Pristojne pozivajo k sprejetju preventivnih ukrepov za zaščito mladih pred nasiljem, v znak solidarnosti z žrtvami predlagajo tudi, da se v Sloveniji razglasi dan žalovanja.
Sožalje in razmislek o varnosti mladih
V Dijaški organizaciji Slovenije po streljanju v avstrijskem Gradcu, v katerem je umrlo več ljudi, več oseb pa je bilo huje ranjenih, izrekajo sožalje žrtvam, njihovim družinam in bližnjim.
»Dogodek nas je globoko pretresel in odprl številna vprašanja o varnosti mladih ter o širših družbenih vzrokih, ki vodijo do takšnih tragedij,« so zapisali v sporočilu za javnost.
Ob sožalju pozivajo k refleksiji in ukrepom, da se takšni dogodki ne bi ponovili. Globlji vzroki tovrstnih tragedij so zakoreninjeni v številnih družbenih problemih, kot so duševno zdravje mladih, medvrstniško nasilje, socialna izključenost ter pomanjkanje podpore in razumevanja vladajočih struktur za mlade, so opozorili.
»Takšni dogodki se lahko žal zgodijo kjerkoli«
Slovenija pri tem žal ni nobena izjema, so dodali. »Takšni dogodki se lahko žal zgodijo kjerkoli, zavedati pa se moramo, da lahko s pravočasnimi ukrepi preprečimo tragedijo.«
Ob tem vse pristojne, od vodstev srednjih šol do ministrstva za vzgojo in izobraževanje, pozivajo k sprejetju konkretnih preventivnih ukrepov za zaščito mladih pred nasiljem. Kot ključno izpostavljajo pravočasno skrb za duševno zdravje mladih, razvoj sistemov za preprečevanje nasilja v šolah ter krepitev podpore za tiste, ki se znajdejo v stiski.
»Vzgoja in izobraževanje ne smeta biti osredotočena zgolj na pridobivanje znanja, temveč tudi na ustvarjanje varnega okolja, ki mladim pomaga pri iskanju pravih rešitev v trenutkih stiske,« so izpostavili.
V znak solidarnosti z žrtvami in njihovimi bližnjimi pa predlagajo tudi, da se v Sloveniji razglasi dan žalovanja. Ta bi nas spomnil na pomembnost varnosti, odgovornosti in skrbi drug za drugega ter na nujnost ukrepanja v smeri preprečevanja tovrstnih tragedij v prihodnosti, so izpostavili med drugim.
Zveza prijateljev mladine Slovenije: Stiske mladih naj ne ostanejo prezrte
Iz Zveze prijateljev mladine Slovenije so sporočili, da je dogodek v Gradcu ponoven opomin, da se mladi lahko znajdejo v stiski, iz katere sami ne najdejo izhoda. Zato je ključno, da odrasli in vrstniki prepoznamo znake stiske in pravočasno ter ustrezno ukrepamo.
Vzroki za stiske so lahko različni – od šolskih neuspehov, nesrečne ljubezni, medvrstniškega nasilja do težkih družinskih odnosov. Vsi ti dejavniki lahko povzročijo stres, ki pri nekaterih mladih postane premočan. Tak stres lahko vodi v tesnobo, motnje spanja in izgubo samozavesti.
V najbolj skrajnih primerih lahko prav tak stres privede do dejanj z usodnimi posledicami, kot smo jim bili priča v Gradcu.
Otroci in mladostniki ne smejo ostati sami v svojih stiskah: »Pomembno je, da jim odrasli nudimo podporo in zagotovimo varno okolje, kjer lahko izražajo svoje težave in strahove ter jih podpiramo pri premagovanju izzivov.«
»Prav je, da se z otroki doma in v šoli pogovorimo o dogodku in ob pogovoru prepoznamo morebitne stiske, ki jih naši otroci doživljajo v šoli, doma, na treningih, s sovrstniki ali kjerkoli drugje,« dodajajo: »Zelo pomembno je, da pri mladih krepimo empatijo do sovrstnikov, jih naučimo prepoznavanja znakov nasilja in jih opremimo z informacijami, kam se obrniti po pomoč.«
a otroke in mladostnike je to TOM telefon, kjer lahko podelijo vsa vprašanja in dileme, s katerimi se soočajo. Pokličejo lahko na brezplačno številko 116 111, pišejo na [email protected] ali kontaktirajo preko spletne klepetalnice www.e-tom.si.