V Listi za pravičnost in razvoj so predstavili njihove poglede glede nepravilnosti v delovanju Javnega Holdinga Maribora in se odzvali na županov predlog o energetskem vavčerju, ki bi ga prejeli socialno ogroženi občani.
Mariborski mestni svetniki so v začetku decembra podprli 30-odstotno subvencijo cene ogrevanja za november in december za vse, ki jih ogreva Energetika Maribor. Na četrtkovi seji pa bodo svetniki odločali o obliki pomoči za ostale Mariborčane, ki jih je prav tako prizadel dvig cen energentov.
Vodstvo občine bo predlagalo pomoč v višini 15 evrov na občana, a le za tiste v socialni stiski. Tako bo Mestna občina Maribor na jutrišnji seji skušala z amandmajem zagotoviti 200.000 evrov za izdajo vavčerjev.
Kriterije bo določila humanitarna komisija občine, razdeljevali se bodo preko Rdečega križa in Nadškofijske karitas.
LPR: Predlog je ponižanje za občane Maribora
Na županov predlog so se že odzvali v Listi za pravičnost in razvoj, kjer menijo, da bi mogli biti do vavčerjev upravičeni vsi občani. Po njihovi oceni predstavlja predlog župana Arsenoviča še eno ponižanje za občane Mestne občine Maribor, saj bi se za prejeto subvencijo morali postaviti v dolge vrste pred vrata Rdečega križa in Karitasa.
Zato so oblikovali svoj predlog, in sicer predlagajo, da mestna uprava preuči možnost, da iz proračuna občine vsakemu gospodinjstvu v Mestni občini Maribor podeli vavčer v višini 50 evrov za posamezno gospodinjstvo. Odjemalcem Energetike, ki bodo dobili subvencijo, pa se ta sorazmerno poračuna.
»Mesto bi tako vsem pomagalo pravično in enakopravno,« so povedali.
S poslovanjem holdinga je po mnenju LPR nekaj hudo narobe
V Listi za pravičnost in razvoj menijo, da je po tem, ko so položnice za ogrevanje poletele v nebo in je odstopila predsednica nadzornega sveta Mateja Cekič, ki je pred tem razrešila direktorja Alana Perca, postalo popolnoma jasno, da je z nadzorom in poslovanjem Javnega holdinga Maribor nekaj izjemno narobe.
»Od izjav za javnost župana Saše Arsenoviča, kako bo holding ustvarjal prihranke, so namesto boljšega mestnega servisa, mariborska gospodinjstva dobila enormno visoke položnice,« so povedali.
Se holding spreminja v slabo banko?
Moti jih tudi dejstvo, da do danes holding še nima poslovnega načrta za prihodnje leto: » LPR javno posledično opozarjamo, da največje javno podjetje v občini Maribor, nima s strani ustanoviteljice, v skladu z odlokom, do danes sprejetega niti poslovnega načrta za leto 2022.«
Dodajajo, da se Javni holding Maribor se spreminja v nekakšno 'slabo banko', kamor se posledično prenašajo izgube, slabo poslovanje in napačne poslovne odločitve.
»Kdaj bo za popolnoma zgrešeno delovanje Holdinga odgovarjal župan Arsenovič ali pa je to mogoče samo začetek privatizacije Javnega holdinga Maribor, kot smo mu bili priča v primeru družbe Farmadent?« se sprašujejo v Listi za pravičnost in razvoj.