Uradne informacije o tem, prek katere pravne osebe bo delovala, še niso znane, saj podjetje pred napovedanim dogodkom 20. maja ostaja zadržano. Medijem je povabilo posredovalo ameriško veleposlaništvo, kar kaže na resnost namere.
Uber išče voznike – pod določenimi pogoji
Uber v Sloveniji, podobno kot drugod, ne bo zaposloval voznikov, temveč bo sodeloval s samozaposlenimi posamezniki ali podjetji, ki že imajo licenco za prevoz potnikov, poroča Forbes.
Zainteresirani bodo morali imeti registriran espe (polni ali popoldanski), licenco za prevoze v notranjem prometu, dovoljenje Mestne občine Ljubljana ter vozilo s petimi sedeži in štirimi vrati, staro največ 15 let.
Gre torej za sistem, v katerem je voznik sam odgovoren za vse poslovne obveznosti, od registracije podjetja in pridobivanja dovoljenj do vzdrževanja avtomobila.
Zaslužek? Ne tako preprost
Uber oglašuje fleksibilnost in možnost dodatnega zaslužka, vendar praksa v tujini kaže mešane rezultate.
Plačilo je dinamično – višje je ob večjem povpraševanju, dodatki so možni za redno vožnjo, označen avto ali povabila drugim voznikom.
A bistveno je, da Uber za vsako vožnjo zadrži okoli 25 odstotkov, v nekaterih primerih celo več – v Veliki Britaniji so izmerili provizijo skoraj 47 odstotkov.
Ko se prištejejo še mesečni prispevki za espe (preko 600 evrov za polni espe), stroški za gorivo, zavarovanje, vzdrževanje, amortizacijo vozila, telefon in davke, postane jasno, da vožnja za Uber ni nujno donosna, še piše Forbes.
Vse bolj je dobičkonosna le za tiste z veliko prevoženimi kilometri in dobro logistično organizacijo.
Izkušnje iz tujine: opozorila in težave
V tujini so izkušnje z Uberjem različne.
Po podatkih ameriške platforme Gridwise povprečen voznik v ZDA zasluži 23,33 dolarja na uro, kar je nad minimalno plačo, a to povprečje skriva razlike med lokacijami.
Vozniki v mestih z nizkim povpraševanjem pogosto komaj pokrijejo stroške.
Zaradi pritiska voznikov in sindikatov so v nekaterih državah uvedli dodatno regulacijo.
V Veliki Britaniji morajo biti Uberjevi vozniki uradno zaposleni z zagotovljeno minimalno urno postavko in pravicami, v zvezni državi Massachusetts pa znaša minimalna postavka 32,5 dolarja na uro, vključuje pa tudi bolniško in druge socialne pravice.
Kaj to pomeni za Slovenijo?
V Sloveniji delo prek spletnih platform še ni posebej regulirano, kar pomeni, da se lahko hitro pojavi siva cona pravic in obveznosti.
Sindikati že izražajo nezadovoljstvo in napovedujejo odpor. Predsednik sindikata taksistov Dejan Jefim meni, da se bodo domači vozniki težko množično odločili za sodelovanje z Uberjem.
Zaenkrat naj bi Uber zaradi obvezne uporabe taksimetra v Sloveniji celo subvencioniral cene voženj, da bi se približal lastnim cenovnim modelom, kar kaže na potencialne začetne izgube – in vprašanja o dolgoročni vzdržnosti, še poroča Forbes.
Priložnost, a z veliko previdnostjo
Delo za Uber se morda zdi kot hitra rešitev za dodatni zaslužek, vendar zahteva visoke začetne stroške, veliko odgovornosti in pripravljenost na negotov zaslužek.
Izkušnje iz tujine opozarjajo, da vozniki pogosto prevzamejo vse stroške poslovanja, medtem ko Uber pobere pomemben delež prihodkov.
Če razmišljate o sodelovanju, je priporočljivo narediti temeljit izračun vseh stroškov in potencialnega zaslužka. Brez strateškega pristopa in razumevanja trga lahko hitro ugotovite, da ste v minusu – kljub dolgemu delovniku.