Izrezovanje buč je klasična dekoracija, ki je prisotna vsako leto. Ustvarite lahko tradicionalne obraze buče ali kakšne druge ustvarjalne oblike, nato pa lahko v bučo vstavite prižgano svečo in jo nato postavite na prag ali okensko polico.
Potrebujete samo bučo ali več buč po izbiri, ki jih lahko kupite v trgovini ali na bližnji kmetiji in vrtnarstvu. Ali pa kar preko spletnega oglasnika.
Na slovenskem spletnem oglasniku Bolhi je trenutno moč opaziti nemalo oglasov za buče, ki so primerne za velikonočno okrasitev. Prečesali smo zadnje oglase in preverili, koliko stanejo.
Mnogi prodajalci že v naslov oglasa zapišejo, da prodajajo buče »za okrasitev ali noč čarovnic«,
Uporabnik iz Krškega za takšne buče pričakuje tri evre. Da stane buča tri evre, je ocenil tudi prodajalec iz Slovenske Bistrice.
Prodajalec iz Šentilja v Slovenskih goricah prodaja velike buče po različnih cenah, glede na velikost. Tako stanejo velike buče tri evre, srednje velike dva evra in majhne en evro.
Dražje buče ima uporabnik in Šentjurja, ena buča stane pet evrov. Pet evrov stane tudi večja buča pri prodajalcu iz Domžal, za manjšo pričakuje tri evre.
»Najverjetneje najlepše Halloween buče v Ljubljani,« je zapisal prodajalec, ki buče prav tako prodaja po različnih cenah. Večje buče stanejo sedem evrov ali več.
Se pa na Bolhi najde veliko oglasov za buče, v katerih prodajalci niso definirali točne cene, ampak se ta določi po dogovoru.
Najboljši nasveti za rezljanje strašnih buč
Ko enkrat buče že imate, se poraja vprašanje, kako ustvariti bučno umetnino. Kaj je tisto, kar enostavno morate vedeti, preden se lotite rezljanja buče?
1. Izberite bučo s pecljem
Morda precej očiten nasvet, a precej uporaben. Kako pomemben je pecelj, se namreč zavemo šele, ko ga na buči ni.
Ko boste izrezali odprtino za svečko, boste ta del tako lažje odstranili, pecelj pa se kot praktičen izkaže tudi, ko vstavljate svečko. Nekateri sicer pravijo, da je odprtino za svečko bolje izrezljati na spodnji strani, saj tako izrezljana buča kasneje usahne.
Poleg tega je dobro vedeti: zelen pecelj pomeni, da je buča sveža.
2. Opremite se s primernim orodjem
Za enostavne motive bo dovolj že večji nož, s katerim boste zarezali v bučo, in žlica, s katero jo boste izpraznili.
A če želite, da je vaša buča nekaj zares posebnega, potrebujete tudi bolj precizno orodje. Pripravite si manjši nožek, pa tudi nož za linolej vam bo prav prišel za oblikovanje manjših podrobnosti.
3. Bučno meso temeljito postrgajte
Pri strganju bučnega mesa se bo čisto v redu obnesla navadna žlica, uporabite lahko tudi žlico za sladoled.
Pomembno je, da ste pri odstranjevanju bučnega mesa temeljiti. Več mesa, kot boste postrgali, enostavnejše bo izrezovanje.
4. Motiv najprej narišite na papir
Motiv, ki ste ga izbrali za letošnjo bučo, najprej narišite na papir. Tako ga lahko uporabite tudi kot nekakšno šablono - papir pritrdite na bučo in nato začnete z rezljanjem.
5. Detajli na koncu
Začnite z rezanjem večjih delov pri izbranem motivu, detajlom pa se posvetite na koncu.
In še en namig: Če želite, da vaša čudovito izrezljana buča po vrhu vsega še dobro diši, po notranjosti buče potresite cimet. Tako bo ob prižigu svečke dišalo, kot bi pripravili bučno pito.