Generalni direktor policije Senad Jušić trdi, da je bilo v včerajšnji oddaji Tarča izraženih in izrečenih veliko neresnic, ki poskušajo diskreditirati policistke in policiste centra za varovanje in zaščito.
Zanikal je navedbe, da je na srečanju s tožilko, ki naj bi jo povabil tudi na večerjo, samoiniciativno kazal dokumente iz zadeve Lindav.
Zavrnil je tudi očitke, da je bil eden od policistov, ki so varovali tožilko, tja postavljen z nalogo zbiranja informacij o njenem zasebnem življenju.
Neprimerno se mu zdi, da o varovanju oseb razpravljajo tisti, ki za to nimajo ustreznega znanja.
Ob tem pa je policija pri svojih izjavah omejena, da ne bi z izjavami ogrozila varnosti oseb, ki jih varuje, policistov in postopkov, je opozoril.
Iz policije so nam posredovali današnje izjave generalnega direktorja policije Senada Jušića, in sicer:
»Slovenija je varna država. Policistke in policisti dnevno s predanim in odgovornim delom zagotavljajo visoko stopnjo varnosti prebivalkam in prebivalcem Slovenije. Dokaz zaupanja javnosti v delo policije je tudi hitra in uspešna kriminalistična preiskava umora, v kateri se je še posebej pokazalo predano, požrtvovalno in strokovno delo vseh kriminalistov in policistov.
V slovenski policiji pa zagotavljamo tudi celovito varovanje oseb in zaščito določenih prostorov, objektov. Za varovanje varovanih oseb pa ne skrbi le ozka skupina policistov varnostnikov, temveč celoten Center za varovanje in zaščito s svojimi številnimi oddelki, ki poleg nalog, ki so vidne javnosti in varovanim osebam, z namenom njihovega celovitega varovanja, izvajajo še množico drugih preventivno-operativnih aktivnosti. Aktivnosti Centra za varovanje in zaščito so torej namenjene predvsem varovanju najbolj izpostavljenih oseb pred vsemi oblikami ogrožanj.
Prav zato javna razprava o varovanju konkretne osebe ne ogroža le nje same, temveč tudi predstavlja nevarnost vsem ostalim ogroženim osebam, ki jih še varuje policija.
Nedopustno je tudi, da o varovanju oseb v javnosti razpravljajo vsi, ki imajo vsaj malo časa, čeprav za to nimajo ustreznega znanja, ne poznajo dela policije, njihove interpretacije pa temeljijo na nekih pavšalnih ocenah in delnih ali celo napačnih informacijah.
Policija in državno tožilstvo dobro sodelujeta, vodita odprt in spoštljiv dialog. Sproti poteka tudi obveščanje glede zagotavljanja ukrepov za varovanje ogroženih oseb.
Poudarjam, da si v policiji prizadevamo za zakonitost opravljenih nalog in pooblastil zaradi zagotavljanja varnosti posameznikom in skupnosti, spoštovanja človekovih pravic in temeljnih svoboščin ter krepitve pravne države.
Vse oblike nadzora in preiskav domnevnih odklonskih ravnanj upoštevamo kot del ukrepov za zmanjšanje tveganj za krnitev integritete uslužbencev policije in policijskih enot.
Kot že večkrat rečeno, je policija najbolj nadzorovan organ, saj le redke preiskave zaključimo, ne da bi svoje ugotovitve poslali vsaj enemu zunanjemu nadzorniku (državno tožilstvo, Informacijski pooblaščenec, Komisija za preprečevanje korupcije, Varuh človekovih pravic Republike Slovenije, ministrstvo za notranje zadeve ...)
Poudariti moram, da se zavedamo pomena obveščanja javnosti o ukrepih, ki jih izvaja policija, žal vedno ne moremo razkriti podatkov, ki so tako pomembni, da bi z njihovim razkritjem lahko ogrozili življenje in varnost ljudi ali onemogočili izvedbo policijskih nalog.
Dodatno nas pri razkrivanju podrobnosti omejujejo pooblastila drugih organov, ki ista ravnanja preverjajo v svojih postopkih, kot na primer posebni oddelek specializiranega državnega tožilstva.
Policija mora za zagotovitev njihovega nemotenega dela in odločanja o zadevah omejiti pojasnjevanje svojih ukrepov tudi tedaj, če bi s tem škodila izvajanju nalog policije ali upravičenim koristim drugih organov.
Zaradi celovitejšega obveščanja javnosti pojasnjujem, da smo v policiji začeli notranjevarnostni postopek, v katerem preiskujemo domnevna odklonska ravnanja uslužbencev Centra za varovanje in zaščito Generalne policijske uprave, 23. oktobra 2023. Preiskava traja dlje, ker nenehno prejemamo nove prijave o domnevnih odklonskih ravnanjih policistov.
Ugotovitve so bile že v začetku leta opisane v vmesnem poročilu (4. marca 2024). Vse postopke je dodatno preverjalo tudi ministrstvo za notranje zadeve, ki je nadzor opravilo v času med 4. marca 2024 in s poročilom zaključilo 29. avgusta 2024.
V nadzorih in preiskavah smo zaznali določena odklonska ravnanja in strokovne napake, zato je vodstvo Centra za varovanje in zaščito izvedlo zamenjavo varnostnikov pri ogroženi osebi.
Ugotovljene napake so bile takšne, da so bile spremembe nujne. Policija pa je izvajala in tudi sedaj še naprej z naborom različnih varnostnih ukrepov izvaja varovanje, s katerimi zagotavlja varnost ogroženi osebi. To varovanje ni bilo nikoli prekinjeno.
Posebej poudarjam, da ni res, kot je bilo opisano v medijih, da o ogroženosti varovanih in ogroženih oseb odloča posameznik.
Policija ima izdelan in letos prenovljen sistem, s katerim vrednotimo ogroženost teh oseb. Proces vrednotenja ni samovoljen, ampak temelji na pridobljenih podatkih in varnostnih ocenah.
Odločitev temelji na podatkih o dejstvih in okoliščinah, ki so jim bile znane v trenutku ocenjevanja.
Ne glede na vse očitke in zlonamerne javne diskusije je Center za varovanje in zaščito enota, ki je v mnogih primerih varovanih in ogroženih oseb dokazal strokovnost in profesionalnost pri izvedbi ukrepov varovanja.
Tudi letos je bilo izvedenih ogromno število varovanj, tudi varovanj ogroženih oseb, nikjer policisti varnostniki niso bili deležni očitkov.
Tudi včeraj je bilo izrečenih veliko neresnic, ki poskušajo diskreditirati Center za varovanje in zaščito. Kot generalni direktor policije z vso odgovornostjo trdim, da policisti Centra za varovanje in zaščito opravljajo svoje delo odgovorno in profesionalno.«
Komentarji (4)
youtu.be/f0U596vdh5A?si=sGLEd7poSeLu6XUa
Tipičen jugović brez izobrazbe.Pernatov človek.
Spizdi ćetnik grdi.
Ko prebereš vsebino zgornjega prispevka se človek zamisli. Toliko samohvale in poveličevanja dela policije, ki pa jih "običajni" državljani le redko vidimo na ulici ali tam kjer bi bili potrebni. Pisarne so pa polne in boj proti "dezinformacijam" glede njihovih gospodarjev so izjemnega pomena... Pa da ne bo pomote, običajni policisti so čisto OK, krivda je na vodstvu MNZ in Policije.
Novinarčki, koliko denarja ste prejeli da ste objavili EPP za direktorja policije? Ali pa vam je tako ukazal gospodar?