Slika je simbolična.
Vodstvo podjetja Moda Mi&Lan zdaj obljublja, da bo plače in lanski regres izplačalo najpozneje prihodnji teden. Glavi delavski inšpektor kljub ovadbi spominja, da zaradi kršitve delavskih pravic redko koga sodišče spozna za krivega.

Velik del zaposlenih v podjetju Moda Mi&Lan je v tej tovarni šival še v času, ko je tu deloval obrat Mure.

Kljub težavam, ki se ponavljajo že vrsto let, in dejstvu, da številna podjetja iščejo delavce, vendarle veliko drugih možnosti na Goričkem nimajo.

»Veliko jih je takih, ki imajo pet ali pa manj let do upokojitve. To so delavci in delavke, ki so že doživeli stečaj in kje si naj ti ljudje najdejo službo,« je opozorila Zdenka Bobovec iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije.

Bistveno manj obsojenih, kot jih je delavske pravice dejansko kršilo

V zadnjih 11 letih so delavski inšpektorji v podjetju opravili 34 inšpekcijskih nadzorov in ugotovili več kot kršitev, še več pa jih je v obravnavi.

Kljub številnim nepravilnostim, ki so trajale vrsto let, glavni delavski inšpektor Luka Lukić pravi, da so šele zdaj zbrali dovolj dokazov za ovadbo.

»V Sloveniji ni bilo veliko ljudi obsojenih zaradi kršitev temeljnih pravic delavcev oziroma bom rekel, da jih je bilo obsojenih bistveno manj, kot jih je pa dejansko to zagrešilo,« je danes povedal v. d. glavnega inšpektorja Inšpektorata Republike Slovenije za delo Luka Lukić.

Obljube vodstva: Plača in regres še ta ali najpozneje naslednji teden

Zaposleni v podjetju Moda Mi&lan zdaj čakajo na izpolnitev obljube vodstva, da bodo plače in celoten lanski regres dobili še v tem ali najpozneje naslednjem tednu.

Podjetje naj bi sklenilo tudi nove posle in jim dela naj ne bi primanjkovalo.

»Ampak delodajalec se pa mora zavedati, ljudje ne hodijo v službo zato, da so nekomu všeč ali pa kdo njim, ampak zaradi tega da dobijo plačo,« razlaga sindikalistka Zdenka Bobovec.

Če plače tudi prihodnji teden ne bo, se bodo delavci sestali na izvršnem zboru sindikata in odločili, kako naprej

Temeljne človekove pravice, ki v razviti državi ne bi smele biti pod vprašajem

Glavni delavski inšpektor Luka Lukić sicer še poudarja, da bodo tudi v prihodnje opravljal temeljite in komplekse nadzore, da tovrstne prakse izkoreninijo.

Želijo si, da zakonske obveznosti delodajalcev do delavcev postanejo stalna praksa in ne izjema.

»Tu gre vendarle tudi za nekatere temeljne človekove pravice, o katerih se v razviti državi ne bi smeli pogovarjati, saj iz vidika spoštovanja njih in tukaj gre potem tudi za usode teh ljudi,« je povedal Lukić.

Usoda kazenske ovadbe zaradi kršitve temeljnih delavskih pravic pa je zdaj v rokah policije in tožilstva.

Komentarji (2)

Ne za denar (ni preverjeno)

ampak za potrebe. Nepotrebno zaposlovanje npr. na SZ pomeni corupciju z namenom kraje, manipulacij, podtikovanj, ...

Vesko (ni preverjeno)

Nesposobneži iz inspektorata

Starejše novice