Čez manj kot dva tedna se bo za glasove volivk in volivcev potegovalo skupno 20 strank in list, ki so vložile kandidaturo za tokratne državnozborske volitve.
Volivci na splošnih parlamentarnih volitvah izvolijo 88 poslancev, po enega pa izberejo pripadniki italijanske in madžarske manjšine.
V uredništvu Mariborinfo smo vsem mariborskim kandidatom poslali ista vprašanja in jim tako dali možnost, da se bralcem podrobneje predstavijo. V nadaljevanju predstavljamo kandidate, ki kandidirajo v volilnem okraju Maribor 5.
Vrstni red kandidatov je enak, kot je seznam Državne volilne komisije. Manjkajo tisti, ki na vprašanja niso odgovorili.
Barbara Kolenko Helbl, Gibanje Svoboda
1. Predstavite sebe in razloge za kandidaturo.
»Stara sem 42 let, sem poročena in mama dveh sinov. Po poklicu sem odvetnica, ustanoviteljica pisarne s sedežem v Mariboru. Kandidiram, ker sem prepričana, da lahko živimo v bolj uspešni, povezani in strpni skupnosti ter da lahko tudi s svojim delom ter posluhom za predloge in potrebe drugih ljudi k temu pripomorem.«
2. Za kaj se boste zavzemali, če boste poslanka, poslanec?
»Zavzemala se bom za gospodarski razvoj, decentralizacijo države ter solidarnost. Podpirala bom projekte, ki bodo podjetjem omogočili zeleni prehod, digitalizacijo in razvoj kadrov ter pomagala vzpostaviti moderno socialno državo. Otroke moramo opremiti z veščinami in znanji, potrebnimi v sodobni družbi ter poskrbeti za podhranjeno področje kulture.«
3. Kateri trije projekti so najbolj nujni za razvojni preboj Maribora?
»To so ureditev lokalnega prometa kot so obvoznica, morebitni tunel, v širšem smislu tudi javni prevoz in mariborsko letališče, oziroma nanj vezane aktivnosti ter strateški razvoj Pohorja. Ob navedenih bodo z decentralizacijo povezani še številni drugi projekti lokalnega značaja s ciljem skladnega regionalnega razvoja.«
4. Ali podpirate projekt sežigalnice v Mariboru?
»K vprašanju sežigalnice pristopam zadržano. Obseg odpadkov je v prvi vrsti potrebno zmanjšati ter odpadke reciklirati oziroma predelati. Potrebno je strokovno preveriti predvidene količine odpadkov za sežigalnico in kaj bi takšna sežigalnica pomenila za okolje ter pri tem upoštevati lokalne interese.«
5. Ali podpirate idejo o tunelu skozi Maribor na relaciji med Gosposvetsko in Mlinsko?
»Vprašanje gre obravnavati sistemsko, saj je potrebna umestitev ideje v siceršnji prometni režim ob upoštevanju potreb mesta. Predvsem je potrebno preveriti izvedbo tunela in projekt stroškovno ovrednotiti, saj se to posledično navezuje na vprašanje smiselnosti severne obvoznice.«
6. Kako bi oživeli Letališče Edvarda Rusjana Maribor?
»V prvi vrsti je potrebno spremeniti državni prostorski načrt, po potrebi tudi občinske prostorske akte z namenom smiselne umestitve v širši prostor ter urediti pravni položaj relevantnih zemljišč. Zaradi ugodnega logističnega položaja letališča, je na mestu tudi razmislek o njegovi morebitni specializaciji.«
7. Na eni strani nezadovoljstvo zdravstvenega kadra, na drugi nezadovoljstvo bolnikov in čakalne dobe. Kako bi se lotili reorganizacije zdravstva?
»Nemudoma je potrebno aktivirati vse potenciale zdravstvenega sistema, ki jih imamo na voljo oziroma omogočiti vključitev vsem zdravnikom, ki jih imamo na voljo, da skrajšamo čakalne dobe. Zagotoviti je potrebno učinkovito rabo medicinske opreme, prevetriti postopke njene nabave ter spremeniti kadrovsko politiko, večati kadrovski bazen s štipendijami.«
8. Kako bi pri življenju ohranili slovenskega kmeta in spodbujali samooskrbo?
»Bistven je policentričen razvoj države ter prebujanje podeželja. V tej zvezi so pomembne spodbude, zlasti mladim, ustrezna strokovna podpora in razvoj podjetniške naravnanosti ter omogočanje prodaje izdelkov lokalnemu prebivalstvu. Spodbujati je potrebno trajnostno in ekološko kmetovanje ter ju podpreti z novimi tehnologijami.«
9. Je decentralizacija države z ustanavljanjem pokrajin smiselna?
»Potrebno je nadaljevati z vzpostavljanjem pokrajin in to v učinkovitem dialogu z lokalnimi skupnostmi. Pri tem je potrebno imeti v mislih skladen regionalni razvoj, vzpostavitev moderne javne prometne infrastrukture po celotni Sloveniji, zagotavljanje vrtcev in šol oziroma osnovnih storitev kot so poštne, bančne, trgovske in druge na podeželju.«
10. V katero smer naj gre energetski razvoj Slovenije?
»V smeri obnovljivih virov in novih tehnoloških rešitev. Cilj mora biti razogličenje ter večja energetska samozadostnost. S tem ciljem moramo uskladiti davčne spodbude in upravljanje z javnimi sredstvi, ukiniti obvezen priklop na plinsko omrežje za ogrevanje v individualnih novogradnjah in podpreti zamenjavo ogrevalnih naprav.«
Odgovorite z DA/NE:
1. Twitter je orodje, ki ga bom za komunikacijo z državljani uporabljal vsak dan. NE
2. Podpiram prihod Uberja v Slovenijo. DA
3. Agresijo Rusije v Ukrajini mora Evropa kaznovati s še strožjimi sankcijami. DA
4. Ukrepi proti širjenju epidemije koronavirusa so bili sorazmerni. NE
5. Podpiram posvojitve otrok istospolnih partnerjev. DA
6. Podpiram črpalne hidroelektrarne iz Drave na Pohorje. DA
7. Podpiram legalizacijo marihuane. DA
8. Splav je pravica. DA
9. Verska vzgoja spada v šole. NE
10. Sedanja vlada je za Maribor naredila več kot pretekle vlade. NE
Kaja Medved, Slovenska demokratska stranka - SDS
1. Predstavite sebe in razloge za kandidaturo.
»Sem pristna Mariborčanka, pri ljudeh cenim spoštovanje, iskrenost in nesebičnost. H kandidaturi sem pristopila ker menim, da je pomembno, da se vključimo v družbeno življenje ter si prizadevamo za uresničevanje tistega, za kar verjamemo, da je prav, dobro in pravično za vse.«
2. Za kaj se boste zavzemali, če boste poslanka, poslanec?
»Zavzemala se bom za decentralizacijo in enakomeren razvoj države, za ohranjanje trenda vlaganj v lokalno infrastrukturo, dostopen zdravstveni sistem, ohranjanje in obnovo kulturne dediščine, razvoj gospodarske infrastrukture in stabilna delovna mesta, ki so ključna za reševanje stanovanjske problematike mladih ter odločanje slednjih za snovanje družine.«
3. Kateri trije projekti so najbolj nujni za razvojni preboj Maribora?
»Poleg decentralizacije je izjemnega pomena gradnja in obnova prometne infrastrukture, med drugim izgradnja dolgo načrtovane Severne obvoznice ter zaključek izgradnje Limbuške obvoznice, ponovna oživitev letališča Edvarda Rusjana z izgradnjo logističnega centra. Maribor z okolico postaja vse bolj prepoznavna turistična destinacija.«
4. Ali podpirate projekt sežigalnice v Mariboru?
»Izgradnjo sežigalnice podpiram le ob pogoju, da bo ta zgrajena in delovala v skladu z najnovejšimi okoljskimi standardi, po zgledu nekaterih evropskih mest. Menim, da bi morali nameniti več pozornosti osveščanju in priporočilom za ravnanje z odpadki ter ukrepom za njihovo zmanjšanje.«
5. Ali podpirate idejo o tunelu skozi Maribor na relaciji med Gosposvetsko in Mlinsko?
»Podpiram vse ideje in projekte, ki bodo prispevali h kakovosti življenja Mariborčank in Mariborčanov in so skladni s celovito dolgoročno prometno strategijo mesta.«
6. Kako bi oživeli Letališče Edvarda Rusjana Maribor?
»Mariborsko letališče ima izjemen geografski položaj, saj leži na stičišču evropskih prometnih poti. Da bi izkoristili ta potencial je ključna predvidena izgradnja logističnega centra, ki bo imel velik gospodarski vpliv na Maribor z okolico. Prav tako podpiram prizadevanja za obuditev čarterskih poletov.«
7. Na eni strani nezadovoljstvo zdravstvenega kadra, na drugi nezadovoljstvo bolnikov in čakalne dobe. Kako bi se lotili reorganizacije zdravstva?
»Vsem prebivalcem bomo zagotovili dostop do osebnega zdravnika. Vzpostavili bomo sistem pravočasne dostopnosti do specialistične zdravstvene obravnave in pogoje, v katerih bodo javni zdravstveni zavodi prevzeli večjo odgovornost za poslovanje. Uredili bomo plačni sistem za zaposlene v zdravstvu in pospešili informatizacijo slovenskega zdravstva.«
8. Kako bi pri življenju ohranili slovenskega kmeta in spodbujali samooskrbo?
»Družinske kmetije so tisto jedro, ki lahko ohrani slovensko podeželje. Kmete bomo davčno razbremenili ter poenostavili njihovo poslovanje in trženje. Z dodatno podporo kmetijstvu bomo povečali prehransko neodvisnost Slovenije. Že v lanskem letu se je za slovensko kmetijstvo iz proračuna zagotovilo dodatnih 300 milijonov evrov za naslednjih pet let.«
9. Je decentralizacija države z ustanavljanjem pokrajin smiselna?
»V SDS podpiramo nadaljnjo decentralizacijo in dekoncentracijo upravnih nalog, usklajenih s projektom regionalizacije Slovenije. Ekspertna skupina je na ravni Državnega sveta že pripravila strokovne podlage in predlog zakona o regijah. Menimo, da je decentralizacija ključna za razvoj Slovenije.«
10. V katero smer naj gre energetski razvoj Slovenije?
»V SDS se bomo zavzemali za stabilnost in samozadostnost oskrbe z električno energijo, ki jo bomo v bodoče zagotavljati po formuli 1/3 do 1/2 potreb nuklearna energija, 1/3 potreb energija sonca, vetra in geotermalna energija in 1/3 potreb hidroelektrarne. V energetski politiki bo poudarek na večjem izkoristku vodnih virov in domače lesne biomase.«
Odgovorite z DA/NE:
1. Twitter je orodje, ki ga bom za komunikacijo z državljani uporabljal vsak dan. DA
2. Podpiram prihod Uberja v Slovenijo. DA
3. Agresijo Rusije v Ukrajini mora Evropa kaznovati s še strožjimi sankcijami. DA
4. Ukrepi proti širjenju epidemije koronavirusa so bili sorazmerni. DA
5. Podpiram posvojitve otrok istospolnih partnerjev. NE
6. Podpiram črpalne hidroelektrarne iz Drave na Pohorje. DA
7. Podpiram legalizacijo marihuane. DA (V zdravstvene namene)
8. Splav je pravica. DA
9. Verska vzgoja spada v šole. Pogojno, kot izbirni predmet
10. Sedanja vlada je za Maribor naredila več kot pretekle vlade. DA
Ramona Arnuš, Levica
1. Predstavite sebe in razloge za kandidaturo.
»Učiteljica, aktivistka in koordinatorica lokalnega odbora Levice v Mariboru. Zadnje čase smo priča vedno večjemu kršenju delavskih pravic ter razgradnji in privatizaciji javnega zdravstva in šolstva. Kandidiram, ker mislim, da je pravica do dostojnega življenja ter vsem dostopnega javnega zdravstva in šolstva osnovna pravica vsakega izmed nas.«
2. Za kaj se boste zavzemali, če boste poslanka, poslanec?
»Ohranitev javnega šolstva, zdravstva in varovanje okolja. Pomembno je, da se ustvarijo boljši pogoji, da mladi ostanejo v mestu in se aktivno vključijo v odločanje o najbolj perečih temah ter tako prispevajo k razvoju in napredku lokalnega okolja.«
3. Kateri trije projekti so najbolj nujni za razvojni preboj Maribora?
»Primarni cilj je ustvarjanje pogojev, da mladi ostanejo v mestu - stanovanja in službe. Potrebna je tudi ureditev javnega prevoza, da zmanjšamo uporabo avtomobila.«
4. Ali podpirate projekt sežigalnice v Mariboru?
»Ne, najprej je potrebno zmanjšati količino proizvedenih odpadkov nato pa na novo izdelati strategijo ravnanja z odpadki.«
5. Ali podpirate idejo o tunelu skozi Maribor na relaciji med Gosposvetsko in Mlinsko?
/
6. Kako bi oživeli Letališče Edvarda Rusjana Maribor?
/
7. Na eni strani nezadovoljstvo zdravstvenega kadra, na drugi nezadovoljstvo bolnikov in čakalne dobe. Kako bi se lotili reorganizacije zdravstva?
»Finančno in kadrovsko bomo okrepili primarno raven javnega zdravstva. Ukinili bomo dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Zdravniško službo bomo določili kot javno službo in zagotovili, da bodo zdravniki ostali v javnem sistemu. Onemogočili bomo outsourcing dejavnosti ter popoldansko in druge oblike dopolnilnega dela zdravnikov in zdravnic.«
8. Kako bi pri življenju ohranili slovenskega kmeta in spodbujali samooskrbo?
»Okrepiti je treba vlogo države in lokalnih skupnosti v prehranski verigi. Javne institucije morajo kot pomemben odkupovalec hrane prevzeti aktivnejšo vlogo, tudi z večletnim vnaprejšnjim načrtovanjem odkupov. Za nemoteno oskrbo prebivalstva z zdravo in kakovostno hrano je treba okrepiti tudi javno lastništvo v živilskopredelovalnih podjetjih.«
9. Je decentralizacija države z ustanavljanjem pokrajin smiselna?
/
10. V katero smer naj gre energetski razvoj Slovenije?
»Energetski razvoj mora iti v smeri razogljičenja. To pomeni izjemne napore na vseh področjih in podrejanje ostalih družbenih ciljev podnebnim. V energetiki ga bomo primarno dosegali s povečevanjem proizvodnih moči obnovljivih virov energije (sončna, vetrna in geotermalna energija, hranilniki energije) ter zmanjševanjem porabe energije.«
Odgovorite z DA/NE:
1. Twitter je orodje, ki ga bom za komunikacijo z državljani uporabljal vsak dan. NE
2. Podpiram prihod Uberja v Slovenijo. NE
3. Agresijo Rusije v Ukrajini mora Evropa kaznovati s še strožjimi sankcijami. NE
4. Ukrepi proti širjenju epidemije koronavirusa so bili sorazmerni. NE
5. Podpiram posvojitve otrok istospolnih partnerjev. DA
6. Podpiram črpalne hidroelektrarne iz Drave na Pohorje. DA
7. Podpiram legalizacijo marihuane. DA
8. Splav je pravica. DA
9. Verska vzgoja spada v šole. NE
10. Sedanja vlada je za Maribor naredila več kot pretekle vlade. NE
Nina Beyokol, Piratska stranka Slovenije
1. Predstavite sebe in razloge za kandidaturo.
»Rojena Pekrčanka, po končani Prvi gimnaziji v Mariboru sem študij nadaljevala na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani, kjer sem diplomirala iz UTD-ja in okoljske pravičnosti. To je tudi moje osnovno področje delovanja v aktivističnih vodah. Kandidiram zato, da trenutni politični nomenklaturi pokažem, da se ne grem njihove igre.«
2. Za kaj se boste zavzemali, če boste poslanka, poslanec?
»Zavzemala se bom za uveljavitev načel pravičnosti, transparentnosti, enakopravnosti in solidarnosti v vse družbene sfere. Zagovarjala bom:
- UTD,
- reformo šolskega sistema,
- skrajšan delovni čas,
- univerzalno pravico do popravila,
- transparentne javne finance,
- boj proti korupciji,
- legalizacijo konoplje,
- ekološko, pa tudi ostalo samooskrbo.«
3. Kateri trije projekti so najbolj nujni za razvojni preboj Maribora?
»Maribor potrebuje premik v razmišljanju. Končati je potrebno s stalnimi zgodovinskimi izgovori, da je Ljubljana kriva za vse. Maribor mora vzeti prihodnost v svoje roke, znanje v mestu je. Nujna je gradnja stanovanj, potrebno je oblikovati okolje, ki bo pozitivno za nova podjetja in izkoristiti potenciale Pohorja.«
4. Ali podpirate projekt sežigalnice v Mariboru?
»Podpiramo, ker jo potrebujemo, a le pod pogojem, da bo podprta z najsodobnejšo tehnologijo, ki bo onesnaževala okolje v najmanjši možni meri.«
5. Ali podpirate idejo o tunelu skozi Maribor na relaciji med Gosposvetsko in Mlinsko?
»Ne, megalomanski projekti so v Sloveniji podvrženi prevelikim tveganjem korupcije. Rešitev za pretočnost prometa na levem bregu je potrebno poiskati drugače.«
6. Kako bi oživeli Letališče Edvarda Rusjana Maribor?
»Letališko stezo je potrebno podaljšati, hkrati pa privabiti letalske družbe. Slovenija je edina država v EU, v katero Ryanair ne leti, potrebno je izkoristiti potenciale in privabiti nizko cenovne letalske družbe, ki tipično letijo na manjša letališča, kot je naše.«
7. Na eni strani nezadovoljstvo zdravstvenega kadra, na drugi nezadovoljstvo bolnikov in čakalne dobe. Kako bi se lotili reorganizacije zdravstva?
»Da so v zdravstvu rezerve pri obremenitvi zdravnikov je ugotovil v posebnem internem nadzoru ortopedov v UKC Ljubljana tudi nekdanji zdravstveni minister in nekdanji direktor ZZZS Samo Fakin. Potrebno je vzpostaviti menedžment, ki bo imel avtoriteto izvajanja svojih menedžerskih nalog in podporo politike za spremembe!«
8. Kako bi pri življenju ohranili slovenskega kmeta in spodbujali samooskrbo?
»V globaliziranem svetu ni več popolne samooskrbe, nihče ni sposoben sam pridelovati vsega. Slovenskega kmeta ne smemo le ohranjati pri življenju ampak mu pomagati pri razvoju kmetije. Digitalizacija kmetijstva je priložnost, ki je ne smemo zamuditi.«
9. Je decentralizacija države z ustanavljanjem pokrajin smiselna?
»Decentralizacija je nujna, ustanavljanje pokrajin pa, žal, edina rešitev. Pokrajine so smiselne le, v kolikor se na njih prenesejo pristojnosti in razvojna finančna sredstva. Nujno je potrebno preprečiti možnost političnih dvoživk v pokrajinah (nezdružljivost funkcij).«
10. V katero smer naj gre energetski razvoj Slovenije?
»Potrebno je izgraditi NEK 2. Slovenija mora sama, brez Hrvaške zgraditi drugi blok!«
Odgovorite z DA/NE:
1. Twitter je orodje, ki ga bom za komunikacijo z državljani uporabljal vsak dan. NE
2. Podpiram prihod Uberja v Slovenijo. DA
3. Agresijo Rusije v Ukrajini mora Evropa kaznovati s še strožjimi sankcijami. NE
4. Ukrepi proti širjenju epidemije koronavirusa so bili sorazmerni. NE
5. Podpiram posvojitve otrok istospolnih partnerjev. DA
6. Podpiram črpalne hidroelektrarne iz Drave na Pohorje. DA
7. Podpiram legalizacijo marihuane. DA
8. Splav je pravica. DA
9. Verska vzgoja spada v šole. NE
10. Sedanja vlada je za Maribor naredila več kot pretekle vlade. NE
Franc Slavinec, Povežimo Slovenijo
1. Predstavite sebe in razloge za kandidaturo.
»Sem upokojenec, star 67 let. Trenutno sem aktiven kot predsednik Društva upokojencev Maribor – Tabor in predsednik Zg. Podravske pokrajinske zveze DU Maribor. Za kandidaturo sem se odločil, predvsem zaradi stalnih delitev na leve in desne, zelo malo pa je bilo skupnega povezovanja.«
2. Za kaj se boste zavzemali, če boste poslanka, poslanec?
»Kot poznavalec upokojenske problematike, želim poudariti naslednje prioritete:
- redno usklajevanje pokojnin po sistemskem zakonu;
- izredno usklajevanje pokojnin po sistemskem zakonu in glede na BDP;
- nujna dopolnitev zakona o dolgotrajni oskrbi in sprejem pravilnikov za izvajanje tega, po ohranitvi dostojanstva starejših in slabotnih;
- višji standardi za ureditev razmer v domovih za starejše;
- novela zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju.
3. Kateri trije projekti so najbolj nujni za razvojni preboj Maribora?
»Za razvojni preboj Maribora:
- širitev poslovnih con z urejeno komunalno in prometno infrastrukturo;
- posodobitev mestnega javnega potniškega prometa s poudarkom na povečanju frekvence voženj;
- glede na izjemno hitro širitev novih stanovanjskih gradenj na Studencih, zraven ureditve predšolskega varstva, osnovnošolskega izobraževanja, urediti nujno večnamenski objekt za potrebe mestne četrti Studenci in tam delujočih društev.«
4. Ali podpirate projekt sežigalnice v Mariboru?
»Podpiram projekt sežigalnice v Mariboru ob upoštevanju najvišjih ekoloških standardov.«
5. Ali podpirate idejo o tunelu skozi Maribor na relaciji med Gosposvetsko in Mlinsko?
»Podpiram idejo o tunelu skozi Maribor, če je optimalnejša od izgradnje severne obvoznice.«
6. Kako bi oživeli Letališče Edvarda Rusjana Maribor?
»Letališče Edvarda Rusjana Maribor bi lahko oživelo kot predvsem tovorno letališče, glede na ugodno prometno lego.«
7. Na eni strani nezadovoljstvo zdravstvenega kadra, na drugi nezadovoljstvo bolnikov in čakalne dobe. Kako bi se lotili reorganizacije zdravstva?
»Menim, da imamo v glavnem dovolj zdravnikov. Treba jih je optimalno razporediti in tudi bolje nadzirati pri opravljanju dela. Za najboljše tudi višje plače.«
8. Kako bi pri življenju ohranili slovenskega kmeta in spodbujali samooskrbo?
»Slovenskemu kmetu dati večjo veljavo, vrniti mu dostojanstvo in realno vrednoti njegovo delo. Samooskrbo uvesti s pridelavo na vseh možnih kmetijskih površinah.«
9. Je decentralizacija države z ustanavljanjem pokrajin smiselna?
»Decentralizacija države je smiselna in bi že morala biti realnost. S tem bi zagotovili enakomernejši razvoj v državi.«
10. V katero smer naj gre energetski razvoj Slovenije?
»Energetski razvoj države naj gre v smer brezogljične družbe oziroma zeleni razvoj. V predhodnem obdobju tudi jedrska energija.«
Odgovorite z DA/NE:
1. Twitter je orodje, ki ga bom za komunikacijo z državljani uporabljal vsak dan. NE
2. Podpiram prihod Uberja v Slovenijo. DA
3. Agresijo Rusije v Ukrajini mora Evropa kaznovati s še strožjimi sankcijami. DA
4. Ukrepi proti širjenju epidemije koronavirusa so bili sorazmerni. DA
5. Podpiram posvojitve otrok istospolnih partnerjev. NE
6. Podpiram črpalne hidroelektrarne iz Drave na Pohorje. DA
7. Podpiram legalizacijo marihuane. NE
8. Splav je pravica. DA
9. Verska vzgoja spada v šole. NE
10. Sedanja vlada je za Maribor naredila več kot pretekle vlade. DA
Marko Oblak, Domovinska liga - DOM
1. Predstavite sebe in razloge za kandidaturo.
»Magister farmacije, rojen leta 1957. Manager in direktor v farmacevtski industriji, tudi direktor Farmadenta. S politiko se vsebinsko ukvarjam od vstopa v SDZ ob ustanovitvi 1981, aktivno od ustanovitve DOMa, kandidat na EU volitvah 2019. Nikoli v ZKS. Član komisij v pripravi 1. zdravstvene zakonodaje. Želim uporabiti izkušnje pri projektu slovenskega naroda.«
2. Za kaj se boste zavzemali, če boste poslanka, poslanec?
»Za državo, ki ščiti različnost in manjšine, a čuva tradicionalne vrednote. Kjer je tujec dobrodošel, če je povabljen. Državo, ki ščiti samostojnost Slovenije, skrbi, da smo Slovenci na svojih tleh edini vladar, da je tradicionalna družina ključna celica narodne biti in svobodni posameznik ključ do človeka vrednega sobivanja.«
3. Kateri trije projekti so najbolj nujni za razvojni preboj Maribora?
»Od obstoječih projektov:
- nadgradnja železniške proge Maribor-Prevalje-državna meja (gospodarstvo, hitra povezava s Koroško na obeh straneh);
- zagotovitev poplavne varnosti porečja Drave (varnost je ključna)
- ureditev nabrežja Drave - Lent (turizem).«
4. Ali podpirate projekt sežigalnice v Mariboru?
»Da, na lokaciji Tezno. Samooskrba pač postaja vedno pomembnejša, sodobni sistemi pa ne predstavljajo nevarnosti okolju.«
5. Ali podpirate idejo o tunelu skozi Maribor na relaciji med Gosposvetsko in Mlinsko?
»Ne. Kot začasni Mariborčan v času dela v Farmadentu nikoli nisem videl potrebe po veliki razbremenitvi na tej osi. Denar (razen če bi šlo v celoti za nepovratna sredstva EU) naj gre v koristnejše, razvojne namene. Pa v pomoč mariborskim slovenskim družinam, v izobraževanje, v UKC.«
6. Kako bi oživeli Letališče Edvarda Rusjana Maribor?
»Menim, da je letališče za razvoj Maribora in za življenje v njem povsem irelevantno. Če vidijo v njem možnosti iz lastnih interesov taka in drugačna podjetja, so seveda dobrodošla.«
7. Na eni strani nezadovoljstvo zdravstvenega kadra, na drugi nezadovoljstvo bolnikov in čakalne dobe. Kako bi se lotili reorganizacije zdravstva?
»Popolna sprostitev zasebnega sektorja v zavarovanju in izvajanju, plačila izvajalcem v javnem sektorju po opravljenih storitvah in ne po vsiljenih planih. Zmanjšanje administrativnega in pomožnega osebja javnih zavodov, visok delež plače tam zaposlenih po dejansko opravljenem delu. Dvig števila vpisanih na zdravstvenih izobraževalnih ustanovah.«
8. Kako bi pri življenju ohranili slovenskega kmeta in spodbujali samooskrbo?
»S pospešeno regionalizacijo, ki naj zbliža kmeta z mestom in kmetovanje z industrijo. Z državnimi vložki v pozitiven odnos potrošnikov do doma pridelanega. S prenosom spreminjanja namembnosti zemljišč iz rok vsakokratnih občinskih veljakov na ministrstvo za kmetijstvo.«
9. Je decentralizacija države z ustanavljanjem pokrajin smiselna?
»Da. Slovenija je pač zelo različna. Sem za bistveno zmanjšanje števila občin in s tem javne uprave, hkrati pa za vzpostavitev regij. Vitkih!«
10. V katero smer naj gre energetski razvoj Slovenije?
»Jedrska energija in optimizacija izkoristka vodne, srednjeročno pa še vedno vztrajanje pri učinkovitem delovanju termoelektrarn.«
Odgovorite z DA/NE:
1. Twitter je orodje, ki ga bom za komunikacijo z državljani uporabljal vsak dan. NE
2. Podpiram prihod Uberja v Slovenijo. DA
3. Agresijo Rusije v Ukrajini mora Evropa kaznovati s še strožjimi sankcijami. DA
4. Ukrepi proti širjenju epidemije koronavirusa so bili sorazmerni. DA
5. Podpiram posvojitve otrok istospolnih partnerjev. NE
6. Podpiram črpalne hidroelektrarne iz Drave na Pohorje. DA
7. Podpiram legalizacijo marihuane. NE
8. Splav je pravica. NE
9. Verska vzgoja spada v šole. NE
10. Sedanja vlada je za Maribor naredila več kot pretekle vlade. DA
Vekoslav (Slavko) Šterman, Stranka Alenke Bratušek SAB
1. Predstavite sebe in razloge za kandidaturo.
»Vekoslav Šterman, rojen v Mariboru, samostojni podjetnik s področja informatike, kandidiram v okraju Maribor V.«
2. Za kaj se boste zavzemali, če boste poslanka, poslanec?
»Zavzemal se bom za ohranitev javnega šolstva in zdravstva, brezplačen mestni prevoz za upokojence, brezplačen medkrajevni in mestni javni prevoz za dijake in študente, ureditev financiranja dolgotrajne oskrbe, za stabilno financiranje pokojnin in čim večjo povezanost lokalnih skupnosti s poslanci državnega zbora.«
3. Kateri trije projekti so najbolj nujni za razvojni preboj Maribora?
»Rešitev stanovanjske problematike mladih s poroštveno shemo države, cestni obroč okrog Maribora in celoletni celostni razvoj turizma.«
4. Ali podpirate projekt sežigalnice v Mariboru?
»Da, vendar z uporabo najnovejše tehnologije sežiganja in čistilnih naprav.«
5. Ali podpirate idejo o tunelu skozi Maribor na relaciji med Gosposvetsko in Mlinsko?
»Tunel ali severna obvoznica sta nujno potrebna za rešitev prometne problematike ob zapiranju mestnega jedra za promet z motornimi vozili.«
6. Kako bi oživeli Letališče Edvarda Rusjana Maribor?
»Ob dogovoru z gospodarstvom iz širše regije tudi z dograditvijo logističnega centra okrog letališča in dograditvijo železniške povezave na obstoječo železniško infrastrukturo v bližini.«
7. Na eni strani nezadovoljstvo zdravstvenega kadra, na drugi nezadovoljstvo bolnikov in čakalne dobe. Kako bi se lotili reorganizacije zdravstva?
»Skupne oziroma centralizirane nabave potrebnega materiala, kar bi prineslo zmanjšanje stroškov nabav. Razliko bi usmeril v izdelan načrt zmanjševanja čakalnih vrst, ki bi ga izdelali skupaj s stroko. V proračunu je treba zagotoviti tudi sredstva za razvojne investicije v zdravstvo, urediti razmerja plač in razmisliti o državnem štipendiranju študija medicine za deficitarna področja; z zavezo dela določenega števila let v javnem zdravstvu.«
8. Kako bi pri življenju ohranili slovenskega kmeta in spodbujali samooskrbo?
»S spodbujanjem nabave hrane javnih inštitucij pri domačih proizvajalcih brez limitiranja nabave in z znano ceno ter s spodbudami za ponovno uporabo neobdelanih površin za pridelavo kmetijskih pridelkov.«
9. Je decentralizacija države z ustanavljanjem pokrajin smiselna?
»Decentralizacija je smiselna samo ob znanih prenosih pristojnosti iz države in občin na pokrajine.«
10. V katero smer naj gre energetski razvoj Slovenije?
»V smer vetrnih in sončnih elektrarn, hidroelektrarn in NEK 2 v primeru pozitivne odločitve državljanov na referendumu.«
Odgovorite z DA/NE:
1. Twitter je orodje, ki ga bom za komunikacijo z državljani uporabljal vsak dan. NE
2. Podpiram prihod Uberja v Slovenijo. NE
3. Agresijo Rusije v Ukrajini mora Evropa kaznovati s še strožjimi sankcijami. DA
4. Ukrepi proti širjenju epidemije koronavirusa so bili sorazmerni. NE
5. Podpiram posvojitve otrok istospolnih partnerjev. DA
6. Podpiram črpalne hidroelektrarne iz Drave na Pohorje. DA
7. Podpiram legalizacijo marihuane. DA
8. Splav je pravica. DA
9. Verska vzgoja spada v šole. NE
10. Sedanja vlada je za Maribor naredila več kot pretekle vlade. NE
Tjaša Blanuša, Lista Marjana Šarca - LMŠ
1. Predstavite sebe in razloge za kandidaturo.
»Rada imam našo državo, ni mi vseeno, kam jo politika pelje. Željo po kandidaturi sem začutila v zadnjih letih zaradi občutka nemoči ob pasivnem spremljanju dogajanja v naši državi. Čas je, da mladi prevzamemo del odgovornosti za prihodnost, kakršno si za Slovenijo želimo, in dokažemo, da znamo sodelovati in delati v dobro ljudi, brez delitev.«
2. Za kaj se boste zavzemali, če boste poslanka, poslanec?
»Zavzemala se bom za pravico do dostojnega življenja za vse ljudi. Mladi potrebujemo osnovne pogoje za osamosvojitev, stabilno službo in ureditev stanovanjskega problema. Ob tem ne smemo pozabiti na srednjo generacijo, ki se sooča s svojimi težavami in skrbi za stare starše, ki v domu starostnikov ne dobijo postelje ali imajo premajhno pokojnino.«
3. Kateri trije projekti so najbolj nujni za razvojni preboj Maribora?
»Tesno sodelovanje mariborskih poslancev z Mestno občino Maribor pri razvoju turizma (razvoj letnega in zimskega turizma na Pohorju, ureditev nabrežja reke Drave-Bresternica), gradnja novih stanovanj za mlade, varovanih stanovanj in domov za ostarele.«
4. Ali podpirate projekt sežigalnice v Mariboru?
»Menim, da bi o tem morali odločati prebivalci MOM na podlagi preverjenih informacij strokovnjakov s tega področja, ki jih je bilo doslej premalo. Sežig lahko predstavlja emisije strupenih snovi in strupeni izpusti ne onesnažujejo samo zraka, prehajajo tudi v prst in pitno vodo, s tem pa tudi v prehransko verigo.«
5. Ali podpirate idejo o tunelu skozi Maribor na relaciji med Gosposvetsko in Mlinsko?
»Sama izgradnja tunela bi zagotovo razbremenila promet na levi strani reke Drave, vendar je tukaj potrebno upoštevati mnenje tako gradbene kut tudi prometne stroke. Prav tako bi morali imeti besedo tudi prebivalci Maribora. Tu so še seveda vprašanja stroškov, varovanja okolja ... Vprašanje je čas in izvedljivost, saj govorimo o starem mestnem jedru.«
6. Kako bi oživeli Letališče Edvarda Rusjana Maribor?
»Kljub večim poskusom oživitve in kljub obnovi letališča Edvarda Rusjana Maribor le-to do sedaj v praksi žal ni zaživelo, zato se mi glede na vso izgrajeno infrastrukturo zdi najbolj smiselno nanj preusmeriti tovorni letalski promet in logistični center. Letališče ima namreč odlično cestno kot tudi železniško povezavo.«
7. Na eni strani nezadovoljstvo zdravstvenega kadra, na drugi nezadovoljstvo bolnikov in čakalne dobe. Kako bi se lotili reorganizacije zdravstva?
»Slovenija ima dober javni zdravstveni sistem, ki pa ga je potrebno optimalneje organizirati, zagotoviti večjo dostopnost storitev v popoldanskem času ter digitalizirati in finančno okrepiti. Eden od prvih nujnih korakov je ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja ter poraba teh sredstev za odpravo čakalnih dob.«
8. Kako bi pri življenju ohranili slovenskega kmeta in spodbujali samooskrbo?
»Z zaščito kmetijskih zemljišč in infrastrukture, spodbujanjem prehoda na sonaravno in ekološko pridelavo hrane, usmerjenostjo k tehnološkemu napredku kmetijstva, z razvojem zelenega turizma na kmetijah, ohranjanjem avtohtonih sort sadja in vrtnin, čebelarstvom ter z etičnim ravnanjem z živalmi. Ključna je prenova t. i. politike 'od vil do vilic'.«
9. Je decentralizacija države z ustanavljanjem pokrajin smiselna?
»V LMŠ zagovarjamo decentralizacijo Slovenije, okrepljen regionalni razvoj in medobčinsko sodelovanje ter odločno stojimo za tem, da je potrebno ustanoviti regije, nanje prenesti določene pristojnosti države, vključno s selitvijo dela sedežev državnih organov ter jim zagotoviti lastne finančne vire.«
10. V katero smer naj gre energetski razvoj Slovenije?
»Obnovljivi viri energije in raznolika zelena energetska samooskrba so premalo izkoriščeni potenciali, ki jih Slovenija premore. Zavzemali se bomo za optimalen izkoristek tako vetra in sonca kot izgradnjo HE na srednji Savi ter izgradnjo drugega bloka NEK. Pomemben delež v prihodnosti mora predstavljati tudi geotermalna energija.«
Odgovorite z DA/NE:
1. Twitter je orodje, ki ga bom za komunikacijo z državljani uporabljal vsak dan. NE
2. Podpiram prihod Uberja v Slovenijo. NE
3. Agresijo Rusije v Ukrajini mora Evropa kaznovati s še strožjimi sankcijami. DA
4. Ukrepi proti širjenju epidemije koronavirusa so bili sorazmerni. NE
5. Podpiram posvojitve otrok istospolnih partnerjev. DA
6. Podpiram črpalne hidroelektrarne iz Drave na Pohorje. Naj pove stroka
7. Podpiram legalizacijo marihuane. DA
8. Splav je pravica. DA
9. Verska vzgoja spada v šole. NE
10. Sedanja vlada je za Maribor naredila več kot pretekle vlade. NE
Jolanda Lašič, Socialni demokrati
1. Predstavite sebe in razloge za kandidaturo.
»Sem Jolanda Lašič, Mariborčanka, diplomirana ekonomistka, ki že tri desetletja dela na sindikatu in pomaga drugim. S svojimi sodelavci sem pomagala preko 40.000 zaposlenim, ki so izgubili delo v stečajnih postopkih ter tako z našo pomočjo prejeli preko 30 milijonov bruto poplačil iz stečajnih mas svojih bivših podjetij. V preteklih letih sem si pridobila veliko izkušenj, in ker sem družbeno odgovorna želim še tako pomagati.«
2. Za kaj se boste zavzemali, če boste poslanka, poslanec?
»Zavzemala se bom za izboljšanje delovne zakonodaje v prid zaposlenih in upokojencev. Minimalna plača mora znašati najmanj 800 evrov neto, minimalna pokojnina pa najmanj 700 evrov. Z dvigom minimalne plače se morajo istočasno povečati vse osnovne plače. Zavzemala se bom za postopen prehod na 32 urni delovni teden, zaposleni morajo biti udeleženi pri delitvi dobička, uveljaviti je potrebno enotno pogodbo o zaposlitvi. Zavzemam se za enakost spolov in generacij. Ženske morajo biti enako udeležene pri javnem odločanju kot moški, tudi starejši ne želijo več zgolj opazovati, ko se odloča o njihovih pravicah, temveč želijo sodelovati.«
3. Kateri trije projekti so najbolj nujni za razvojni preboj Maribora?
»V Maribor je potrebno pripeljati ministrstva in agencije in politika mora ustvariti nova delovna mesta, da se ne bo hodilo po zaposlitev čez mejo, zgraditi je potrebno stanovanja za mlade in vgraditi dvigala v tiste večetažne zgradbe, ki jih nimajo, da starejši ne bodo omejeni, saj težko premagujejo stopnice in naše Pohorje je velik potencial, potrebno je več vložiti v njegovo turistično in športno ureditev.«
4. Ali podpirate projekt sežigalnice v Mariboru?
»Podpiram izgradnjo sežigalnice, toda iz dobrega materiala in s sodobno tehnologijo.«
5. Ali podpirate idejo o tunelu skozi Maribor na relaciji med Gosposvetsko in Mlinsko?
»Ne. Vložek je zelo visok. Bolje da se vloži v posodobitev našega javnega potniškega prometa.«
6. Kako bi oživeli Letališče Edvarda Rusjana Maribor?
»Potrebno je organizirati več čarterskih prevoz ter ga izkoristiti za šolanje pilotov.«
7. Na eni strani nezadovoljstvo zdravstvenega kadra, na drugi nezadovoljstvo bolnikov in čakalne dobe. Kako bi se lotili reorganizacije zdravstva?
»Naše javno zdravstvo je potrebno sprememb. Z ustreznimi organizacijskimi ukrepi je potrebno urediti položaj družinskih zdravnikov, vsak mora imeti svojega osebnega zdravnika, potrebna je ureditev položaja medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov ter povečanje njihovih plač, potrebne so investicije v posodobitev zdravstva.«
8. Kako bi pri življenju ohranili slovenskega kmeta in spodbujali samooskrbo?
»Na prvem mestu je potrebno osveščanje ljudi, kako pomembna je zdrava prehrana lokalnega izvora. In pa višje plače in pokojnine, da ljudje ne bodo kupovali cenene prehrane, ker ne bodo imeli dovolj za kvalitetno.«
9. Je decentralizacija države z ustanavljanjem pokrajin smiselna?
»Da, podpiram ustanavljanje pokrajin.«
10. V katero smer naj gre energetski razvoj Slovenije?
»Pomembno je varčno obnašanje s porabo energije ter usmeritev predvsem v zeleno energijo.«
Odgovorite z DA/NE:
1. Twitter je orodje, ki ga bom za komunikacijo z državljani uporabljal vsak dan. NE
2. Podpiram prihod Uberja v Slovenijo. NE
3. Agresijo Rusije v Ukrajini mora Evropa kaznovati s še strožjimi sankcijami. DA
4. Ukrepi proti širjenju epidemije koronavirusa so bili sorazmerni. NE
5. Podpiram posvojitve otrok istospolnih partnerjev. DA
6. Podpiram črpalne hidroelektrarne iz Drave na Pohorje. NE
7. Podpiram legalizacijo marihuane. DA
8. Splav je pravica. DA
9. Verska vzgoja spada v šole. NE
10. Sedanja vlada je za Maribor naredila več kot pretekle vlade. NE
Na poslana vprašanja niso odgovorili naslednji kandidati za poslance v volilnem okraju Maribor 5:
Bor Rehak Friš (Lista Borisa Popoviča - Digitalizirajmo Slovenijo), Ljiljana Radosavljević (Nestrankarska ljudska lista gibanja Zdrava družba), Petra Greiner (Vesna - zelena stranka), Zdravko Luketič (Nova Slovenija), Damijan Planar (Za ljudstvo Slovenije), Marija Štandeker (Gibanje Zedinjena Slovenija), Darko Zimič (Državljansko gibanje Resni.ca), Miha Recek (Naša dežela), Metka Sparavec Malenko (Naša prihodnost in Dobra država), Martin Horvat (Slovenska nacionalna stranka), Miran Daković (DeSUS).