Je ministrstvo za zdravje Mariborčanom, ki nimajo izbranega osebnega zdravnika, obrnilo hrbet?
Sprva so Zdravstvenemu domu dr. Adolfa Drolca Maribor obljubljali do šest ambulant za neopredeljene, a so obljubo prelomili.
Odobrili so jim zgolj 0,2 ambulante – kar pomeni, da bosta dodatni zdravnik in medicinska sestra v ambulanti za neopredeljene prisotna zgolj osem ur tedensko.
Prvo ambulanto za neopredeljene so v mariborskem zdravstvenem domu odprli januarja lani. Rečeno je bilo, da bo prvi sledila še druga in tako naprej.
»Ko pa bomo napolnili torej 1895 glavarinskih količnikov v tej prvi ambulanti, bomo seveda takoj pristopili v organizacijo naslednje, druge ambulante,« je takrat povedal Jernej Završnik, direktor Zdravstvenega doma dr. Adolfa Drolca Maribor.
Odgovor ministrstva jih je presenetil
Ko so se mesta v edini ambulanti za neopredeljene zapolnila, so ministrstvo za zdravje zaprosili za dodatno ambulanto.
»V začetku je bilo rečeno, da bi takih ambulant v našem okolju lahko odprli šest. Seveda smo se mi takoj zavedali, da to ne bo možno, niti potrebno, niti kadrovsko izvedljivo. Ampak smo nekako si želeli, ko napolnimo to prvo, da odpremo še naslednjo,« je povedala Maja Arzenšek, vodja družinskih zdravnikov v Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca Maribor.
Nakar pa je sledilo presenečenje – ministrstvo jim je namreč namesto ene cele, odobrilo zgolj 0,2 ambulante.
»En tim pomeni ena medicinska sestra in en zdravnik za poln delovni čas – torej 40 ur na teden. Če je pa to 0,2 tima pa je to torej toliko manj, petina. To pomeni osem ur tedensko oziroma dvakrat na teden po štiri ure,« je razložila Arzenšek.
Kaj bo, ko bodo tudi ta mesta zapolnjena?
Z 0,2 ambulante bodo po oceni vodje družinskih zdravnikov, sedaj lahko dodatno opredelili zgolj med 300 in 400 pacientov.
In kako bodo v mariborskem zdravstvenem domu reševali težavo, če bo neopredeljenih, ki bodo pri njih iskali osebnega zdravnika, še več?
»Težko. Nimamo možnosti kaj ponuditi potem človeku, ki je ostal brez osebnega zdravnika,« je povedala Arzenšek.
Tako Arzenškova, ki dodaja, da si želijo, da bi v prihodnje v mariborskem zdravstvenem domu odprli še kakšno novo ambulanto, kjer bi bil stalno prisoten družinski zdravnik, a glede na pričakovana upokojevanja, se to v tem letu, najverjetneje še ne bo zgodilo.