Vir: Grad Umag
Lastniki mobilnih hišk in prikolic, med katerimi je veliko Slovencev, so v torek protestirali pred mestno hišo v Umagu. Mesto Umag jih je pred časom okrivilo »tihe okupacije hrvaške Istre«. Mestne oblasti so se na proteste ostro odzvale.

Kot je poročal portal N1, so se v torek pred mestno hišo v Umagu zbrali lastniki spornih mobilnih hišic in prikolic ter protestirali proti ukrepom mestnih oblasti, ki jih obtožujejo »tihe okupacije« hrvaške Istre.

Mesto Umag je njihov protest označilo kot »festival absurda«, saj, kot pravijo, črnograditelji protestirajo proti zakonodaji. 

»Izguba brezplačnega letovišča človeku zares zamegli um,« so sporočile mestne oblasti in poudarile, da bodo nadaljevale boj proti nelegalnim počitniškim objektom.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Maribora, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Kaj zahtevajo protestniki? 

Protestniki so zahtevali takojšen sestanek s predstavniki mesta in Istrske županije. Kot so povedali za N1, so številni slovenski lastniki pravico poiskali na sodiščih: »Sodišče je odločilo nam v prid, mesto Umag pa še naprej krši naše pravice.«

Kot je poročal N1, so protestniki izpostavili, da pričakujejo oblikovanje neodvisne strokovne komisije za pregled dejanskega stanja na terenu, ki bo določila, katera zemljišča so lahko kmetijska in katera zazidljiva. 

Druga zahteva protestnikov je takojšnja ustavitev vseh aktivnosti, povezanih z odstranjevanjem mobilnih hiš in prikolic, dokler ne bo komisija zaključila svojega dela. 

Prav tako zahtevajo pripravo novega urbanističnega načrta mesta Umag, ki bi vključeval sporne parcele, ki so pred leti nastale s parcelacijo kmetijskih zemljišč. 

Poleg tega so mestne oblasti, predvsem župana, pozvali, naj jih prenehajo označevati za »okupatorje«.

Vir: Grad Umag

Mesto Umag z ostrim odzivom

Mesto Umag je na svoji spletni strani objavilo odziv, ki so ga naslovili Festival absurda: Črnograditelji javno protestirajo proti zakonodaji Republike Hrvaške. 
V objavi so poudarili, da je Umag eno redkih mest v Istri, ki se že vrsto let aktivno bori proti črni gradnji: »Samo v zadnjih treh letih je občinsko redarstvo mesta

Umag v skladu s svojimi pooblastili odstranilo 215 nelegalno postavljenih objektov na kmetijskih ali gozdnih zemljiščih, kljub navidezno velikemu številu pa je še vedno nekaj sto nelegalno postavljenih objektov za odstraniti.«

»Večinoma gre za tuje državljane, pa tudi hrvaške državljane, ki niso z območja Umaga. Skupno jim je to, da so črnograditelji in uzurpatorji, ki so poceni kupili kmetijska zemljišča in na črno zgradili oziroma postavili 'hiše', kjer nezakonito prebivajo, ne da bi za to komurkoli karkoli plačali. Po tem od mestnih služb zahtevajo urbanizacijo njihovega zemljišča,« so ostro zapisale lokalne oblasti. 

Po zavrnitvi legalizacije črnih gradenj nekateri lastniki mestnim oblastem pošiljajo grozilna sporočila, jih žalijo in mestne službe prijavljajo različnim inšpekcijam. 

»Ko se njihove želje po urbanizaciji zemljišča ne izpolnijo in postane vprašljivo brezplačno letovišče v Umagu, se ti črnograditelji začnejo predstavljati kot 'lastniki parcel, ki jim mesto Umag želi škodovati',« so še zapisali. 

Vir: Grad Umag

Mesto Umag o protestih: »Izguba brezplačnega letovišča človeku zares zamegli um«

»Izguba brezplačnega letovišča človeku zares zamegli um. Črnograditelji nočejo razumeti, da mesto Umag deluje v skladu z zakoni in se bori proti dolgoletnim nezakonitim uzurpacijam,« so se odzvali na proteste. 

Izpostavili so primer tujih državljanov, ki so svoje mobilne hišice prekrili z lesenimi deskami in jih zamaskirali v čebelnjake. Na ograjo so celo obesili tablo z napisom »Pazite se čebel«. 

»Spoštovani sodržavljani, čebelam se ni treba bati. Paziti se moramo črnih graditeljev in uzurpatorjev, ki ne spoštujejo zakonov,« so ob tem ironično pripomnile mestne oblasti. 

Ob koncu so v mestu Umag še poudarili, da ti črnograditelji zastonj letujejo v njihovem mestu, uporabljajo infrastrukturo, puščajo smeti in jih »poskušajo imeti za 'budale'« s pomočjo nekaj lokalnih posameznikov, ki imajo od tega koristi. 

Vir: Grad Umag

Komentarji (4)

Lubadar iz Limbuša (ni preverjeno)

slo turisti ki živijo ko Brajdiči v gozdu in polju

Surfeiter (ni preverjeno)

In potem se Slovenci čudimo Ciganom ...

44 (ni preverjeno)

ciganija
seveda jim je to nekdo prodal in omogocil..domacin srbi sigurno ne, sedaj pa jih ganjajo..cudno vse

xxxtinca (ni preverjeno)

to so črnogradnje pa se še bunijo

Starejše novice