Foto: Nina Katarina Bračko
Festival Dnevi poezije in vina že 28 let uspešno združuje pesniško besedo in promocijo najkakovostnejših slovenskih vin. V mariborski Beletrini sta se predstavila letošnja festivalska rezidenta, ki celoten avgust bivata in ustvarjata na Ptuju.

Prihajajoči 28. festival Dnevi poezije in vina bo na Ptuj in številne druge slovenske kraje med 19. in 24. avgustom pripeljal 21 pesnikov iz Slovenije in tujine. Med njimi sta tudi dve častni gostji, to sta danska pesnica Pia Tafdruf in belorusko-ameriška pesnica Valžina Mort. V času festivala bosta izšli knjigi s širšim izborom njune poezije. 

Letošnji pisec Odprtega pisma Evropi je poljski pesnik Jacek Dehne, ki živi v Nemčiji. V njem izpostavlja problematiko umetne inteligence. 

Festival, ki je močno vpet v lokalno okolje, letos uvaja novost – literarno rezidenco. Na Ptuju bodo cel mesec gostili dva tuja pesnika, ki bosta tam raziskovala kulturno dediščino, folkloro in tradicijo Ptuja ter na podlagi videnega in doživetega ustvarjala poezijo.

Letošnja rezidenta, litovska pesnica in vizualna umetnica Dovilė Bagdonaitė ter latvijski pesnik, kritik in raziskovalec Artis Ostups, sta se premierno predstavila v Knjigarni Beletrina Maribor. Pogovor z njima je vodila novinarka in igralka Petra Bauman.

Foto: Nina Katarina Bračko

Kdo sta pesnika, ki ta mesec živita in ustvarjata na Ptuju? 

Organizatorji letos v sklopu literarne rezidence izpostavljajo dežele Baltika, k sodelovanju so povabili dva vzhajajoča pesnika iz Litve in Latvije. 

Artis Ostups iz Latvije je pesnik, kritik in raziskovalec, ki je zaposlen je na Inštitutu za književnost, folkloro in umetnost Univerze v Latviji. Od leta 2014 pa je glavni urednik spletne revije Punctum. 

Njegova prva pesniška zbirka Tovariš sneg je bila nominirana za najboljši prvenec, njegovi druga in tretja pesniška zbirka z naslovom Fotografija in Škarje ter Kretnje sta naleteli na odlične odzive kritikov in bralcev. Trenutno pripravlja četrto pesniško zbirko, ki bo vsebovala tako lirične verze kot pesmi v prozi.

Dovilė Bagdonaitė iz Litve je vizualna umetnica in pesnica, ki je doktorirala iz monumentalnega slikarstva na Akademiji za umetnost v Vilni. Svojo prvo pesniško zbirko Srce sinjega kita je izdala leta 2016, potem ko je za rokopis prejela prvo nagrado na natečaju Zveze litovskih pisateljev. 

Drugo zbirko Sledi v travi je izdala pred dvema letoma. Inštitut za litovsko književnost in folkloro jo je uvrstil v ožji izbor 12 najbolj ustvarjalnih knjig leta 2022 in med pet najboljših pesniških knjig leta 2022.

Foto: Nina Katarina Bračko

Bivanje na Ptuju za pesnika čas za razmislek in ustvarjanje v novem okolju

Artis in Dovilė sta na Ptuju že dobrih deset dni. V pogovoru sta izdala, kaj sta doživela v tem času in kaj upata, da bosta odnesla od ustvarjanja v najstarejšem slovenskem mestu. 

Kot je povedal latvijski pesnik, sta si rezidenta skupaj ogledala Ptujski grad, Kurentovo hišo in izvedela več o tradiciji Kurenta. Kot je dejal, imajo v Latviji podoben dogodek, kjer se ljudje našemijo, a se dogaja ob božiču in v prej manjšem obsegu. 

Na Ptuj je prišel realizirati nekatere stare ideje za pesmi, ki jih je imel že v Latviji, in se tako približati koncu pisanja njegove četrte pesniške zbirke. Ptuj ga je dovolj navdihnil, da je napisal kratko pesem o mestu.  

Foto: Nina Katarina Bračko

Dovilė je na Ptuju pozitivno presenetilo število kulturnih prireditev, ki se odvijajo v tako majhnem mestu, kot je Ptuj. Kot je povedala, je tudi ona napisala nekaj verzov, za katere je bil inspiracija Ptuj in trenutne visoke temperature. 

Dodala je, da ji včasih inspiracijo predstavljajo supermarketi. »Mislim, da zato ker smo v času mojega otroštva hodili v supermarkete za zabavo.« Tako jo je zaneslo tudi v ptujsko Supernovo.  

Kot je povedal Artis, literarna rezidenca zanj ni le čas za pisanje, ampak je predvsem čas za razmislek o prihodnosti njegove poezije. Dovilė je izpostavila povezovanje z drugimi umetniki.

Ker se je po izidu njene druge knjige znašla pred pesniško blokado, upa, da ji bo bivanje na Ptuju dalo dodaten zagon in motivacijo za novo ustvarjanje. 

Foto: Nina Katarina Bračko

Malo prevajalcev za baltske jezike 

Kaj je za pesnika bolj pomembno – da njuno poezijo sprejmejo domači bralci, ali da je ta prevedena v čim več jezikov? 

Tako Dovilė kot Artis ob pisanju in urejanju zbirke vedno mislita na domače bralce. »Takšni izleti izven Latvije kot je ta, spoznavanje drugih, so skoraj nekakšen luksuz. Predvsem zato, ker je naš jezik majhen in nimamo veliko prevajalcev,« je dodal Artis.

V pogovoru sta se pesnika dotaknila tudi tega, kakšen je bil proces do izdaje njune prve knjige, kako pomembna je zanju forma, koliko inspiracije črpata iz svoje preteklosti. 

Oba pesnika bosta svojo poezijo v času festivala predstavljala na različnih lokacijah in dogodkih po Sloveniji ter tudi na samem festivalu. 

Foto: Nina Katarina Bračko

Komentarji (3)

KȐMAČA HERTA (ni preverjeno)

SLAVA UKRAJINI!

ortar (ni preverjeno)

in Rusiji !

In reply to by KȐMAČA HERTA (ni preverjeno)

ortar (ni preverjeno)

ZA Dneve poezije in vina je vedel že naš Prešernov France dodal je še malo ljubezni !

Starejše novice