Preverili smo kakšne sankcije čakajo tiste, ki se v Mariboru za avtobusi vozijo »na črno«.
V slovenski prestolnici se potnikom, ki se z mestnimi avtobusi radi zapeljejo brez veljavne vozovnice, obetajo precej tanjše denarnice. Ljubljanska občina namreč predlaga dvig globe s 40 na kar 100 evrov, hkrati pa bi uvedla nadzor s kontrolorji v civilu, ki bi kršitelje lovili brez prepoznavnih uniform.
Pri Mariborinfo smo preverili, kakšna pravila veljajo pri nas.
Občutno nižje sankcije
Če vas kontrolor na mariborskem mestnem avtobusu zaloti brez vozovnice ali z neveljavno kartico, vas bo to stalo precej manj kot v prestolnici.
»V primeru prevoza brez vozovnice ali uporabe vozovnice, ki ni veljavna ali se ne glasi na uporabnika, odlok določa plačilo nadomestne prevoznine v višini dvajsetkratne vrednosti prevoznine,« pojasnjujejo pri Marpromu.
Glede na aktualni cenik to nadomestilo znaša 26 evrov, kar je skoraj štirikrat manj od predlagane ljubljanske globe.
Sankcije opredeljuje odlok o načinu izvajanja gospodarske javne službe linijski prevoz v mestnem prometu, ki ga je sprejel mestni svet.
Večjih sprememb pri kršitvah ne opažajo
Čeprav so kazni v Mariboru nižje, to ne pomeni, da je nadzor redek. Marpromovi kontrolorji so aktivni vseh sedem dni v tednu, tako v dopoldanskih kot v popoldanskih urah. Njihov cilj je v nadzor zajeti čim večje število linij po celotnem mestu.
Pri tem na podjetju poudarjajo, da namen njihovega dela ni usmerjen zgolj v potnike:
»Namen izvajanja nadzorov je zagotoviti urejen mestni potniški promet; kontrolorji ne preverjajo samo potnikov oziroma njihovih vozovnic, temveč tudi voznike, avtobuse, vozne rede in postajališča.«
Po podatkih mariborskega podjetja je število kršitev iz leta v leto precej stabilno.
»Število kršitev po letih je primerljivo, kakšnih bistvenih odstopanj ne opažamo,« pravijo.
Prav tako ne izpostavljajo nobene posebne skupine potnikov, ki bi bila pogosteje zalotena brez veljavne vozovnice.
V prestolnici že opozorila o predlaganih zaostritvah
Ljubljanska občina sicer spremembo utemeljuje z željo po večji disciplini pri nakupu in potrjevanju vozovnic, saj so podatki o validacijah pomembni tudi za načrtovanje linij in financiranje izvajalca javnega prevoza.
Na predlagane strožje ukrepe pa so se že odzvali v stranki Pirati, kjer menijo, da kaznovanje ne bo rešilo prometne problematike, temveč le polnilo občinske blagajne, je poročal spletni medij Ljubljanainfo.
Mestni svet bo o predlogu odločal 23. marca.