Nekaj dni pred volitvami v evropski parlament, ki bodo v nedeljo, 9. junija, so uredništva Moji Mediji - Sobotainfo, Pomurec, Mariborinfo, Ptujinfo in Ljubljanainfo - skupaj s televizijo IDEA in pripravila soočenje predstavnikov slovenskih političnih strank, ki jim javnomnenjske ankete napovedujejo največ možnosti za evropske poslanske sedeže.
Stališča so soočili:
- Romana Tomc, nosilka liste Slovenske demokratske stranke;
- Irena Joveva; nosilka liste Gibanja Svoboda;
- Matjaž Nemec, nosilec liste Socialnih demokratov;
- Matej Tonin, nosilec liste Nove Slovenije;
- in Vladimir Prebilič, nosilec liste Stranke Vesna.
V besedi so se dotaknili zelenega prehoda, Evrope v globalnem svetu, varne Evrope in evropskega gospodarstva.
Evropski uniji med drugim očitajo bledenje na globalnem parketu, krhkost dogovorov, birokracijo in v zadnjem obdobju tudi občutek, da se v državah članicah živi slabše. Kaj menijo kandidati za evropske poslance?
Zeleni prehod
Najprej je peterica kandidatov za evropske poslance podala poglede na zeleni prehod.
Evropski parlament sam velja za eno najbolj netrajnostno naravnanih institucij z mesečnimi selitvami v Strasbourg. Po mnenju Irene Joveva bi se to dalo urediti drugače, a vprašanje je, ali bo Francija kdaj ugodila tej možnosti: »Mogoče se kdaj vendarle spremeni.«
Evropa se segreva najhitreje med vsemi celinami, Slovenija pa se segreva celo dvakrat hitreje od povprečja. Da bomo vroči kot »Španija, je dejstvo in nekaj bo treba narediti na tem področju,« poudari Tomc.
»Ukrepe moramo sprejemati preudarno in razumno.«
Evropa si želi širjenje ekološkega kmetijstva, medtem ko preostali svet, deluje po svojih taktih. Nemec meni, da je Evropa lahko za vzgled.
»Evropska unija je tretje največje gospodarstvo,« pravi Nemec in doda, da plačujemo že več za obnovo po ujmah, kot investiramo v zeleni prehod.
Tonin poudari, da je ključno znižati izpuste ogljikovega dioksida: »Slovenski kmet je bistveno drugačen od francoskega ali nemškega. Če bomo hoteli mogli imeti kvalitetno hrano, bomo morali to plačati, da bo kmet preživel.«
Tomc meni, da bodo zeleni prehod plačali ljudje, ker bodo dobili višje položnice. Ob tem pa je izpostavila, da podpirajo kmeta.
»Prehranska varnost bo ogrožena, v kolikor bomo nadaljevali z zelenim ukrepom. Glasovala sem proti zakonu o obnovi narave, ker pomeni, da bomo deset odstotkov zemlje odvzeli kmetom.«
Joveva opozarja, da je treba izpostavljati in spodbujati ekološke kmetije: »Kmetje so ogroženi zaradi podnebnih sprememb. Tudi gospodarstvo je ogroženo zaradi podnebnih sprememb.«
»Vsi ukrepi se sprejemajo zaradi podnebnih sprememb. Pomembno je, da Evropska unija postane energijsko neodvisna. V tem trenutku je Evropska unija odvisna od drugih,« doda.
Nemec pristavi, da ni razlika samo med velikimi kmeti v Sloveniji in tujini. Razlika je tudi med nižinskimi in višinskimi kmetijami: »Kmetijstvo je treba pripraviti na način, da bo vzdržno. Tako, da bo kmetijstvo konkurenčno in okolju prijazno.«
Prebilič pri tem izpostavi, da je treba najprej ovrednotiti delo kmetov.
Evropa v globalnem svetu
Nemec reševanja konflikta Ukrajine in Rusije s še več orožja ne vidi kot rešitev. Mirovniški pogovori so tisti, ki bi po njegovem pripeljali do srečnega konca. Ko govorimo o humanosti, moramo vsak konflikt obravnavati na enak način, pravi.
Tomc odgovarja glede nasilnega zatiranja protestov v podporo Palestini po Evropi in poudarja, zakaj je po njenem priznanje Palestine problematično.
»Palestina nima demokratičnega vodstva. Priznanje Palestine pomeni nagrado terorizmu.«
Tonin je presenečen, da se Evropska unija iz svoje zgodovine ni nič naučila. Prebilič poudari, da nihče ni bil na strani Hamasa, ko je izvedel teroristični napad. Proti Izraelu pa bi bilo potrebo uvesti določene sankcije.
Joveva pove, da nihče ne zagovarja orožja: »Smo za mir, ampak pri tem ne moremo pustiti, da se Ukrajinci ne borijo. Pravico imajo do samoobrambe.«
Varna Evropa
Po mnenju Tonina so se ljudje vedno premikali, selili in predlaga avstralski model: »Migracije so bile in bodo. Ključno pa je, da so urejene.«
Prebilič pove, da morajo biti migracije legalne. »Evropa igra dvoličnost. Takrat, kjer prihaja do humanitarnih vprašanj, moramo biti občutljivi. Tisti, ki so preganjani, morajo biti zaščiteni.«
»Bodimo praktični in človeški,« poudari Nemec in doda: »Kar lahko naredimo je, da se držimo pravil, ki so. Smo solidarna družba.«
Joveva izpostavi migracijski pakt, ki bi po njenem omogočil hitrejše vračanje migrantov, ki so nezakonito vstopili v Evropsko unijo: »Vsi, ki gredo, gredo v želji po boljšem življenju.« Pri tem opozarja tudi na sovražni govor: »Tisti, ki kažejo s prstom na druge, pozabljajo, s tem prstom pokazati nase.«
Tomc kritično doda, da lahko v Evropsko unijo pride kdor koli, ker se daje tak signal.
»Evropska unija predstavlja le šest odstotkov svetovnega prebivalstva. Imamo premalo rojstev,« je jasna in se obenem sprašuje, kaj bomo naredili v naslednjih letih. »Mi moramo imeti rešitve za Evropo.«
Evropsko gospodarstvo
Dotaknili so se tudi tematik, ki so ključne za evropsko gospodarstvo, širitev, digitalizacijo in posledično tudi globalne odnose.
Tomc meni, da z vsako širitvijo Evropska unija postaja močnejša, zato so naklonjeni vstopu Bosne in Hercegovine v Evropsko unijo.
»Ob vstopu pa mora pa izpolniti določene pogoje za vstop. Pred sabo imajo še nekaj dela. Če se Evropska unija ne bo širila, se bo kdo drug, kar nas skrbi.«
»Glede širitve mora Evropska unija pokazati pogum,« meni Tonin. »Balkan je treba čim prej integrirati v Evropsko unijo. Na ta način bomo zagotovili varnost.«
Prebilič pa meni, da je Zahodni Balkan najbolj šibka točka.
Po njegovem mnenju moramo povečati več denarja za tehnologijo in znanost. »Če želimo biti dobro gospodarstvo, moramo namesto v tanke vlagati v znanost. Evropska unija mora postati samozadostna.«
Na vprašanje kako bi zagotovili, da evropska podjetja ostanejo konkurenčna v primerjavi s kitajskimi in ameriškimi podjetji Joveva pove, da Kitajske in Združenih držav Amerike ne bomo ustavili. »Vlagati moramo v znanje, industrijo.«
Za Nemca se zdi ključno, da Evropska unija s spodbujanjem raziskav in inovacij prevzame ali pa recimo obnovi tehnološki primat: »Zaščititi mora surovine.«
V zaključnem delu soočenja so se kandidati opredelili glede 15 trditev, ki - naj poudarimo - niso povezane s stališči uredništva, ampak služijo za reprezentacijo njihovih mnenj. Na neki točki se je Tomc odločila, da ne bo sodelovala.
Končali smo z vprašanjem, na katerega so vsi odgovorili v zgolj eni povedi: Kaj se nam v Evropski uniji obeta v naslednjih petih letih?
Komentarji (7)
Palestina je Hamas.Zeleni prehod velika laž in prevara.
zlobirani vsi po vrsti.
Palestina je za Slovence tretjerazredna tema. Nas ne zanima in ni pomembno.
Jugoslavija je Palestino priznala 1989 (s Slovenijo vred) !
Iz tega razloga je Izrael podprl osamosvojitev SLO in razpad bivše države. Sedaj smo jim to vrnili!
Vsepovsod se 'naši' mešajo a smo nepomembni in premajhen narod! Ko se je v Ukrajini začela vojna je prvi letel knjim ta razdiralec Slovencev in kaj je se je spremenilo?! Ti 'naši' tega ne dojemajo se le in zgolj grebejo za eu poslanca!
Vedno ko Tomčeva odpre svojo greznico mi postane slabo.
Meni se ob tem porodi čisto preprosto vprašanje ... kdo vam je ukazal pisati o tem, glede na to, da ste čisto "apolitični" medij?