Maribor je dom ene najstarejših žlahtnih vinskih trt na svetu, znane kot Stara trta.
Ta trta, zasajena v slikovitem Lentovem predelu ob reki Dravi, ni le simbol dolge tradicije vinogradništva v regiji, temveč tudi pomembna turistična atrakcija.
Njena starost, ocenjena na več kot 400 let, jo uvršča med izjemne naravne in kulturne spomenike Slovenije.
Simbol trdoživosti
Stara trta naj bi bila posajena v 16. stoletju, v času, ko so bile dežele Štajerske pod stalno grožnjo turških vpadov. Kljub tem turbulentnim časom je trta preživela številne zgodovinske dogodke, vključno s požari, vojnami in urbanizacijo.
Njena vztrajnost in odpornost sta postali simbol trdoživosti Mariborčanov in njihove ljubezni do vinogradništva.
Trta pripada sorti modra kavčina (žametovka), ki je ena izmed najstarejših avtohtonih vinskih trt na območju Slovenije. Kljub svoji starosti Stara trta še vedno rodi grozdje, iz katerega pridelujejo izjemno kakovostno vino, ki ga uporabljajo predvsem za protokolarne in promocijske namene.
Trta je skrbno negovana skozi stoletja, pri čemer se uporabljajo tradicionalne vinogradniške metode, ki se prenašajo iz generacije v generacijo. Vsako leto obrezovanje in redno vzdrževanje zagotavljata, da trta ostane zdrava in vitalna.
Mestni viničar, ki je odgovoren za skrb trte, uporablja posebne tehnike obrezovanja, da zagotovi optimalno rast in rodovitnost.
Pomemben del mariborske zgodovine
Stara trta je osrednja točka številnih kulturnih in turističnih prireditev v Mariboru. Ena najbolj znanih je prireditev Rez Stare trte.
Med tem dogodkom izberejo cepiče, ki jih nato pošljejo v različne dele sveta kot simbol prijateljstva in povezovanja med vinogradniškimi regijami.
Poleg tega Maribor vsako leto gosti Festival Stare trte, ki je posvečen vinski tradiciji in kulturi. Ta festival vključuje različne aktivnosti, kot so pokušine vin, kulinarični dogodki, glasbeni koncerti in kulturni programi, ki privabljajo številne obiskovalce iz Slovenije in tujine.
Stara trta ni le pomemben del mariborske zgodovine, temveč tudi simbol vztrajnosti, tradicije in kulture, ki povezuje preteklost s sedanjostjo. Njena prisotnost v mestnem jedru Maribora je stalni opomin na bogato dediščino vinogradništva v regiji in na pomen ohranjanja naravnih in kulturnih zakladov za prihodnje generacije.
Stara trta v Mariboru je več kot le starodavna rastlina; je živa zgodovina, ki priča o stoletjih mariborskega vinogradništva. Njena vztrajnost in neomajna rast sta navdih za vse, ki se ukvarjajo z vinogradništvom in za vse, ki cenijo dediščino in kulturo.
Mariborčani so ponosni na svojo trto, ki jim nudi ne samo izjemno vino, temveč tudi občutek povezanosti z njihovo zgodovino in tradicijo.
Precenjena je tale črnina iz stare trte. Ni bogvekaj dobra. Sicer je jaz nisem pil, ker mi niso dali. Sem pa gledal Arsenoviča, kak se je zraven kislo držal. Seveda, ko pa rajši šljivo žlampa.