Slika je simbolična.
Ob materinskem dnevu, ki ga v Sloveniji praznujemo 25. marca, smo za vas zbrali nekaj dejstev o slovenskih materah.

Materinski dan v Sloveniji obeležujemo vsako leto 25. marca, ta navada pa se je k nam razširila iz Združenih držav Amerike po prvi svetovni vojni, kjer ga že od leta 1910 praznujejo 15. maja. 

Kdaj Slovenke postanejo mame, za koliko otrok se najpogosteje odločijo in koliko delovno aktivne so?

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Maribora, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Najmanj rojenih otrok doslej

Po podatkih SURSA so v letu 2023 matere v Sloveniji rodile nekaj manj kot 17.000 otrok, kar je najmanj v zgodovini 102-letnega beleženja podatkov, začasni podatki za lansko leto pa prav tako kažejo, da bo število rojenih med najmanjšimi do zdaj. 

Še nikoli prej se namreč ni zgodilo, da bi Slovenke rodile manj kot 17.000 otrok v enem letu, leta 2023 pa se jih je rodilo 16.989, od tega 8.677 dečkov in 8.312 deklic. Ti podatki kažejo, da se je na tisoč prebivalcev rodilo osem otrok, kar je prav tako najmanj  od leta 1922.

Vir: SURS

Slovenke se za otroka odločajo vedno kasneje

Zadnjih pet let se povprečna starost Slovenk ob rojstvu otroka ni spremenila in znaša dobrih 31 let, povprečna starost ob rojstvu prvega otroka pa se je v primerjavi s preteklimi leti še nekoliko zvišala in znaša skoraj 30 let oziroma 29,7 let

Obe vrednosti sta najvišji v zgodovini vodenja teh podatkov, torej v zadnjih 70-ih letih, pravijo podatki SURSA.

Večina mater je neporočenih

Leta 2023 se je v zakonski zvezi rodilo 7.383 otrok, neporočenim materam pa 9.606, kar predstavlja 56,5 odstotkov. Število otrok, rojenih materam, ki niso poročene, po podatkih SURSA narašča.

Najmanj otrok so neporočene matere rodile v šestdesetih letih prejšnjega stoletja, ko je bilo takih mater le okoli 9 odstotkov, prvič, ko se je zgodilo, da so neporočene matere rodile več kot polovico otrok, pa se je pisalo leto 2007. Vse od leta 2011 se ta delež giblje okoli 57 odstotkov. 

Poročene matere so tudi praviloma starejše od neporočenih.

Največ Slovenk se odloči za dva otroka

Med ženskami, starimi najmanj 15 let, je bilo po zadnjih razpoložljivih podatkih iz leta 2021 nekaj manj kot četrtina brez otrok, med materami pa je bilo največ takih, ki imajo dva otroka, in sicer 54 odstotkov, sledile so tiste z enim, ki so predstavljale 27 odstotkov, tri otroke pa je imelo 15 odstotkov Slovenk.

Slika je simbolična.

Stopnja delovne aktivnosti mater med najvišjimi v EU

Stopnja delovne aktivnosti mater z dvema otrokoma je leta 2023 v Sloveniji znašala dobrih 86 odstotkov, za slabe tri odstotke je bila višja le na Švedskem. 

Med materami s tremi otroki ali več pa je bila 77,5-odstotna, kar je Slovenijo prav tako uvrščalo visoko, na četrto mesto v Evropi.

Vir: SURS

Komentarji (1)

Opazovalka (ni preverjeno)

več otrok ima samo sirotinja

Starejše novice