Zdravniki in zobozdravniki so včeraj vstopili v tretji teden stavke, ki se je začela 15. januarja in bo trajala do preklica.
Ti zahtevajo ureditev plačnega sistema zdravnikov v posebnem zdravstvenem stebru, določitev karierne poti zdravnika in odpravo plačnih nesorazmerij, vključno z dvigi plač starejšim zdravnikom.
Vendar je stavka osvetlila tudi druge temne plati slovenskega zdravstva, med drugim obremenitve delavcev, nekonkurenčnost delovnih pogojev in pomanjkanje zdravnikov.
Težave se zaradi pomanjkanja zdravstvenega kadra pojavljajo tudi v Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca Maribor, kjer po besedah direktorja zdravstvenega doma Jerneja Završnika trenutno največ primanjkuje zdravnikov, zobozdravnikov in medicinskih sester.
Kakšne so torej napovedi in obeti v Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca Maribor, ko je govora o zdravstvenem kadru in kako bi lahko pomanjkanje delavcev vplivalo na paciente?
Primanjkuje predvsem pediatrov, ginekologov in zobozdravnikov
Trenutno Zdravstveni dom dr. Adolfa Drolca Maribor zaposluje 1100 posameznikov. Pri tem za letos napovedujejo 50 novih zaposlitev, ki bodo posledica izvajanja novih programov v zdravstvenem domu.
»Tako ministrstvo za zdravje kot Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije sta nas prepoznala kot kredibilnega partnerja, zaradi česar so nam ponudili nove programe,« razlaga direktor mariborskega zdravstvenega doma Jernej Završnik.
Pri tem omenja predvsem programe skrbi za otroke oziroma razvojne ambulante, nove centre za duševno zdravje, ki bodo namenjeni tako odraslim kot otrokom, pa tudi nove specialistične ambulante.
»Vendar to je glede na nove programe, ki jih pridobivamo. Vseeno pa bi potrebovali deset zdravnikov družinske medicine, da bi prišli do idealnih standardov. Problem imamo tudi na področju pediatrije, saj imamo samo eno specializantko, ki specializira za naš zdravstveni dom,« poudarja Završnik.
Težave jim prav tako predstavlja pomanjkanje kadra na področju zobozdravstva in ginekologije, pri čemer bi potrebovali vsaj šest novih ginekologov.
Novi kader iščejo v tujini
Dodatni zdravstveni kader, s katerim bi vsaj delno zapolnili primanjkljaj, iščejo na Balkanu. Med drugim v Bosni in Hercegovini, Črni gori in Makedoniji.
Rezultat tega je, da so pridobili dve novi specialistki družinske medicine, ki bosta odslej delo opravljali v Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca.
»Obe sta že v Mariboru. Ena je že pred koncem poskusnega obdobja in se pripravlja na zaključni izpit in računamo, da bi se lahko kmalu vključila v delo. Druga kolegica pa tudi,« razlaga Završnik.
Pri tem dodaja, da naj bi se za delo v mariborskem zdravstvenem domu odločila tudi dva pediatra iz Srbije in pediatrinja iz Črne gore.
»Videli smo, da je kadrovski bazen v Sloveniji premajhen, tako za zdravstveno nego, zobozdravnike in zdravnike, in da tukaj ne bomo uspeli nadomestiti in zadostiti vsem potrebam, ki jih imamo glede zaposlovanja,« še dodaja Završnik.
Velika skrb zaradi zaostrovanja stavke
Trenutno pa jim kot že omenjeno, izziv predstavlja tudi stavka zdravnikov in zobozdravnikov. Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides je namreč danes sprejel sklep, da v sredo vodstvom zdravstvenih zavodov predajo preklice soglasij za nadurno delo.
Po oceni naj bi soglasja umaknila približno polovica vseh zdravnikov.
Tega si v Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca Maribor ne želijo. »Če bodo zdravniki pričeli umikati soglasja za prekomerno delo, to pomeni, da bodo njihovi delodajalci preklicali odobritve dela pri zunanjih izvajalcih,« razlaga Završnik.
Pri tem pa poudarja, da je 50 odstotkov dela v specialističnih ambulantah mariborskega zdravstvenega doma, pa naj gre za urološko, nevrološko ali ultrazvočno ambulanto, odvisnih od zunanjih sodelavcev.
»Brez njihovega dela tudi ni naših specialističnih storitev. To je velik izziv za vse nas, predvsem pa za uporabnike oziroma paciente,« še dodaja Završnik.
Zdravstvena postaja Magdalena bo kmalu predana v uporabo
Vseeno pa vodstvo Zdravstvenega doma dr. Adolfa Drolca izpostavlja tudi pozitivne plati. Kot prvo so zadovoljni s poslovanjem zdravstvenega zavoda. Tako so lansko leto zaključili s presežkom prihodkov nad odhodki v višini 1,3 milijona evra, ki jih bodo namenili za nadaljnji razvoj.
Že lani so med drugim nadgradili ambulante družinske medicine v Ulici talcev, kjer bosta začeli delovati dve novi ambulanti, odprli so dodatno pediatrično ambulanto v Hočah, prišlo je tudi do posodobitve voznega parka, med drugim reševalnih vozil.
Na drugi strani pa v mariborskem zdravstvenem domu letos pričakujejo odprtje Zdravstvene postaje Magdalena. Če bodo dela izvedena po trenutnih načrtih, bi lahko po napovedih direktorja Zdravstvenega doma dr. Adolfa Drolca Jerneja Završnika do tega prišlo že poleti.
Letos želijo tudi digitalizirati procese v zobozdravstvu zdravstvenega doma, urediti nove prostore za radiologijo ter nadaljevati sodelovanje pri projektu gradnje nove Zdravstvene postaje Tezno.
Tako Završnik napoveduje, da bi lahko že to poletje objavili razpis za izvajalca gradbenih del, gradnja nove zdravstvene postaje pa naj bi se po tem scenariju začela že konec letošnjega ali pa v začetku prihodnjega leta.
Komentarji (8)
Upam samo da vlada ne popusti tem pijavkam. Naj se že enkrat odločijo ali javno zdravstvo ali privat zdravstvo. Če ne prvo ali drugo pa naj zginejo v tujino. Pri tej izobrazbi ne bi smela biti prva lastnost pohlepnost.
Plačajte med sestre in ostale pošteno.Kaj lažete,da ni v RS kadra dovolj.Bo kot v Velenju Albanski dr.in zraven prevajalec.Sram naj vas bo!
Ta država je okupirana, nima več suverenosti, ukiniti jo .
To potrebujemo ja bedaki , pri nas se mladi šolajo in zahtevate svetovno znanje od njih, na koncu pa z balkana uvažate medicinske sestre in zdravnike s šnelkursi . Norca se delate z našega šolskega sistema, norca se delate z naših delavcev, pošteno bi plačali slovenskega delavca pa jih ne bi imeli toliko v tujini . Pa še več bosancev in šiptarjev pomeni da bomo potrebovali še več kadra, to ej začaran krog, 1 pride delat s sabo pa si jih privleče 10 . Osnove matematike vam niso jasne ., samo izgubo imamo s tujci . Najboljše da Slovenijo kar priključimo Bosni .
Kaže tudi na propad osn.zdtavstva pod golobovo vlado.
Super. Prihajajo balkanovici z kupljenimi diplomami za par jurjev. V njihovih maticnih drzavah zdravstvo je v razsulu pacienti umirajo vsak dan zaradi nesposobnega kadra.
Slovenija se rada zgleduje po EU in USA ,vendar pozablja kako pri njih poteka izobraževanje ? Brezplačno šolstvo (v Ustavi ) brez omejitev
prinaša dodatne težave pri zaposlovanju kadrov ,ki odhajajo v tujino.
Moje mnenje:Zdravniki so se in še vedno se šolajo na račun davkoplačevalcev.Zato bi morali pred pričetkom šolanja podpisati pogodbo,da bodo po zaključenem šolanju vsaj 10(deset) let delali v javnem zdravstvu.S tem bi rešili kadrovski primankljaj.Se motim?