Na križišču Ulici I. Internacionale in Reberškove ulice stojijo smetnjaki, ki prej kazijo podobo, kot skrbijo za urejenost. Okoli njih ležijo odpadki, staro vejevje, odpad z vrta.
Neurejenost okolice smetnjakov je zmotila tudi enega izmed občanov, ki je na Mestno občino Maribor preko platforme Izboljšamo Maribor naslovil pobudo.
Kot je zapisal je stanje zanemarjeno, okolica smetnjakov pa pravo divje odlagališče za zelenje. Občino je pozval k ureditvi smetjakov, ali pa da najde drugo mesto za njihovo postavitev.
Kako odgovarjajo na občini?
Na ekološkem otoku pogosto odpadki, ki tja ne sodijo
Na občini so se odzvali na pobudo občana. Kot so zapisali, delavci javnega podjetja Snaga ekološki otok na tej lokaciji praznijo enkrat na teden, odpadke okoli otoka pa odstranjujejo vsak delovni dan.
Dodajajo, da zemljišče za ekološkim otokom, na katerem je odložen zeleni obrez, ni javna površina, saj je v zasebni lasti in ne v lasti občine.
Snaga ugotavlja, da se na tem ekološkem otoku redno pojavljajo odpadki, ki tja ne sodijo. Ekološki otok je namreč namenjen le zbiranju papirja ter kartonske in steklene embalaže.
Odpadna embalaža na ekološki otok ne spada
V nadaljevanju podajo nekaj usmeritev, kako je treba pravilno odlagati odpadke.
»Pomembno je, da pri odlaganju odpadkov v zabojnik za papir embalažo iz kartona raztrgamo in zložimo ter šele nato odložimo v zabojnik, saj tako zasede manj prostora,« so zapisali.
Dodajo, da odpadno embalažo uporabniki zbirajo po sistemu od vrat do vrat v rumenih vrečah ali v zabojnikih z rumenim pokrovom, zato ti odpadki na ekološki otok ne sodijo.
Tja ne smemo odlagati tudi kosovnih odpadkov, kot so vzmetnice, pohištvo, gospodinjski aparati, in gradbenih odpadkov ter zelenega obreza: »Te odpadke je treba oddati v zbirnem centru, ki ju imamo v Mariboru v Plinarniški in Lahovi ulici.«
Ob tem izpostavljajo, da je vsako gospodinjstvo oziroma vsak večstanovanjski objekt enkrat letno tudi upravičen do brezplačnega odvoza kosovnih odpadkov.
Snaga in občina občane na različne načine spodbujata k pravilnemu odlaganju odpadkov
»Skrb za ravnanje z odpadki je najprej v pristojnosti in moči vsakega posameznika, saj se mora vsak od nas zavedati odgovornosti za okolje, v katerem živimo,« dodajajo na občini.
Mestna občina Maribor in podjetje Snaga zato občane ves čas spodbujata k pravilnemu ločevanju in odlaganju odpadkov.
Redno tudi sodelujejo z mariborskimi vrtci in šolami: »In upamo, da bosta zavedanje o pomembnosti skrbnega ravnanja z odpadki ter odgovornosti in vlogi vsakega posameznika pri tem v prihodnosti večja, kot danes.«
JA VALDA JA TA BEDARIJA TOLKO LET !!! KO JE VEDNO TOLKO STEKLA DA SI GUMO PREDREŠ JEBO VAS !!!
PA ŠE ENA TAKA JE, NA ERJAVČEVI NASPROTI GOSTILNE PRI BUS POSTAJI PRI KRAJEVNI SKUPNOSTI STUDENCI; VEDNO POLNO STEKLA NA PLOČNIKU