Čeprav je Maribor v prvem polčasu prikazal spodbudno predstavo in preko Ivana Brnića zadel okvir gola, je HJK z odličnim vstopom v nadaljevanje dvoboja tehtnico nagnil v svojo korist in bo doma branil dva gola prednosti.

Mariborčani so se morali po tesnem porazu v Kišinjevu posloviti od UEFA Lige prvakov, kljub temu pa ostajajo v igri za evropsko jesen.

Zmagovalec slovensko-finskega obračuna v tretjem krogu kvalifikacij UEFA Evropske lige si bo že zagotovil nastop v skupinskem delu UEFA Evropske konferenčne lige. Bo to Maribor ali HJK Helsinki?

Dvaintridesetkratni finski prvaki so, potem ko so po enajstmetrovkah izločili Rigas FS, morali priznati premoč Viktorie Plzen. Čehi so napredovali s skupnim izidom 1:7, v Plznu so gostom zabili kar pet golov.

Radovan Karanović je po včerajšnjem uradnem treningu opozoril, da rezultat ne odraža dejanske kakovosti zasedbe iz Helsinkov, njegove besede pa je potrdil tudi vezist Jan Repas.

»Igralci Šerifa so stali blizu nas in bili zelo čvrsti. Nekaj podobnega lahko pričakujemo tudi od Fincev. Na to smo se pripravljali tudi v taktičnem smislu, kako prebiti zvezno vrsto in čimprej priti do napadalcev,« je dejal nogometaš, ki je včeraj podaljšal pogodbo do leta 2025.

»Naša želja je, da skušamo z igro kratkih podaj priti do zaključka akcij. Ne moremo povedati, da smo zadovoljni s tem, kar smo prikazali v zadnjem času glede igre v napadu.

Želim si, da bi bili jutri bolj neposredni proti golu, si pa ne želim, da bi spremljali divji nogomet. Tekom celotene tekme moramo imeti nadzor nad posestjo žoge,« je Karanović dejal o načrtu vijoličastih.

Strateg Maribora je potrdil, da Rok Sirk z Martinom Milcem, Ažbetom Jugom in Aleksom Pihlerjem ostaja na seznamu poškodovanih nogometašev, v kader pa se vrača Marko Božič, ki nocojšnjo tekmo pričenja na klopi.

V primerjavi s tekmo proti Šerifu v moštvu slovenskega prvaka najdemo tudi tri nove obraze, to so Vladan Vidaković, Andraž Žinič in Marin Laušić. Prva dva sta dobila mesto v enajsterici.

Si upate napovedati rezultat nocojšnjega obračuna?

MARIBOR - HJK HELSINKI 0:2

Strelec: Browne (47'), Radulović (64').

Maribor: Bergsen, Žinič, Mitrović, Watson, Sikošek, Repas, Vidaković, Vipotnik, Antolin, Brnić, Baturina. Trener: Radovan Karanović.

HJK: Hazard, Peltola, Tenho, Raitala, Browne, Hostikka, Väänänen, Lingman, Murilo, Abubakari, Olusanya. Trener: Toni Koskela.

POTEK TEKME

1' Srečanje v Ljudskem vrtu so s sredine igrišča pričeli Mariborčani.

7' Mariborčani so odigrali prvo nevarnejšo akcijo. Roko Baturina je podal z desne strani igrišča, njegov predložek pa ni našel naslovnika.

10' PRILOŽNOST! Nemanja Mitrović je odbil prvi predložek Santerija Hostikke, ki je nato še enkrat podal pred vrata, Malik Abubakari pa je nato po nekaj težavah s sprejemom žoge z osmih metrov streljal preko domačih vrat.

15' PRILOŽNOST! Mariborčani so bili blizu vodstva. Aljaž Antolin je z dolgo podajo na levo stran v ogenj poslal Ivana Brnića, ta pa je s povratno podajo na rob kazenskega prostora našel prav Antolina, ki je sprožil iz prve. Žoga je zadela enega od Fincev in za las švignila preko prečnika.

16' Obramba HJK je žogo po kotu izbila iz svojega kazenskega prostora, a jo je na finski polovici osvojil Max Watson. Aljaž Antolin je z 18 metrov sprožil preko gola.

19' David Browne je v borbi za posest nad žogo Gregorja Sikoška s komolcem pošteno kresnil po obrazu, a jo je odnesel brez kartona.

21' PRILOŽNOST! Vratar Conor Hazard rešuje goste! Jan Repas je s črte kazenskega prostora meril pod prečnik finskega gola, a se je izkazal čuvaj mreže in strel preusmeril preko vrat.

26' PRILOŽNOST! Nevarno pred domačimi vrati. Malik Abubakari po predložku z leve ni dobil skoka ob bližnji vratnici, Menno Bergsen je krenil v prazno, Gregor Sikošek pa je v pravšnji meri oviral Davida Browna, da je z glavo slabo zadel žogo in so prazna vrata ostala nedotaknjena.

29' Malik Abubakari je po podaji z desne atraktivno poskušal s škarjicami, a ob tem Andraža Žiniča zadel v glavo.

30' PRILOŽNOST! Gostje so odigrali hiter napad, ki ga je s strelom s 17 metrov zaključil Anthony Olusanya, Menno Bergsen je žogo preusmeril preko prečnika.

36' RUMENI KARTON! Prvi rumeni karton na današnji tekmi, po novem udarcu v predel glave je pri gostih porumenel David Browne.

38' RUMENI KARTON! Santeri Väänänen je porumenel po prekršku nad Vladanom Vidakovićem, ki je že krenil mimo Finca.

41' PRILOŽNOST! Po nekaj minutah zatišja je bilo nevarno v kazenskem prostoru HJK. Jan Repas se je po podaji z desne znašel v obetavni situaciji, a diagonalni udarec iz zahtevnega položaja ni bil najboljši.

42' Aljaž Antolin je izvedel prosti strel s 25 metrov, sprožil po tleh, Conor Hazard pa ni imel težav.

44' PREČNIK! Fince rešuje okvir gola. Ivan Brnić je žogo po dolgi podaji s prsmi odložil Gregorju Sikošku, ta je storil nekaj korakov, nato pa podal do Brnića, ki je izigral Browna in z desnico žogo že spravil preko Conorja Hazarda, vendar mu je veselje preprečil prečnik.

POLČAS!

46' MENJAVA! HJK v drgi polčas vstopa z dvema rošadama. Bojan Radulović in Atomu Tanaka sta zamenjala Anthonyja Olusayjo in Santerija Väanänena.

47' GOL! Hladen tuš za Ljudski vrt, HJK je povedel! David Browne je prodrl z desne strani igrišča, izigral Gregorja Sikoška, po dvojni podaji Santerijem Hostikko pa je zadel s šestih metrov.

51' David Browne je obležal na zelenice, po zdravniški oskrbi pa je jasno, da strelec tekme ne bo nadaljeval srečanja.

53' RUMENI KARTON IN MENJAVA! Nemanja Mitrović je porumenel po prekršku na sredini igrišča, poškodovanega Davida Browna pa je zamenjal Pyry Soiri.

54' PRILOŽNOST! Mariborčani so izpeljali hiter protinapad, ki ga je s strelom z razdalje zaključil Gregor Sikošek, Conor Hazard pa se je izkazal še z eno obrambo in preprečil izenačenje. Maribor zgolj do kota.

60' RUMENI KARTON! Malik Abubakari je s komolcem na tla spravil Andraža Žiniča in bil kaznovan z rumenim opozorilom.

64' GOL! HJK je podvojil svojo prednost, po predložku z leve strani igrišča se je na oddaljenejši vratnici, potem ko je žogo potovala mimo nekaj nog, znašel rezervist Bojan Radulović.

65' DVOJNA MENJAVA! Radovan Karanović je po drugem zadetku posegel po dvojni menjavi, Žana Vipotnika in Ivana Brnića sta na zelenici nasledila Rok Kronaveter in Marko Božić.

73' MENJAVA! Gostje so vnovič menjali zaradi poškodbe, Lucas Lingman je svoje mesto prepustil Johannesu Yli-Kokku.

74' PRILOŽNOST! Malik Abubakari je izigral Nemanjo Mitrović, krenil proti vratom, a so se Štajerci uspeli ubraniti.

76' RUMENI KARTON IN MENJAVI! Vladana Vidakovića, ki je porumenel nekaj sekund pred tem, in  Andraža Žiniča sta zamenjala Marin Lauši in Sven Šoštarič Karič.

78' Marin Laušić, ki igra prve minute v vijoličastem dresu, je po podaji Roka Kronavetra sprožil z volej udarcem, poskus z 19 metrov pa je poletel mimo leve vratnice gola HJK.

79' Po kotu Roka Kronavetra je z glavo sprožil Nemanja Mitrović, v domačem taboru pa so takoj zatem zahtevali kazenski udarec. Protesti so ostali neuslišani.

87' MENJAVI! Luka Božičković je zamenjal Aljaža Antolina, Malika Abubakarija pa je v igri HJK nasledil Fabian Serrarens.

90' Strel Roka Kronavetra z razdalje je končal v naročju Conorja Hazarda.

91' V Ljudskem vrtu bomo spremljali še šest minut sodniškega dodatka.

KONEC TEKME! Maribor si je pred povratno tekmo v Helsinkih pridelal debeli zaostanek.