Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je danes ponovil, da država ne prodaja svojega deleža v Savi, da to počne zasebni sklad York.
»Si bom pa kot minister prizadeval, da bo Slovenski državni holding v okviru svojih možnosti, pod konkurenčnimi pogoji in v okviru svojega gospodarskega potenciala, izkoristil predkupno pravico, ki jo ima,« je poudaril.
Prodaja državnega deleža bi v škodo slovenskemu turizmu
Da bi morebitna prodaja državnega deleža v Savi škodovala slovenskemu turizmu, je Počivalšek opozoril v svoji objavi na Facebooku prejšnji teden, ko je v javnosti zaokrožila novica, da bi lahko sklad York svoj okoli 43-odstotni delež Save prodal madžarskemu skladu Diofa Asset Management, potem ko so zastali pogovori o prodaji tega deleža Slovenskemu državnemu holdingu.
Če bi do podpisa o prodaji Yorkovega deleža Madžarom res prišlo, bi imela država 30 dni časa za uveljavljanje predkupne pravice.
Slovenski državni holding ima sicer po dostopnih podatkih v lasti 18,69-odstotni delež Save, prav tako državna Kapitalska družba pa še 28,05-odstotni delež, tako da državni delež v Savi znaša 46,74 odstotka.
»Za panogo je treba najti rešitev«
Danes je minister v Brežicah v izjavi po delovnem posvetu vlade ob obisku v Posavju izpostavil, da je turizem pomembna gospodarska panoga, v katero je država v času pandemije covida-19 vložila približno milijardo evrov, zato »ne moremo pristati na to, da se bo z njo neodgovorno ravnalo«.
»Za panogo je treba najti rešitev - ali preko tega, da scentraliziramo upravljanje in naredimo državne hotele, ki imajo 70 odstotkov nočitvenih zmogljivosti, bolj učinkovite, ali pa gremo direktno v prodajo,« je dejal.
Prejšnji teden je sicer v svojem zapisu na Facebooku dejal, da njegovo stališče ostaja jasno: najprej konsolidacija slovenskega turizma, šele nato prodaja.
Predvidenih več scenarijev
Letni načrt upravljanja z državnimi naložbami za letos sicer glede naložbe v Savo predvideva več scenarijev.
Med drugim so poleg možnosti nakupa in oblikovanja turističnega holdinga predvideli še druge možne scenarije, kot na primer združitev Save in Save Turizma ter skupno prodajo s skladom York.
»V hitro spreminjajočem se poslovnem okolju turistične panoge je treba preučiti tako novonastala tveganja kot tudi več scenarijev, ki bodo v prihodnje narekovali najbolj optimalno upravljavsko odločitev Slovenskega državnega holdinga v zvezi s Savo,« so pred dnevi navedli v holdingu, ob tem pa odločno zanikali informacije v nekaterih medijih, da naj bi razmišljali o prodaji svojega deleža madžarskemu skladu.
Komentarji (6)
Oprrostite eno vprašanje Se je mogoče vam opeljalo -ni za verjet
kapitalistom
Zanimovi ko so s eprodajali hoteli na slovenski obali Srbom in Hrvatom ni bilo ne vika ne krika .
Nikoli se ne sme prodati slovenske lastnine nobenemu tujcu kapitalistu
In reply to Zanimovi ko so s eprodajali… by rockandroll (nepreverjen)
Seveda, boljše je da nas ima domačin za bedake in cuza državno pomoč za umetno vzdrževanje pogubnih podjetij .
In reply to Nikoli se ne sme prodati… by Politike u zapor (nepreverjen)
Ce so v teh dveh letih premalo pokradli, te pa naj se to. Ce smo preziveli ko so nam ukradli $300 000 000 pri Patriji, 800 000 000 eur pri TES potem bomo tu to.