V svetu športa in gibanja se poškodba meniskusa pogosto pojavi kot izziv, s katerim se srečujejo tako vrhunski športniki kot tudi rekreativni ljubitelji aktivnosti.

V teh trenutkih postane vloga fizioterapije ključna pri zagotavljanju učinkovitega okrevanja in ponovni vzpostavitvi optimalnega zdravja kolenskega sklepa. 

Poškodba meniskusa, do katere najpogosteje pride med športno aktivnostjo, je lahko simptomatska, na kar opozarjajo huda bolečina in občutek pokanja v kolenu, vendar znaki, ki bi kazali nanjo, niso vedno prisotni

To zaradi neustreznega ter nepravočasnega zdravljenja običajno vodi k postopnemu slabšanju stanja, kar pa nazadnje pripelje do operativnega posega. 

V kolikor poškodba meniskusa – to ne smemo zamenjati s precej obsežnejšo in kompleksnejšo poškodbo sprednje križne vezi, čeprav je poškodba meniskusa lahko del slednje, ne pa nujno – privede do odstranitve tega, se pri pacientu poveča tveganje za artrozo kolena in obrabo hrustanca. 

Fizioterapija, s pomočjo katere se okrepijo prizadete mišične strukture, se zato kaže kot najučinkovitejša strategija sanacije poškodbe, kar med drugim potrjujejo številne raziskave. 

Skoraj desetletna opazovanja pacientov s poškodbo meniskusa namreč prednosti operativnega zdravljenja v primerjavi s konservativnim niso zaznala, celo nasprotno - konservativno zdravljenje v treh do petih letih po nastanku poškodbe zaradi izboljšanja funkcionalnosti sklepa in pravilnega gibanja daje veliko manjše izglede za ponovitev poškodbe kakor operativno zdravljenje.

Kljub temu se kirurškemu posegu prav vedno ni mogoče izogniti. Ta lahko poteka na dva načina, in sicer v obliki parcialne meniscektomije (delna odstranitev poškodovanega dela meniskusa) ali šivanja meniskusa (kadar gre za rupturo), neodvisno od vrste posega pa je priporočljivo opraviti rehabilitacijski program tako pred (od 8 do 12 tednov) kot po operaciji (od 12 do 15 tednov).

Izključno konservativno zdravljenje se od pred in pooperativne rehabilitacije malenkost razlikuje glede na stopnjo poškodbe meniskusa, a v povprečju traja tri mesece in je v primeru klinike Medicofit individualno prilagojeno vsakemu posamezniku, pri čemer je celoten proces odvisen tudi od tega, ali gre za poškodbo medialnega ali lateralnega meniskusa.

Kakšna je vloga meniskusa?

Meniskus deluje kot amortizer oziroma blažilec telesa, saj je zmožen nase prevzeti kar 50-odstotna obremenitev, ki bi jih bilo sicer deležno koleno. S tem varuje hrustančne ploskve, nadvse dovzetne za poškodbe prav ob/po poškodbi meniskusa. 

Se pa težave zelo pogosto pojavijo kot posledica neustrezne mišične statike ali neprimernega rehabilitacijskega programa.

Sestava meniskusa

  • Medialni meniskus je najdebelejši na zadnjem delu, medtem ko proti prednji strani postaja vse tanjši, najbolj pa je (njegov zadnji del) obremenjen ob upogibanju, zaradi česar se v času akutne poškodbe meniskusa odsvetuje fleksija. Ima tri točke narastišča – na sprednjem delu golenice, na sklepni kapsuli in na medialni kolateralni vezi –, kar ga dela nadvse občutljivega. 
  • Lateralni meniskus je zaradi le dveh narastišč veliko bolj pomičen, zato so poškodbe tega kar šestkrat redkejše od poškodb medialnega meniskusa, so pa kompleksnejše in velikokrat zahtevajo operativni poseg.

Praviloma se poškodba meniskusa pojavi postopoma kot posledica dolgotrajnih preobremenitev, v povezavi s čimer govorimo o degenerativnem izvoru, ali kot travmatska poškodba, ki izhaja iz rotacije kolena ob fiksiranem stopalu.

V večini primerov na poškodbo opozarjajo huda bolečina, nezmožnost obremenjevanja noge in otekanje, prav tako občutljivost ter občutek popuščanja, vzroki zanje pa so različni. 

Za primer: poškodba sprednje križne vezi poleg naštetih simptomov vključuje še postopno naraščanje otekline, sevanje bolečine v vse dele poškodovane okončine, občasno podkožne krvavitve).

Lahko gre za poškodbo meniskusa v obliki stiska, lahko se natrga v rdeči coni (prekrvavljeno območje, kar mu daje zglede na samoceljenje), lahko se pretrga na pol, njegov rob se lahko zaviha ali pa pride do prostega dela meniskusa.

Rehabilitacija poškodbe meniskusa v kliniki Medicofit

Strokovnjaki klinike Medicofit poudarjajo, da so v izogib ponovitvam kakršnekoli poškodbe meniskusa ali napredovanja te ključni pravilni vzorci gibanja, ki se jih je pod vodstvom za to usposobljene osebe mogoče priučiti. 

Na temelju tega individualno prilagojeno rehabilitacijo izvajajo v štirih stopnjah, skozi katere je pacient deležen celostne obravnave.

Vstopna točka je diagnostični pregled, na katerem se diagnosticira poškodba meniskusa. Prepoznajo se mehanske lastnosti meniskusa, tekom pogovora določijo simptomi (kateri so, kako dolgo so že prisotni, kaj jih blaži oziroma krepi), izvede telesni pregled s palpacijo in inspekcijo, ki pokaže na prisotnost (ali odsotnost) vnetja ter otekline, izmerita se gibljivost in mišična moč, preveri biomehanika hoje, tudi obremenilna kapaciteta, po potrebi pa se opravijo še funkcionalni testi, v tem primeru MyMurrayev test. 

Na podlagi pridobljenih podatkov se, če dodatni diagnostični pregledi, denimo magnetna resonanca, niso potrebni, oblikuje individualno zasnovan rehabilitacijski program.

Pacient vanj vstopi z opravljanjem akutne fizioterapije, s katero je priporočljivo pričeti v roku sedmih dni od poškodbe meniskusa, idealno pa po treh dneh od te, saj predolgo mirovanje zdravljenje zavira. 

Aktivnost prispeva k vnovični pridobitvi maksimalne funkcije poškodovanega sklepa, pri čemer boljše mišične simetrije vodijo k večji stabilnosti in optimalnejši kinematiki meniskusa. 

V tej fazi je zaradi slabe stopnje samoceljenja hrustančnega tkiva pomembna tudi instrumentalna terapija, ki v kliniki Medicofit sloni na izvajanju TECAR terapije, Summus LASER terapije, ultrazvočne terapije in diomagnetoterapije PERISO.

Ko je nad poškodbo meniskusa vzpostavljena kontrola, nastopi čas za intenzivnejšo postakutno kineziologijo. Cilj te je povrniti polno obremenilnost in optimalno funkcionalnost poškodovanega predela, na osnovi česar je vadba zasnovana z mislijo na stabilnost ter polno gibljivost. 

Iz tega razloga je sestavljena iz kompleksnejših vaj, moč katerih se z izboljšanjem stanja še stopnjuje, med drugim z vajami za agilnost in vajami za pliometrijo, ki dodobra zmanjšajo tveganje za ponovitev poškodbe meniskusa, športnikom pa omogočijo hitrejšo vrnitev k polni obremenitvi sklepa. 

Poleg naštetega se kineziologija usmerja v ozaveščanje pacienta o pravilnih tehnikah gibanja oziroma obremenitvah, ki so jih deležni tekom vsakdanjega življenja, ob izteku programa pa se izvede tudi testna baterija, s katero se oceni uspešnost konservativnega zdravljenja.

Vsem pacientom se po sanaciji poškodbe meniskusa priporoča preventivna kineziologija, s katero je mogoče še dodatno okrepiti kolenske mišice, kar poveča stabilnost sklepa in obenem zmanjša obremenitev meniskusa. 

Tveganje za vnovično poškodbo se tako skoraj izniči, predvsem pa se na ta način pacienta dolgoročno opominja na pridobljeno znanje in pomen pravilnega gibanja.

Klinika Medicofit ponuja kakovostne in učinkovite storitve na področju rehabilitacije bolečin ter poškodb ortopedskega izvora. 

Pri delovanju stremi k povezovanju klinične diagnostike, fizioterapije in kinezioterapije, s čimer pacientom zagotavlja celostno zdravljenje, zasnovano na individualno prilagojenih rehabilitacijskih programih, ki se pričnejo z diagnostičnim pregledom v akutnem stanju, končajo pa z vnovično vrhunsko telesno pripravljenostjo.

Naročite se na diagnostični pregled in odpravite posledice poškodbe meniskusa.

Starejše novice