Višje sodišče potrdilo oprostilno sodbo za nekdanjega bančnika Majcana.

Mariborsko višje sodišče je šest let po prijavi ruškega podjetnika Veselina Djuroviča, da naj bi bančnik Matjaž Majcan od njega terjal podkupnino za odpis dolga pri Novi KBM in da je pri tem sodeloval tudi notar Gorazd Šifrer, pravnomočno potrdilo oprostilno sodbo tamkajšnjega okrožnega sodišča, piše Večer.

Majcana vseeno čakata dve leti zapora.

Koruptivni bančni posli

Koruptivni bančni posli so v javnost prišli leta 2018, ko je solastnik medtem že propadlega ruškega podjetja Agroruše Veselin Djurovič policiji prijavil nekdanjega šefa mariborske hranilnice Lon Matjaža Majcana, ki naj bi od njega skušal dobiti 170.000 evrov v zameno za odpis 1,7 milijona evrov dolga pri Novi KBM.

Kot piše časnik, naj bi mu bančnik zagotavljal, da če bo položil 170.000 evrov pri mariborskem notarju Gorazdu Šifrerju in sklenil notarski sporazum, bo za družbo Agroruše pri banki uredil odpis obveznosti do banke. 

Ob tem naj bi se Majcan Djuroviču pohvalil, da ima zveze v banki, ki je takrat že bila v lasti ameriškega sklada Apollo.

Djurovič je komunikacijo skrivaj posnel, ko z dogovorom ni bilo nič, pa je posnetek odnesel na policijo, kar je bil razlog za uvedbo prikritih preiskovalnih ukrepov zoper Majcana in Šifrerja, dodaja Večer.

Nedovoljeno sprejemanje daril 

V telefonske pogovore z Majcanom, ki mu je policija prisluškovala, se je ujel marsikdo, vsi pa niso končali na zatožni klopi, saj se je število osumljenih do vložitve obtožnice s prvotnih 13 zmanjšalo na šest. Glavna akterja za tožilstvo sta ostala notar Šifrer in Majcan.

Med trojico oproščenih je bila tudi Marjeta Tominc, zastopnica družbe K2 Finance. Okrožno sodišče jih je oprostilo marca lani, zdaj pa je oprostilno sodbo zanje potrdil še senat višjih sodnic, ki je pritožbo specializiranega tožilstva zavrnil kot neutemeljeno.

Drugačna pa je bila odločitev o drugem delu obtožbe, v katerem sta se Majcanu na zatožni klopi pridružila še Nataša Matijevič, takrat zaposlena v mariborski Snagi, in direktor podjetja Klemaks gradnje Sebastijan Selinšek.

Slednji je Majcanu pomagal pri kaznivem dejanju nedovoljenega sprejemanja daril s tem, ko je svojemu prijatelju, ki je potreboval stanovanjski kredit, posredoval Majcanovo zahtevo, da bo moral za pomoč pri ureditvi kredita dati 2000 evrov podkupnine.

Pritožba neutemeljena

Selinšek se je v prisluhih Majcanu znašel tudi v času priprav na projekt prenove strehe glavne mariborske avtobusne postaje, prav tako Nataša Matijevič, ki ji je tožilstvo očitalo, da je pri izbiri ponudnika za obnovo strehe dala prednost Selinškovemu podjetju in da je kot protiuslugo za to zase in za Majcana zahtevala nedovoljeno nagrado.

Čeprav so vsi trije obtožbe zanikali, je sodišče Majcana obsodilo na dve leti, Natašo Matijevič in Selinška pa na osem mesecev zapora. Vsem trem je izreklo tudi stranske denarne kazni.

Na sodbo so se pritožili vsi, da je na prvi stopnji izrečena kazen zanje pretirana, pa so višje sodnice pritrdile le Matijević in Selinšku, ki so jima določile pogojno kazen osem mesecev zapora s preizkusno dobo dveh let. 

Ker je bila pritožba Majcana po njihovi presoji neutemeljena, je izrečena dveletna zaporna kazen zanj postala pravnomočna, dodaja Večer.

Starejše novice