Člani sveta Univerzitetnega kliničnega centra Maribor so se včeraj seznanili z oceno poslovanja zavoda v prvih devetih mesecih letošnjega leta, ki kaže presežek prihodkov nad odhodki v višini 3,3 milijona evrov. Za konec leta je vršilec dolžnosti direktorja Vojko Flis napovedal uravnotežen poslovni izid.
Flis, ki je vodenje druge največje slovenske bolnišnice ponovno prevzel na začetku tega meseca in je tokrat prvič sodeloval na seji sveta zavoda v tej vlogi, je pri napovedovanju končnega rezultata letošnjega poslovanja previden predvsem zaradi negotove višine stroškov energije in hrane v novembru in decembru.
Kot pozitivno pa je izpostavil to, da so do konca leta dobili potrjene dodatne programe za skrajševanje čakalnih vrst, tako da lahko zaenkrat z njimi nadaljujejo. Kako bo naprej, pa še ne vedo.
Stroški dela rastejo
V razpravi s člani sveta zavoda je Flis potrdil, da stroški dela rastejo. »Dodatnih pogodb je veliko, popoldne se dela več kot dopoldne,« je dejal.
Članica sveta zavoda je izpostavila, da je UKC Maribor od junija dodatno zaposlil 80 ljudi, zato je svet zavoda do naslednje seje zahteval podrobnejša pojasnila o tem.
Dodatna pojasnila je zahteval tudi glede čakalnih dob, saj se te na nekaterih oddelkih še vedno podaljšujejo. Gornjak je kot primer navedla podatek, da na prvi revmatološki pregled čaka 600 oseb več kot lani.
Po Flisovih besedah sicer čakalne dobe niso urejene, kar je problem na državni ravni. Kot je dejal, se pacienti prijavljajo na različne ustanove in ko kje pridejo na vrsto, niso izbrisani, na seznamih pa so tudi mrtve osebe. Član sveta zavoda Franc Hočevar je prav tako opozoril, da podatki o čakalnih dobah niso enoznačni, saj bolj kot se na določenem mestu skrajšujejo čakalne dobe, večji je tja priliv novih bolnikov.
V UKC Maribor je na začetku tega meseca čakalo na prvo zdravstveno storitev nekaj manj kot 64.000 oseb, od tega 12.200 s stopnjo nujnosti zelo hitro.
Število bolnikov z okužbami dihal narašča, a stanje ni kritično
Notranja revizija o zalogah na posameznih oddelkih, ki jo je na eni od prejšnjih sej naročil svet zavoda, ni pokazala večjih nepravilnosti. Kljub temu je notranji revizor Oliver Kocbek podal več predlogov možnih izboljšav, med drugim povečanje števila konsignacijskih skladišč.
Svet zavoda je zahteval še odzivno poročilo vršilca dolžnosti direktorja, na naslednji seji želijo po besedah predsednika sveta zavoda Marjana Mačkoška tudi poročilo o izvajanju investicij v UKC Maribor.
Medtem ko so zaradi porasta okužb sečil in dihal že zasedene vse postelje ljubljanske infekcijske klinike, v UKC Maribor takšnih težav zaenkrat nimajo.
»Na oddelku za infekcijske bolezni in vročinska stanja se število bolnikov povečuje, še vedno pa obvladujemo situacijo. Tudi nimamo veliko bolnikov z dokazanim covidom-19. V povprečju jih je okoli 30 tedensko, imamo tudi približno tri zaposlene pozitivne. Te številke se v zadnjih tednih ne zvišujejo, kako bo v prihodnje, pa bomo videli,« je za STA povedala strokovna direktorica Nataša Marčun Varda.
Bravo Crnjac, si naredil plus v UKC. Poglejmo zdaj tega Golobovega zmagovalca, kako bo porabil ta denar... drugo leto bo krivo vse drugo, samo on ne, da je bolnica v minusu.. 😀😀