Aleš Lombergar in Gorazd Šifrer sta lani rekonstruirala številčnico ure na Prvi gimnaziji, letos se sta se lotila še večjega in zahtevnejšega projekta.
Uredila sta vse štiri številčnice na zvoniku stolnice ter jim vrnila rimske številke in zlate kazalce.
Na zvonik mariborske stolnice vrnili sijaj
Ure na zvoniku mariborske stolne cerkve svetega Janeza Krstnika na Slomškovem so v teh dneh dobile nove podobo, ki sledi načrtih, ki jih je konec 18. stoletja naredil dunajski dvorni arhitekt Josef Hillebrandt.
Ura z rimskimi številkami na stolnici je že druga s podpisom Lombergarja in Šifrerja. V lanskem letu, ko je Prva gimnazija Maribor praznovala 170-letnico, sta se lotila obnove ure na stavbi šole, ki jo je že pošteno najedal zob časa. Po dolgih letih sta tako obudila spečo lepotico z zlatimi kazalci v grafični podobi, kakršno je imela daljnega leta 1873.
»Če sva uro na Prvi gimnaziji rekonstruirala iz ljubezni do najine šole, pa bova uro na stolnici rekonstruirala iz ljubezni do rodnega Maribora,« je avgusta še pred začetkom rekonstrukcije za Mariborinfo povedal Lombergar.
Obnovo dočakale štiri številčnice na mariborski stolnici s premerom treh metrov
Letos sta se tako lotila precej zahtevnejše prenove. Številčnica na Prvi gimnaziji ima premer meter in pol, medtem ko imajo številčnice na stolnici premer kar tri metre.
Pri rekonstrukciji sta sledila načrtom dunajskega dvornega arhitekta Josefa Hillebrandta iz leta 1796, ki jih hrani Pokrajinski arhiv Maribor.
»Zvonik je po njegovem načrtu dobil lepo klasicistično podobo in na vseh štirih straneh veliko uro z velikim sinje modrim krogom na sredini. Nebesno modra simbolizira nebo, kjer je božje kraljestvo, simbolizira svetlobo in razsvetljenje,« je pred časom za Mariborinfo razložil Lombergar.
Vzdrževanje številčnic je bilo dolga leta pozabljeno, namesto rimskih številk črte
Najstarejša fotografija stolnice je bila posneta leta 1885. Okroglo polje na številčnicah je bilo takrat še modro in po kazalcih sodeč, je ure še vedno poganjal mehanizem iz leta 1796.
Proti koncu 19. stoletja pa so sinje modro polje na številčnicah prebarvali v črno in tako je ostalo do danes.
Številčnice so obnovili leta 1908, nato pa jih zanemarjali vse do leta 1969. Tistega leta so namesto rimskih številk narisali črte. Takšen videz je moderen, a neprimeren za zgodovinsko stavbo.
Ne le lepši videz, nove ure tudi bolj vzdržljive
Na zvoniku mariborske stolnice se zadnjih nekaj dni lesketajo ure v svoji starodavni podobi. Te niso samo primernejše na videz, ampak tudi bolj odporne na najedanje časa. Kot pojasnjuje Lombergar so številčnice stolpnih ur izpostavljene vremenu in le težko zdržijo več kot dvajset let.
Dejal je, da lahko pričakujemo, da bodo nove ure ohranile lesk in barve vsaj sto let.
Ob tem je še povedal, da je ta projekt predvsem darilo Mariborčanom, ki bodo morda ob pogledu na novo številčnico začutili, da se stvari v mestu urejajo in lepšajo za njih in za naše potomce.