Slika je simbolična.
Kaj vse vam lahko pričala praznično vzdušje?

Zima je idealen čas za poležavanje na toplem in uživanje ob priljubljenem toplem napitku. Zamisli je prav gotovo veliko ‒ posežemo lahko po sadnih in zeliščnih čajih, ki dvigujejo telesno odpornost, posladkamo pa se lahko tudi s kakavom in drugimi podobnimi pijačami.

Za še lepše preživljanje zimskih večerov smo za vas na enem mestu zbrali nekaj predlogov, ki vam lahko pridejo prav za zimsko zabavo ali pa kar tako. 

S pravimi domačimi toplimi napitki se lahko ogrejete po vseh aktivnostih v mrzlih decembrskih dneh. 

Punč

Punč je pijača, ki naj bi izvirala iz Indije, začimbe, ki ji jih velikokrat dodajamo, pa po pričevanjih aktivirajo čakre in na ta način grejejo telo.

Punč so v Evropo v 17. stoletju prepeljali angleški mornarji, po legendnem izročilu pa naj bi ga v Avstrijo iz Anglije prinesel Wolfgang Amadeus Mozart. Mnogi sicer pravijo, da to ni res, je pa možno, da je Mozartova družina prispevala delček tega, da se je priljubljenost pijače razširila.

Če se lotimo priprave »tradicionalnega« punča, se bomo osredotočili na pomaranče, lahko pa  pripravimo tudi različico iz jabolk.

V našem primeru v pol litra pravega čaja (ali priljubljene sadno-zeliščne mešanice) dodamo cimetovo skorjo, nageljnove žbice (klinčke), limonino lupinico, lahko tudi janež ali ingverjevo koreninico.

Primešamo 0,25 decilitrov soka pomaranč, en dl pomarančnega likerja, sok ene limone in tri žlice sladkorja ali medu. Vse skupaj zavremo na nizkih temperaturah, nato pa primešamo še 0,5 dl ruma. Pijačo precedimo in jo prelijemo v kozarce.

Obstaja pa tudi starodavna različica brez alkohola, ki je bodo brez vsakega dvoma veseli tudi otroci ‒ Wassail punč, katerega izvor naj bi segal celo v 5. stoletje.

In kako ga pripraviti? Tudi tukaj velja: po občutku. Kuhamo jabolčni sok, ki mu dodamo sveže iztisnjen sok pomaranč in limon (tako je res najbolj okusno in pristno).

Dodajamo dišavne začimbe (na primer cimet, nageljnove žbice, ingver, zvezdasti janež) in ob počasnem vrenju pustimo, da se vsi okusi gladko povežejo. Postrežemo toplega. (Če želite rahlo goljufati, lahko dodate tudi žličko arome ruma.)

Grog

Za to toplo pijačo je (originalno) značilno, da je sestavljena iz dveh vrst žganih pijač in čaja. Nekoč so jo pili mornarji, danes pa je prisotna na mnogih decembrskih sejmih, saj odlično greje. 

Če se želite torej zares segreti, si jo privoščite, različic je ogromno, predvsem tistih, ki bazirajo le na (belem) rumu.

Beli rum z močnim črnim čajem redčimo v približnem razmerju ena priti štiri, lahko pa dodamo razne začimbne dišave, kot so nageljnove žbice, cimet in kardamom. Sladimo po okusu, na ta način dodajamo tudi limono. 

Sama priprava je preprosta, saj vreli čaj sladkamo in obogatimo z dišavnicami. Dodamo še limonin sok in rum ter serviramo.

Vroča čokolada s cimetom

To je pijača, ob kateri pridete na vrsto vsi ljubitelji čokoladnih pregreh, obenem pa vas bo še nežno razvajala in poskrbela, da boste (vsaj za trenutek) odrinili vse težave.

Izbira čokolade je res ogromna, a mi bomo tokrat vzeli mlečno tablico. Čokolado nalomimo v posodo, dodamo približno tričetrt smetane za stepanje, vse skupaj pa stopimo na nizki temperaturi. Da bi bila zmes res gladka, nikar ne pozabite na stalno mešanje.

Za piko na i primešajmo začimbe, ki so nam najljubše (mleti cimet je skorajda nujen, dobrodošel je tudi muškatni orešček, če pa ste dovolj drzni, lahko dodate še kanček kajenskega popra), in premešamo. Prelijemo v skodelice, okrasimo in … uživamo. 

Izberete lahko tudi temno čokolado z nizkim deležem sladkorja in visokim deležem kakava, ki je zaradi antioksidantov pravi zaveznik imunskega sistema.

Starodavne južnoameriške kulture so visoko cenile kakav ‒ prepoznale so njegovo resnično vrednost in ga celo uporabljale kot plačilno sredstvo. V Evropo ga je prinesel španski zavojevalec Cortez in po tem se je kaj kmalu razširil po celini. Po mnogih pričevanjih naj bi bil kakav živilo z največjo vsebnostjo antioksidantov, med drugim pa naj bi izboljševal razpoloženje, spodbujal spomin in prispeval k zdravju srca. 

Vroči gin

Vroči gin je pijača, ki velja za pravega družabnega pobalina. Svojo priljubljenost  si je pridobila predvsem v zadnjih letih, postala pa naj bi celo prava konkurenca vsem dobro poznanemu »kuhančku«. 

Gin je pijača iz brinovih jagod in je pogosta sestavina mnogih koktejlov.

Pojav pijače sega v 17. stoletje, ko so jo pričeli proizvajati na Nizozemskem, od koder se je razširila v Anglijo in dalje v Ameriko.

Omamen vonj, ki napolni prostor, vas lahko poboža tudi za domačimi stenami, za pravo mero okusa pa je včasih potrebno le malo volje in kreativnosti, sploh če želimo najti »pravo mero vsega«.

Ponujamo vam predlog, ki pa ga lahko po svoje nadgradite ali prilagodite.

Za štiri osebe

V dovolj veliko posodo dodamo osem decilitrov jabolčnega soka, dve olupljeni pomaranči, narezani na kolobarje, pol žličke ingverja v prahu, žličko cimeta, dve do štiri cimetove paličice, nekaj janeževih zvezd, dve žlički vaniljeve paste (ali dva stroka vanilje), 15 nageljnovih žbic, košček ingverja in ščepec kardamoma.

Vse skupaj premešamo in segrejemo. Pri tem je pomembno, da naša vsebina ne zavre. Grejemo približno 20 minut. Ko odstavimo z ognja, primešamo žlico medu (ali količino po okusu), čisto na koncu pa dodamo še gin.

Ingverjev čaj  

Tako preprosto, a brez njega enostavno ne gre.

Ingver je čudovita začimba, ki zmanjšuje vnetja v telesu, je pa tudi prava rešitev za marsikatero tegobo: pomaga proti slabosti, lajša bolečine v mišicah, deluje blagodejno pri težavah s prebavo, pospešuje izgorevanje kalorij, poživlja in, pomembno, je odličnega okusa.

Ingver je ena najstarejših začimb, kitajski filozof Konfucij pa naj bi ga celo tako čislal, da je želel imeti vsako jed pripravljeno z njim.

Za pripravo čaja potrebujemo liter vrele vode, v katero dodamo tri žlice naribanega ingverja in kuhamo okoli dest minut na zmerni temperaturi. Nato pustimo, da stoji približno deset minut. Če želite čaj blažjega okusa, dajte ingver v posodo in izklopite štedilnik (ali pa ga kuhajte manj časa od priporočila).

V nekoliko ohlajen napitek dodamo med in limonin sok.

Jajčni liker

To je prava kremasta klasika, ki je primerna za vesela druženja v hladnih dneh, sama priprava pa tudi ne vzame veliko časa.

Za pripravo tega aperitiva potrebujemo mleko, sladko smetano, cimetovo palčko, vaniljo, muškatni orešček, jajca, sladkor in, seveda, viski (ali rum).

Celoten recept lahko preverite tukaj.

Bombardino

Jajčni liker je, seveda, treba čim prej »porabiti«; če vam ga slučajno ostane še kaj, pa lahko poskusite tudi s tem italijanskim koktejlom, asom, ki je pridrvel naravnost s smučarskih strmin. 

Ker mora biti bombardino močan, se mu dodaja še brandy, postreže pa se vroč. Za okus ali popestritev se mu lahko doda tudi vanilja, kava ali čokolada.

V kozico vlijemo 90 mililitrov jajčnega likerja in ga segrevamo na nizki temperaturi, pri tem pa pazimo, da ne zavre.

V kozarec vlijemo 45 mililitrov brandyja, nato pa liker, ki smo ga predhodno segreli. Premešamo. Okrasimo s stepeno sladko smetano in čokoladnim posipom.

Božična sangrija

Če za praznične dni iščete nekaj rahlo drugačnega, lahko navdih poiščete tudi v »vročekrvni« Španiji.

Za pravo zabavo v veliko skledo nalijemo dve steklenici sladkega temnega vina (rubinasto rdečega ali črnega), nato pa dodamo skodelo brusnic (če nimamo svežih, dodamo zamrznjene), narezane limono, štiri pomaranče in sladko jabolko, vejico rožmarina (opcija) in pet cimetovih palčk.

Vse sestavine temeljito premešamo, posodo pa položimo v hladilnik, da se sadje lepo prepoji s tekočino. Postrežemo v kozarcih, katerih robove smo pomočili najprej v sirup in nato še v cimet.

Privijemo glasbo in že smo pripravljeni na popoln vstop v vesele decembrske dni.

Starejše novice