Na pojavljanje vijolično prebarvane javne infrastrukture je opozoril mestni svetnik. Občina je primere evidentirala in napovedala sanacijo, policije pa o njih ni obvestila.
V zadnjem času smo tudi sami na različnih lokacijah po Mariboru opazili vijolično prebarvane drogove javne razsvetljave, elektro omarice in druge elemente javne infrastrukture. Na pojav je opozoril tudi mestni svetnik Aljaž Bratina, ki je od Mestne občine Maribor zahteval pojasnila o obravnavi teh primerov.
Zanimalo ga je, ali so pristojne službe primere evidentirale, ali je bila podana prijava policiji, ali so pri ugotavljanju odgovornih uporabili videonadzorne posnetke, ali je bila škoda prijavljena zavarovalnici ter kolikšni so stroški sanacije.
Primere evidentirali, sledila bo sanacija
Na Mestni občini Maribor pojasnjujejo, da je upravljavec javne infrastrukture primere evidentiral in bo pristopil k sanaciji nastale škode.
»Ocenjen strošek znaša 50 evrov za odstranitev barve ter s tem povrnitev v prvotno stanje,« so odgovorili.
Policije niso obvestili, škode niso prijavili zavarovalnici
Na občini so pojasnili, da sumov kaznivih dejanj zaradi povzročitve škode na javni infrastrukturi v tem primeru niso naznanili pristojnim organom pregona.
Kot navajajo, Mestna občina Maribor nima sklenjenega kombiniranega premoženjskega zavarovanja za uveljavljanje škode v takšnih primerih, saj ocenjujejo, da bi bil strošek takšnega zavarovanja glede na pojavnost podobnih dogodkov neracionalno visok.
Posledično tudi prijava škode zavarovalnici ni bila podana.
Ob tem poudarjajo, da ima občina zavarovano civilno odgovornost na infrastrukturi, kar omogoča uveljavljanje odškodninskih zahtevkov v primerih, ko škoda nastane zaradi poškodb javne infrastrukture oziroma njenega neustreznega vzdrževanja.
Dodajajo pa, da so v primeru vandalizma v Mestnem parku letos spomladi, ko je bilo poškodovanih oziroma uničenih več elementov urbane opreme, kaznivo dejanje vandalizma zoper neznane storilce vendarle naznanili.
Videonadzor uporabljajo predvsem pri poškodbah, ki jih povzročijo vozila
Bratino je zanimalo tudi, ali so pri ugotavljanju odgovornih uporabili posnetke videonadzornih sistemov. Na občini odgovarjajo, da posnetke nadzornih kamer uporabljajo predvsem v primerih, ko škodo na komunalni infrastrukturi povzročijo vozniki vozil.
»V teh primerih je tovrsten pristop učinkovit, saj omogoča identifikacijo storilcev oziroma voznikov vozil na podlagi posnetih registrskih oznak,« pojasnjujejo.
Takšne škode se nato krijejo iz zavarovalnih polic povzročiteljev iz naslova avtomobilske odgovornosti.