Glede na včeraj objavljene podatke je bilo doslej v Sloveniji s PCR testi testiranih že preko 800.000 oseb, s HAT testi pa več kot 250.000.
Od pojava prvega primera je bilo v Sloveniji potrjenih že 166.473 primerov. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje je aktivnih primerov sicer v državi 17.167.
Še vedno v rdeči fazi ...
Grafa 14- in 7-dnevne incidence kažeta, da je število odkritih primerov na 100.000 še vedno največje v regijah Posavska, Goriška in Jugovzhodna Slovenija.
V skladu z načrtom sproščanja ukrepov se trenutno nahajamo v rdeči fazi. Sedemdnevno povprečno število okužb po danes objavljenih podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje znaša 1223.
Število oseb, ki potrebujejo bolnišnično oskrbo zaradi covid-19, pa danes znaša 1066. Ko bo število okuženih padlo pod 1000 in število hospitaliziranih padlo pod 1000, bo vlada odločala o prehodu v naslednjo fazo.
Kar se tiče trendov, je glede na podatke čez konec tedna boljši trend viden v Jugovzhodni Sloveniji, v Primorsko-Notranjski, Osrednjeslovenski in nekoliko tudi v Goriški regiji.
Slabši pa je trend v Podravski in Savinjski regiji.
Testiranje šolnikov sočasno s poukom
Državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Marija Magajne je na današnji vladni novinarski konferenci dejala, da danes po Sloveniji poteka testiranje učiteljev in vzgojiteljev. Testiranje poteka večinoma sočasno s poukom, tako da pouk poteka nemoteno.
V nekaterih območjih je testiranje potekalo že včeraj, testiranih je bilo okrog 2000, delež okuženih je podoben kot pred enim tednom.
Razmišljajo o testiranju študentov in dijakov
Ti odkriti okuženi so se osamili, morebitni kontakti pa napoteni v karanteni, kar je možnost nadaljnjega širjenja močno zmanjšalo, kar je pomembno zaradi nadaljnjega izvajanja pouka, je dejala Magajneva.
V nekaterih območjih je virus še zelo razširjen, zato obstaja nevarnost, da zaide tudi v šole in vrtce, zato jo veseli, da se zaposleni v vzgoji in izobraževanju v veliki meri udeležujejo testiranja in so za zgled ostalim. To pomeni, da prepoznavajo pomen testiranja za zaznavanje okužbe, »če okužbe s spoštovanjem ukrepov ne moremo preprečiti, je pomembno, da jo čim prej odkrijemo,« je še dejala.
Magajneva je dejala tudi, da se razmišlja o testiranju dijakov in študentov pred začetkom vračanja v srednje šole in fakultete. Gre namreč za odrasle ljudi in ne otroke.
Slovenija pri vrhu glede na število novo odkritih okužb
Direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje Milan Krek pravi, da število novo odkritih okuženih v zadnjih dnevih in tednih sicer počasi pada, a opažajo tudi rast, tako da je ta upad na prvi pogled varljiv in je potrebno spremljati dogajanje.
»V primerjavi z drugimi evropskimi državami smo v Sloveniji pri vrhu glede na število novo odkritih okužb na 100.000 prebivalcev v zadnjih 14 dneh,« pravi Krek.
Druge države s še bolj strogimi ukrepi
V primerjavi dvotedenske smrtnosti na milijon prebivalcev, pri tem kazalcu Slovenija bistveno ne izstopa.
»Če primerjamo ukrepe za preprečevanje epidemije z ostalimi državami, lahko vidimo, da Slovenija nima zelo strogih ukrepov na tem področju, nekatere države imajo bistveno bolj stroge,« je jasen Krek.
Javne prireditve so podobno kot v Sloveniji prepovedane v večini držav. Podobno je tudi s prepovedjo združevanj več kot deset oseb. Po besedah Kreka je veliko držav glede zapiranja šol še bistveno bolj strogih, kot je Slovenija.
Povsod se vsaj priporoča nošnja mask, v nekaterih, tudi v Sloveniji, pa je to bolj strogo zapovedano.
Stanje je alarmantno
Krek pravi, da s simulacijami skušajo ugotoviti, v katero smer se bo epidemija razvijala. Ta trend ne upošteva novega seva.
»Če bi razmere ostale enake, bi se ob upoštevanju veljavnih ukrepov epidemija izpela junija. Ob poslabšanju razmer bi se epidemija podaljšala. Stanje v Evropi je alarmantno, cela Evropa se boji angleškega seva, v sosednji Avstriji so že odkrili tudi južnoafriški sev. Če se bodo ti sevi močno širili, lahko pride do hudega tretjega vala,« je jasen Krek.
Če se bo angleški sev razmnožil med populacijo, je lahko konec februarja zelo huda situacija, je prepričan Krek.
Hitro širjenje in več mrtvih
Za nove variante virusa je značilno hitro širjenje in posledično tudi več mrtvih. Ni še jasna učinkovitost znanih cepiv proti tem virusom, zato je še posebno pomembno dosledno izvajanje preventivnih ukrepov.
»Druženja, kot so bila med vikendom, so zato zelo tvegana,« pravi Krek.
Čeprav se rešitev obeta s cepivi, ne smemo pozabiti na izvajanje zaščitnih ukrepov. Učinkovitost cepljenja se najbolje kaže s padcem smrtnosti v domovih za starejše. Podatki sicer kažejo, da smo v Sloveniji pri vrhu po precepljenosti.
Komentarji (6)
Plan je do junija. Samo katero leto?
Ha, ha, ha, ha ... se sliši iz Švedske ...
Aaaaahahaha, ha, ha ... se čuje iz Moskve ...
He, he, he ... eeehe, he, he ... se nam smejijo iz demokratičnih držav, kjer so s tipi ala Puklasti Vanč & Co. že zdavnaj odpravili ...
Ne vem kaksne prepovedane substance uzivajo ti nasi govorci ,vem pa ,da skodijo zdravju .
Očitno obstaja neke nove droge, da jih tak pere.
Preberite, vi, 'v hlapce rojeni, v hlapce vzgojeni' ... https://www.rudan.info/evropljanka-u-beogradu/ ...
DO JUNIJA 2023, SAJ OB ZGOLJ 10,000 DOZAH TEDENSKO BOSTE VI KEKCI PRECEPILI POPULACIJO TAKRAT KO BI VIRUS ŽE TAKO ALI TAKO SAM IZGINIL