Halloween - noč čarovnic je praznik, ki ga 31. oktobra praznujemo po različnih predelih sveta. Letos ga bomo praznovali na torek.
V večjem delu Evrope in večjem delu Severne Amerike je dandanes praznovanje noči čarovnic večinoma nereligiozno.
Izvorno gre za keltski praznik
Noč čarovnic izvira iz starodavnega keltskega praznika Samhain (izgovorjeno kot sow-in). Kelti, ki so pred 2000 leti živeli predvsem na območju današnje Irske, Združenega kraljestva in severne Francije, so novo leto praznovali 1. novembra.
Ta dan je pomenil konec poletja in žetve ter začetek temne in mrzle zime - letnega časa, ki je bil pogosto povezan s smrtjo ljudi.
Kelti so bili prepričani, da se v noči pred novim letom zabriše meja med svetom živih in mrtvih. V noči na 31. oktober so praznovali Samhain, pri katerem, da so verjeli, da se duhovi umrlih vrnejo na zemljo.
Od kod običaji prižiganja ognja in nošenja različnih mask?
Kelti so med praznikom Samhain verjeli, da se duše umrlih vračajo na njihove domove. V ta namen so začeli na vrhovih hribov prižigati ognje, s katerimi so odganjali zle duhove.
Prav tako pa so nosili maske in druge preobleke, da jih duhovi, ki so bili prisotni, ne bi prepoznali.
Zaradi tovrstnih preoblek so z nočjo čarovnic začeli povezovati bitja kot so čarovnice, goblini, vile, vampirji in druge.
Praznik sčasoma postane nereligiozen
V 7. stoletju je papež Bonifacij IV. uvedel praznik vseh svetih, ki se je prvotno praznoval 13. maja, v naslednjem stoletju pa so ga, v želji, da bi postal krščanski praznik, prestavili na 1. november.
Večer pred pa je tako postal posvečeni predvečer in s tem noč čarovnic.
Obdobje reformacije je med protestanti ukinilo verski praznik, kljub temu pa so v Veliki Britaniji noč čarovnic še vedno praznovali kot posvetno.
Praznovanje noči čarovnic je bilo med prvimi ameriškimi kolonisti večinoma prepovedano, čeprav so se v 19. stoletju razvili razni festivali, ki so zaznamovali žetev in vključevali elemente noči čarovnic.
Ko je od sredine 19. stoletja v Združene države Amerike prišlo veliko število priseljencev, med njimi Irci, so s seboj prinesli običaje za noč čarovnic, v 20. stoletju pa je Halloween postal eden glavnih ameriških praznikov, praznovan nereligiozno.
Kako ga praznujemo danes?
Noč čarovnic je danes kot posvetni praznik, povezan s številnimi dejavnostmi.
Predvsem v Ameriki je razširjeno izvajanje neškodljivih potegavščin ter »Trick-or-treating«, pri čemer otroci hodijo od hiše do hiše, z grožnjo, da bodo, v primeru, da ne prejmejo priboljška (sladkarij), izvedli potegavščino.
Pogoste so tudi razne zabave, ki vključujejo maskiranje v različna bitja ter številne igre, povezane z nočjo čarovnic.
V naših krajih se že skoraj tradicionalno v ta namen pripravljajo zabave v Dvorcu Rakičan.
Nič manj prepoznavni pa je tudi simbol »jack-o'-lantern«, ki predstavlja izdolbeno bučo (v originalu repo), izrezljano v podobo zli duha ter v notranjosti prižgano s svečo.