Poslanci SDS, NSi in SMC uresničujejo namero z vnovičnim poskusom razrešitve predsednika državnega zbora. Po neuspehu konec marca, ko je za njegovo razrešitev zmanjkal en glas, se tako obeta novo glasovanje.
O Zorčiču bo odločal državni zbor
Še pred tem so sicer Zorčiča s 47 poslanskimi podpisi pozvali k odstopu, a slednji kot kaže tega ne bo storil prostovoljno.
Zapletlo se je tudi z razlago podpisov, saj je poslanec italijanske narodnostne skupnosti Felice Žiža za TV Slovenija dejal, da njegov podpis ni bil dan za razrešitev predsednika državnega zbora, ampak zgolj kot premislek o njegovem odstopu. Zorčič pa je povedal, da so mu prinesli neoštevilčene podpise, ki niso imeli spremnega dopisa.
Uradni predlog za razrešitev ima tako 38 glasov od sicer potrebnih 10, pod njim pa ni podpisov poslancev DeSUS, SNS in predstavnikov narodnih skupnosti, ki naj bi prispevali podpise za predhodno prepričevanje Zorčiča k odstopu.
Bo tokrat prišlo do glasovanja o Horvatu?
V primeru uspešne razrešitve, bi poslanci glasovali tudi o imenovanju Jožefa Horvata za novega predsednika državnega zbora. Kot je dejal Horvat za Sobotainfo še pred včerajšnjim sestankom z Zorčičem, želijo s to potezo stabilizirati politični sistem, v predlogu za razrešitev pa je kot razlog naveden Zorčičev izstop iz poslanske skupine koalicijske SMC.
Po poslovniku mora biti tajno glasovanje o razrešitvi predsednika državnega zbora in, če bo uspešno, o imenovanju novega predsednika, v roku 14 dni od vložitve predloga.
Rasna diskriminacija Nemca