Šparglji so tista vrsta zelenjave, ki so jo poznali že stari Rimljani in so v zadnjih letih spet postali zelo priljubljeni.
So zelo zdravi in nam lahko pomagajo pri premagovanju številnih tegob, zato bi jih morali v spomladanskih mesecih uživati vsi, tudi nosečnice.
Sezona špargljev traja od aprila do junija
Šparglji so ena od prvih vrst zelenjave, ki zraste pomladi. Poznamo gojene in divje šparglje. Gojeni so lahko zeleni, beli ali vijoličasti šparglji.
Tisti, ki se odločijo gojiti šparglje na svojem vrtu, se najpogosteje odločijo za zelene šparglje.
Divje pa najdemo predvsem v Istri in na Krasu. Rastejo na robu gozda, kjer veliko svetlobe in toplote.
Ko jih naberemo, jih moramo čim prej porabiti, saj v nasprotnem primeru izgubijo hranilne snovi. Če jih kupimo, lahko preverimo, ali so sveži tako, da popraskamo po površini šparglja in če se iz mesta praske pocedi sok, to pomeni, da so sveži.
V špargljih je veliko vitaminov in vlaknin
V spomladanskih mesecih, ko je sezona špargljev, bi jih morali redno uživati, saj vsebujejo vlaknine, antioksidante, vitamine A, C, E in K ter kompleks vitamina B, fosfor, kalcij, magnezij, železo in cink.
Poleg tega so bogati s kromom, ki znižuje raven sladkorja v krvi in folata, ki ga morajo v prvih mesecih nosečnosti nosečnice uživati zato, da se otrok razvija pravilno.
Veljajo pa tudi za afrodiziak.
Uživanje špargljev nam lahko pomaga pri številnih tegobah
Ker imajo malo kalorij, marsikdo po njih poseže, ko želi shujšati. So dober diuretik, saj pospešujejo izločanje vode in posledično pomagajo ledvicam, da dobro delujejo.
Pomagajo tudi pri dobrem pretoku krvi po telesu in zmanjšati krvni tlak.
Če pogosto uživamo šparglje, bodo naši možgani bolje delovali, saj bo upad kognitivnih funkcij manjši. Spodbujajo prebavo, zato so odlično orožje proti napihnjenosti. Šparglji so tudi bogat vir rutina, ki krepi stene krvnih žil in glutationa, s pomočjo katerega se telo bori proti raku.
Jesti bi jih morali tudi tisti, ki so bili operirani, saj pospešujejo nastajanje veznega tkiva. Brez skrbi jih lahko uživajo tudi sladkorni bolniki, saj zmanjšujejo raven sladkorja v krvi.
Iz špargljev lahko pripravimo številne jedi
Šparglji so zelo vsestransko uporabni. Iz njih lahko pripravimo številne jedi. Vendar pa jih ne smemo predolgo kuhati, saj na ta način uničimo vse za zdravje koristne snovi, ki so v njih.
Najbolje jih je kuhati tako, da jih za nekaj sekund potopimo v vrelo vodo. Tako kot špinače tudi špargljev ne smemo pogrevati, saj so lahko, če jih pregrejemo nevarni za zdravje.
Za pito s šparglji potrebujemo 25 gramov masla, 500 gramov svežih špargljev, dve jajci, en beljak, 175 mililitrov kisle smetane, 100 mililitrov sladke smetane, 0,25 žličke soli, dva ščepca mletega popra, 70 gramov naribanega sira.
Za testo pa potrebujemo 200 gramov moke, 2 ščepca soli, 100 gramov hladnega masla, narezanega na koščke, tri žlice hladne vode.
Postopek priprave:
V skledo presejemo moko in jo zmešamo s soljo. Po mešanici potrosimo na koščke narezano maslo. Maščobo s konicami prstov hitro vgnetemo v suhe sestavine ter pri tem mešanico dvigamo, da postane zračna in podobna drobtinam. Prilijemo hladno vodo ter vse skupaj s hladnimi rokami hitro pognetemo v gladko testo. Testo oblikujemo v kepo, ki jo zavijemo v prozorno folijo za živila in za 30 minut postavimo v hladilnik.
Medtem ko je testo v hladilniku, pripravimo šparglje. Najprej jih operemo, nato pa jim odrežemo ali odlomimo olesenele dele, ki jih zavržemo. Šparglje zrežemo na manjše koščke. V ponvi razpustimo maslo, na katerem na hitro prepražimo narezane šparglje (pražimo jih zgolj eno do dve minuti).
Pečico segrejemo na 200 stopinj Celzija. Model za pite rahlo namastimo z maslom. Ohlajeno testo na pomokani delovni površini razvaljamo približno 0,5 centimetra debelo.
Preložimo ga v pripravljen pekač in s prsti nežno pritisnemo od dno in obod modela. Z valjarjem krepko pritisnemo čez obod modela, da porežemo odvečno testo in naredimo lep rob. Testo na več mestih prebodemo z vilico.
V skledi z ročno metlico zmešamo jajca, beljake, smetano, sol, poper in nariban sir. V zmes vmešamo popražene šparglje. Zmes vlijemo v model s testom.
Pito pečemo v ogreti pečici 35 do 40 minut oziroma toliko časa, da se testo in nadev lepo zlato rjavo zapečeta.
Pečeno pito vzamemo iz pečice in pustimo, da se približno deset minut hladi v pekaču. Nato jo odstranimo iz pekača, serviramo na krožnik ali pladenj in postrežemo.Več o receptu tukaj.