Ste se kdaj soočili z nakupom elektromotorja? V tem prispevku vam bomo ponudili nekaj informacij, ki vam bodo pomagale pri nakupu novega elektromotorja.

Govorili bomo o standardnih asinhronih elektromotorjih na omrežno napetost (AC izmenična napetost, 230 ali 400 V). Ti se v veliki meri uporabljajo v različnih panogah industrije, kot so na primer rudarstvo, predelovalna in avtomobilska industrija, kar nekaj pa tudi v panogah, kot so kmetijstvo, prevozništvo, ter seveda tudi za domačo uporabo.

Asinhroni elektromotorji veljajo za zelo trpežne, in lahko dosežejo veliko število delovnih ur, pri njihovi uporabi pa je vzdrževanje dokaj nezahtevno. Ravno to je tudi eden izmed razlogov, da so tako zelo široko uporabni. Kljub temu pa je občasno treba narediti t. i. servis, ob okvarah električnega navitja pa izvesti celo previtje električnega navitja elektromotorja. 

V primerih, ko to ni izvedljivo, finančno smiselno ali pa je okvara elektromotorja prevelika, pa je treba izvesti menjavo elektromotorja.

Pri nakupu elektromotorja potrebujemo kar nekaj podatkov, ki jih moramo upoštevati. Med njimi so:

  • napajalna napetosti elektromotorja,
  • moč,
  • izbira obratov,
  • način montaže elektromotorja,
  • premer osi.

Napajalna napetost je odvisna od tega, kakšno napetost imamo na voljo za pogon elektromotorja. V našem primeru imamo dve opciji, in sicer 230 V elektromotor s kondenzatorjem (enofazna izmenična napetost) ali 400 V elektromotor (trifazna izmenična napetost). V kolikor imate na voljo obe možnosti, je običajno boljša izbira trifazna izmenična napetost.

Če boste uporabljali elektromotor večje moči, na primer tri kilovate ali več, je običajno mogoča le izvedba elektromotorja napetosti 400 V, saj so enofazni elektromotorji glede večjih moči veliko bolj omejeni kot trifazni.

Moč elektromotorja je treba izbrati glede na potrebo aplikacije. Če še nimate informacije, se obrnite na strokovno pomoč. V kolikor gre za menjavo elektromotorja, preverite tablico le tega, kjer je moč vedno navedena.

Prav tako je glede število obratov elektromotorja. Za nove aplikacije se posvetujte s strokovnjakom, v kolikor pa gre za menjavo, pa preverite število obratov na tablici. Najbolj običajni elektromotorji, ki so na voljo, imajo 2800 ali 1400 obratov na minuto, lahko pa tudi manj. V primeru, da potrebujete še manj obratov, pa lahko zmanjšate število obratov tudi s pomočjo reduktorja. Če potrebujete več različnih hitrosti, pa je najboljša rešitev uporaba frekvenčnega pretvornika ali pa v določenih primerih tudi uporaba dvohitrostnega elektromotorja.

Seveda za reguliranje obratov obstajajo tudi drugi načini. Eden izmed zelo pogostih načinov je uporaba različnih dimenzij jermenic, v primerih, kjer prenos energije poteka prek jermena.

Montaža elektromotorja se običajno izvedena na enega izmed dveh sledečih načinov. Lahko je montiran na nogice ali na prirobnico. V drugem primeru imamo lahko več različnih dimenzij prirobnic.

Os elektromotorja je odvisna predvsem od moči in števila obratov elektromotorja. Glede na premer osi je treba upoštevati dimenzijo elementa (jermenica, reduktor in podobno), prek katerega se energija prenaša.

Poleg izbire zgoraj navedenih parametrov je potrebna tudi preudarna izbira proizvajalca elektromotorja, saj izbira kvalitetnega proizvajalca lahko veliko prispeva k dolgotrajnemu brezskrbnemu delovanju naprave. To pa pomeni manjši strošek vzdrževanja in posledično tudi manjšo potrebo po rezervnih delih elektromotorja.

Starejše novice