Bolečina je signal telesa, da nekaj ni v ravnovesju, in lahko močno vpliva na naše vsakdanje življenje. Pravilno ravnanje in celovit pristop sta ključna za učinkovito odpravljanje bolečin ter izboljšanje kakovosti življenja.

Bolečina je del vsakdanjega življenja, saj je orodje, ki ga uporablja telo, kadar nam želi sporočiti, da nekaj ni popolnoma v redu. Bolečina lahko močno vpliva na kakovost našega življenja, nas omejuje pri vsakodnevnih opravilih in gibljivosti. 

Med najpogostejšimi težavami, s katerimi se ljudje soočamo, so bolečine v križu oziroma bolečine v ledvenem delu, bolečine v kolku, bolečine v mečih in bolečine v vratu. 

Najpogostejši odziv na bolečine je strah pred gibanjem. V nadaljevanju sledi obrazložitev, zakaj dolgotrajno mirovanje nima koristi za zmanjšanje bolečin in kateri so pravi načini za odpravo bolečin.

Kako si lahko pomagam pri bolečinah?

V primeru akutnih in intenzivnejših bolečin je svetovan počitek, ki naj traja približno 48 ur. Dlje časa trajajoče mirovanje v boju proti bolečinam nima učinka, temveč lahko kvečjemu povzroči še več zdravstvenih težav. Kako ukrepati naprej, pa je odvisno od vzroka bolečin, zato je pomembno ugotoviti, kaj bolečine povzroča.

Največji in najbolj dolgotrajen učinek bo prinesel prav celostni pristop k odpravljanju vzroka, ne le lajšanje simptoma.

Bolečina v križu oziroma ledvenem delu hrbta

Bolečina v križu je ena najpogostejših oblik bolečine, saj se z njo vsaj enkrat v življenju sreča večina ljudi. Ledveni del hrbtenice je odgovoren za prenos sil med zgornjim in spodnjim delom telesa ter za vzpostavljanje in ohranjanje telesne drže, zato ni presenetljivo, da se tu pogosto pojavljajo bolečine. 

Te bolečine so lahko posledica poškodbe medvretenčnih ploščic, neustrezne telesne drže, vnetja, prekomernega napora ali celo stresa.

Prvi korak k lajšanju bolečin v križu je prenehanje z aktivnostmi, ki bolečino izzovejo, oziroma prilagoditev teh aktivnosti. Potrebno je prepoznati in spremeniti neustrezne gibalne vzorce, telesno držo in okrepiti mišice, ki podpirajo hrbtenico. 

Bolečine v kolku

Bolečine v kolku, drugem najbolj gibljivem sklepu v telesu, lahko povzročijo vnetje, degenerativne spremembe, včasih pa se vzrok lahko skriva tudi v okolici, na primer v mišicah, ki sklep obkrožajo in stabilizirajo, v medenici, trebušni votlini ali ledveni hrbtenici.

Za lajšanje bolečin v kolku je priporočljivo izvajati vaje, ki povečujejo gibljivost in krepijo mišice okoli kolčnega sklepa. Vaje, kot so plavanje, hoja ali kolesarjenje, lahko zmanjšajo pritisk na kolčne sklepe in preprečijo bolečine. 

Bolečine v mečih

Bolečine v mečih so pogosto posledica preobremenjenosti oz. preveč intenzivne športne aktivnosti. K razvoju teh bolečin lahko prispevata tudi neustrezna obutev ali prekomerna telesna teža. Drugi vzroki, ki lahko povzročajo bolečine v mečih, zajemajo patologije Ahilove tetive, trn v peti ter plantarni fasciitis, kadar pa je vzrok za bolečine v mečih vaskularnega izvora, pa lahko gre za slabo delujoče žile oziroma insuficienco arterij ali ven. 

Za lajšanje bolečin v mečih je ključnega pomena skrb za ustrezno obutev, ki nudi dobro oporo stopalu in preprečuje prekomerno obremenitev meč, vadba z namenom sprostitve in krepitve vezivno-mišičnih tkiv v okolici meč ter ustrezna prehrana za zagotovitev potrebnih hranil, kot sta magnezij in vitamin B12. 

Bolečine v vratu

Vrat je zelo občutljivo območje, ki je pogosto podvrženo bolečinam zaradi dolgotrajnega sedenja, neustrezne drže ali prekomernega stresa. Bolečine v vratu so lahko tudi posledica degenerativnih sprememb hrbtenice, poškodbe ali vnetja.

Za lajšanje bolečin v vratu je pomembno, da se izogibate dolgotrajnemu delu v neudobnih položajih, kot je delo za računalnikom brez ustrezne podpore za vrat. Redno raztezanje in vaje za krepitev vratnih mišic lahko preprečijo ponavljajoče se bolečine. 

Peti element v boju proti bolečinam

Bolečina, ne glede na to, kje v telesu se pojavi, zahteva celovit pristop. V studiu Peti element obravnave temeljijo na miofascialnem gibanju, podkrepljenem z znanjem in tehnikami iz kinezioterapije ter fizioterapije. 

Njihovi spletni programi zajemajo seminarje z izobraževalnim in praktičnim delom, tečaje za odpravo bolečin in vadbe za preprečevanje preprečevanje. 

Več si lahko preberete na spletni strani petielement.si.

Kdo je Špela Jakša?

Špela Jakša je univerzitetno diplomirana biokemičarka in fizioterapevtka, ustanoviteljica Petega elementa z več kot 20-letnimi izkušnjami na področju miofascialnega pilatesa. Obdana je z ekipo kinezioterapevtov in fizioterapevtov, s katerimi neprestano nadgrajujejo znanja z dodatnimi izobraževanji. 

V zadnjem času se je s pomočjo mentoric iz Amerike specializirala za medenično dno, svoje izkušnje in priporočila za življenje brez bolečin pa je strnila tudi v priročniku Zavladajte nad toksičnostjo

Starejše novice