Vir: Marles
Na pomoč pri odpravljanju posledic poplav bi priskočili tudi v podjetju Marles.

Podjetje Marles hiše Maribor, ki se ukvarja s proizvajanjem montažnih hiš, ob nepojmljivi ujmi izkazuje solidarnost. 

Trenutno ljudem pomagajo predvsem z ogledom nastale situacije in izvedbo meritev, kar predstavlja prvi korak pri načrtovanju sanacije.

Lastna proizvodnja jim omogoča, da bodo za pomoč prizadetim, z reorganizacijo del v proizvodnji, zagotovili ustrezne dodatne proizvodne kapacitete.

Ocenjujejo, da lahko na mesec izdelajo več kot 15 montažnih tipskih hiš za namen popoplavne sanacije.

»V luči ujme in hudih poplav, ki so prizadele prebivalce in njihove domove, se je oglasilo tudi veliko lastnikov montažnih hiš in prosilo za pomoč, zato smo se v Marles hiše odločili aktivirati projekt Poplave 2023, odzivno iniciativo, namenjeno nudenju podpore lastnikom montažnih hiš, ki se soočajo s posledicami poplav na domovih. Naši zaposleni prizadetim že ves teden, tako na terenu kot na daljavo, pomagajo do rešitev za sanacijo obstoječih montažnih objektov,« je dejal direktor podjetja Tadej Gosak.

Tipske hiše različnih kvadratur

V podjetju verjamejo, da ukrepi, ki jih je napovedal predsednik vlade Robert Golob, predstavljajo primerno smer pomoči prizadetim v poplavah.

Gosak ob tem izpostavlja, da je naslednji smiselni korak vzpostavitev modularnih objektov:

»Marles Hiše Maribor imamo v svojem programu poleg montažnih hiš tudi modularne objekte, ki omogočajo hitro izvedbo, hkrati pa nudijo udobno in kakovostno bivanje. To možnost predlagamo kot takojšnji ukrep.«

»Za trajno namestitev pričakujemo, da bomo skupaj z vlado pripravili program, ki bo prizadetim ljudem ponudil rešitve do novega doma v najkrajšem možnem času. Predlagamo izbiro več tipskih hiš različnih kvadratur, saj se potrebe prizadetih družin razlikujejo. Za tipske hiše je značilno, da so okolju prijazne in racionalno zasnovane, saj je idealno izkoriščen prav vsak kvadratni meter stanovanjske površine. Čas gradnje je krajši, po vselitvi se pa zaradi energetske varčnosti zagotavljajo veliki prihranki energije in posledično nižji življenjski stroški,« še dodaja direktor podjetja. 

Kako postopati v primeru poplavljene montažne hiše? 

Strokovnjaki Marles Hiše Maribor v primeru poplavljenega objekta svetujejo, da se najprej odstrani voda in očisti prostor. 

Stene saniramo tako, da odstranimo navlaženo stensko oblogo minimalno deset centimetrov višje od nivoja, kjer je popravljena voda v prostoru dosegala najvišjo točko, pri čemer ne smemo posegati v osnovno leseno konstrukcijo stene.

Pri zunanjih stenah je treba paziti na parno zaporo, ki jo je treba odrezati nižje od ravnine rezanja stenske obloge, pri odstranitvi navedenih mokrih materialov pa je treba odstraniti tudi vso navlaženo in premočeno toplotno izolacijo.

Leseno konstrukcijo je treba posušiti na vlažnost minimalno 18 odstotkov. 

K sanaciji estriha pristopimo s pomočjo turbinsko-kondenzacijske metode, ki omogoča uspešno izsuševanje zajete vode v in pod estrihom ali pa z odstranitvijo estriha. Zahtevana vlažnost estriha se določi glede na tip talne obloge, ki bo položena po sanaciji.

Po zaključeni fazi sušenja sledi ponovna izvedba estrihov, sanacija sten, vstavljanje nove izolacije in zapiranje sten z novimi stenskimi oblogami.

Strokovnjaki podjetja poudarjajo, da je po sanaciji ključno, da je zagotovljena popolna suhost prizadetih elementov objekta, zato je treba, da se pred izvedbo zaključnih del izvedejo meritve s strani strokovne osebe, vse to pa z namenom, da se zagotovi nadaljnje kakovostno bivanje.

Podpora prizadetim v poplavi je na voljo preko elektronskega naslova: [email protected].

Komentarji (7)

Surfeiter (ni preverjeno)

če jih lahko izdelajo 15 na mesec
bodo sigurno do kurca

čarni vrag (ni preverjeno)

Najbolje bo, da se hiše ponovno postavijo na poplavno območje. Potem se lahko obnavljajo vsakih 10 let.

Surfeiter (ni preverjeno)

500 letne vode so na vsakih 500 let

In reply to by čarni vrag (ni preverjeno)

: (ni preverjeno)

500 let ni bilo tako vendar se je vreme v tem času tako spremenilo, da je možnost poplav zelo povečana.

In reply to by Surfeiter (ni preverjeno)

Slo22 (ni preverjeno)

Nevem zakj se sploh dovoli gradit na taksnih obmocjih kjer je moznost poplav pa plazov?? Ce ze potem pa se naj naredi protipoplavna zadcita. Nevem prej ni blo dnara za zascite zaj pa bo naenkrat nekaj miljard dnara za sanacije…

Jaka7474 (ni preverjeno)

Clanek izgleda kot da bodo hise podarjevali… v bistvu gre samo za posel za katerega bodo dobro placani…

Punisher (ni preverjeno)

Instant hiše...15 na mesec...1 na dva dni. To kartonasto sranje bi zdaj na hitro postavljali na stroške davkoplačevalcev. Ob prvem vetru pa bodo pobirali dele hiše po sosednjih parcelah...ob poplavah pa lahko takšno hišo samo skuriš. Pišejo o neki sanaciji v primeru poplave....pa vlage iz tega sranja ne dobiš nikoli več. Konstrukcijski les se napije in ga več ne posušiš. Gradnjo tega sranja bi sploh morali prepovedat. Ok...mogoče za kakšne vrtne lope ali garaže...za bivanje pa ne.

Starejše novice