Zadnje tedne v šolah in vrtcih opažajo porast obolevanja oziroma kar manjšo epidemijo pete infekcijske bolezni.
Nalezljivost in izpuščaji
Peta otroška bolezen je nalezljiva bolezen z blago vročino in značilnim izpuščajem, ki jo povzroča prvovirus B19.
Najpogosteje se pojavlja pri otrocih in šolarjih, lahko pa tudi pri odraslih osebah.
Prenaša se z izločki dihal, slino, okuženimi predmeti in tesnimi stiki z bolno osebo. Prenos z izločki dihal je posebej pogost pri majhnih otrocih – v družini, vrtcih in šolah.
Pri večini otrok izpuščaj izzveni v nekaj tednih, včasih mesecih. Zanj je značilno, da se lahko ponovno pojavi ali intenzivira ob spremembi temperature, izpostavitvi soncu, po naporu, telovadbi ali čustvenem stresu.
V redkih primer lahko spominja na tistega pri ošpicah.
Najpogostejša peta otroška bolezen
V ljubljanskih šolah in vrtcih so se že srečali z manjšo epidemijo pete bolezni, razsajanje pa so zaznali tudi v zdravstvenih domovih Maribor in Murska Sobota.
Kot nam je povedala Mia Becker, pediatrija v Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca Maribor, se v zadnjem mesecu pojavljajo respiratorna obolenja, vendar v bistveno nižjem številu kot v jesensko-zimskem času. Pogoste so virusne bolezni z izpuščaji, najpogostejša peta otroška bolezen.
»Čeprav se v dopoldanskem in popoldanskem času število obravnav znižuje v primerjavi z jesensko-zimskem času, so v dežurni službi še prisotne visoke frekvence. Prevladujejo respiratorne okužbe, stanja z izpuščajem (parainfekcijski izpuščaj ter tudi neinfekcijski izpuščaji - po piki insektov na primer) ter streptokokne okužbe (angina, škrlatinka).«
Tudi z Zdravstvenega doma Murska Sobota so sporočili, da pri obravnavah otrok v ambulantah otroškega dispanzerja in v dežurni pediatrični službi za vikende in praznike ugotavljajo večje število otrok z adenovirusno okužbo ter povečan pojav pete otroške bolezni.
Kdaj je otrok kužen?
PRVA FAZA: Začne se z nespecifičnimi težavami, z vročino, prehladnimi znaki, glavobolom, slabostjo in drisko. OTROK JE KUŽEN.
DRUGA FAZA: Začne se dva do pet dni pozneje. Pojavi se značilna intenzivna rdečina lic z bledico okrog ust. Sledi čipkast izpuščaj po trupu in okončinah, ki je posledica imunskega odgovora organizma. V tej fazi se otrok dobro počuti. Lahko se pojavijo tudibolečine v sklepih, ki pa so pogostejše pri odraslih. OTROK NI VEČ KUŽEN.
Bolezen razsaja v intervalih na nekaj let. Navodila Zdravstvenega doma Ljubljana so takšna, da kar se tiče vključitve v vrtec oziroma šolo, omejitev ni. Ko potrdijo peto otroško bolezen, se lahko otrok tudi v fazi, ko ima izpuščaj, vključi v kolektiv. Po preboleli bolezni se vzpostavi zaščita pred ponovno okužbo.