci, če želijo.

Fikfak

Poscijem se na kupone

44

pac drugje kupovat, ce gre

Revoz

NE HODIM VEC V SPAR KJER SEM DO 12MES 2023 ZAPRAVLJAL VSAK MESEC CA 300 DO 450EVROV. PO DOMAČE KO JIH J... NAJ KAR ZAOSTRUJEJO HITRO BODO UVEDLI NAZAJ VSE KAKOR JE BILO... SRAMOTA... LAŽEJO DA IMAJO NA BLAGAJNAH Z TEMV EC DELA SEDAJ JE VEC DELA KO MORAŠ TELEFON PRI LAGAT ENI SE NIMAJO SPLOH PRIPRAVLJENO ZA ODCITAT PA ISCEJO PO TELEFONU KODO ITD. SRAMOTA... SEDAJ GREM V TUS IN MEKRATOR TAM SPLOH NE KOMPLCIRAJO IN ONI DAJO AVTOMATSKO TA 25% POPUST NA KAR TI ŽELIŠ. LIDL SPAR ADIJO NE POZNAM JU VEC UPAM DA BODO TUDI OSTALI IGNORIRALI TAKO SLABE TRGOVINE.

Mb-11

Hvala da si že ti opisal podobno mojem razmišljanju. V mercatorju , hoferju in v tušu imajo vse. Enostavno.

Brzica

Mislim, da je že kar precej takih, ki ne hodijo več v špar niti v lidl. Več jih bo, prej bodo začeli delat po starem. Drugače pa, saj imamo dovolj drugih trgovin, ni panike.

Ruža

V Spar sploh ne mislim več iti. Midlim, da bo izgubil veliko kupcev, ne da bi jih pridobil. Imamobźe dost cirkusa z Lidlom.

Ruža

V Spar sploh ne mislim več iti. Midlim, da bo izgubil veliko kupcev, ne da bi jih pridobil. Imamobźe dost cirkusa z Lidlom.

Ruža

V Spar sploh ne mislim več iti. Midlim, da bo izgubil veliko kupcev, ne da bi jih pridobil. Imamobźe dost cirkusa z Lidlom.

Düplek

Neka neka. Jaz tja ne hodim kupovat. Naj si vtaknejo nekam app

Milan iz Maribora

Za 90000 starejših, ki živijo v skromnih razmerah je ta tema skoraj zanemarljiva. "Veliki popusti" so res majhni za manjše nakupe in pogosto vaba za manj kvalitetno hrano. Povprečni prihranek na primer v Tušu za 10%popust s kuponom mi prinese kvečjemu 5%.... Torej za cca 50€. 2 do 3 €. In če kupiš kak izdelek ki je 40%dražji kot na primer v Hoferju si na nuli.... Najbolje kupiti kar rabiš in ne kaj je v akciji.

Čas nazaj

Na mojo kritiko mi je rekla ženska na blagajni, da je bilo treba kupone že nekaj časa nazaj prilagat, pa sem ji povedala, da gremo naprej, ne nazaj, pa gremo res? 🤔

ŠVIC PELCL

jaz kupim v sparu na leto cca za 1000 eur, sicer nimam problemov z aplikacijami, vendar me tudi mantra, da bom zamenjal trgovino, pa še kurčeve vrečke na sadju moreš plačevat....

mislim

ne delam reklame za Tuš, ampak je res fajn ... naredim nakup, na koncu rečem, naj mi dajo na kupon - 25 % stvar, ki je najdražja ... in rešeno takoj!

Staro za šaro

Stari in ne stari brez telefonof in aplikacij naj si torej kupijo PC in tiskalnik, nabavijo papir in toner, pa si naj natisnejo kupon doma. Nakar ga izrežejo in prinesejo v spar kjer dobijo kaj že? Cela operacija je dražja kot njihov popust, vsaj če ravno ne zapravijo tam celega bogastva za nakup. In populacija brez telefonof in aplikacij ne zapravlja za nakupe, ker penezof nega. Kak so le pred tem lahko v sparu imeli črtno kodo na blagajni pa jo na željo stranke poskenirali? Je bla res to taka muka? Ne, samo zdaj ukinjajo še tiste "popuste", ki so jih do sedaj imeli, vsaj za marsikoga. Geiz ist geil! Sicer pa sparofci znižajte vaše prenapihnjene cene, pa kuponof nihče ne bo nucal!

Cafurji

Jaz še sedaj hodim samo v hoferja-nobenih kartic in aplikacij!!!!!

[email protected]

Sam nateg in samopromocija, prihranki pa ko jim daš 100€ ti velikodušno ponudijo cca. 0.90 € vrednosti v izdelku.
Tako to dela Lidel. Fuj!!!

Tita

Večino nakupa opravim v Italiji.

Politik

Pa kdo sploh uporablja vse te elektronske fore? To je vse skupaj brezveze.Mi gre že na kura_c ko vsakič vsakemu jamra_imate lidlll bla.bla,res kretensko.Hofer je še edini ,ki te ne posiljuje z fintami ,pa še lepše trgovke so.

Lokalno

Vse v Lokalno

Šport

Vse v Šport

Politika

Gospodarstvo

Slovenija

Scena

Svet

Vse v Svet

Kronika

Vse v Kronika

Kultura

Vse v Kultura