Hrvaška Jadrolinija, nacionalni ponudnik trajektnih povezav, ki se ponaša z dolgo tradicijo prevoza potnikov po Jadranskem morju, se v zadnjem obdobju spopada s kritikami zaradi nezadostne kakovosti storitev, varnostnih pomislekov in vrtoglavih cen.
Podjetje, ki letno prepelje več kot 12 milijonov potnikov, je še posebej pomembno za turizem na hrvaških otokih, kjer so njegove ladje pogosto edina povezava s kopnim. Toda številni incidenti in nezadovoljstvo med potniki kažejo, da se monopolen položaj družbe vse bolj kaže kot slabost, ne pa prednost.
Slovenski turisti, ki poleti množično obiskujejo hrvaško obalo in otoke, so med najbolj pogostimi uporabniki teh storitev. A ob naraščajočih cenah vozovnic, neprimerno dragih gostinskih storitvah in dotrajanih plovilih se mnogi sprašujejo, ali Hrvaška res ponuja najboljšo vrednost za denar.
Zadnji incidenti pa so še dodatno spodbudili razpravo o tem, ali bi morali potniki premisliti o svojih dopustniških navadah in Hrvaško pozvati k odgovornosti za njene storitve.
Kar dve nesreči v le enem dnevu
Do zadnje nesreče, za katero stoji družba Jadrolinija, se je zgodila prav včeraj, ko je katamaran Silba, zaradi tehnične težave trčil v obalo pri pristanišču Božava na Dugem otoku.
Novico o nesreči je skupaj s fotografijami nasedlega katamarana prvi objavil hrvaški portal 023.hr. Ena od prič nesreče je za portal povedala, da katamaran ni imel pomožne izstopne ploščadi, zato so potnike izkrcali skozi vrata na premcu prek lesene lestve, ki so jo dali domačini.
Iz Jadrolinije so sporočili, da je bila za nesrečo kriva tehnična težava, zaradi katere je katamaran zaneslo na obalo. Potnike so izkrcali, poškodovanih ni bilo, vzrok težave pa ugotavljajo, so pojasnili.
To je bil sicer že drugi incident z Jadrolinijino ladjo v istem dnevu. V jutranjih urah je namreč imel težave trajekt, ki pluje med otokom Lastovo in Splitom, potem ko je v enega od rezervoarjev trajekta vdrla voda. Iz Jadrolinije so sporočili, da je šlo za manjšo količino vode in da potniki niso bili ogroženi.
Od visokih cen, do dotrajane flote plovil
Potnikom Jadrolinije ne povzročajo skrbi le varnostni incidenti, temveč tudi visoke cene storitev na njenih trajektih.
Hrvaški T-portal navaja, da sendvič na trajektih stane kar pet evrov, kava pa je veliko dražja kot v prestižnih lokalih v Splitu. Po njihovih navedbah je tudi cena sladoleda skoraj dvakrat višja kot v trgovinah, kar pri potnikih vzbuja vprašanja o upravičenosti takšnih cen.
Poleg tega, da se potniki pritožujejo nad visokimi cenami, Jadrolinija bremeni še dotrajana flota. Čeprav podjetje vsako leto prepelje milijone potnikov in vozil – samo letos več kot 12 milijonov ljudi in 3,5 milijona vozil – so številni trajekti zastareli, kakovost storitev pa upada.
Potniki bi ob rekordnem prometu pričakovali izboljšave, vendar se zdi, da investicije v posodobitev flote in izboljšanje storitev ne sledijo rasti prometa.
Kam naprej?
Za tiste, ki v poletnih mesecih množično dopustujejo na hrvaških otokih, so trajektne povezave ključnega pomena.
Vendar je vprašanje, koliko časa bodo še pripravljeni plačevati visoke cene za vprašljivo kakovost in varnost. Čeprav Hrvaška še naprej ostaja priljubljena destinacija, se vedno več Slovencev ozira proti alternativam, kot sta Grčija in Italija, ki pogosto ponujata boljše razmerje med ceno in kakovostjo.
Zato se pojavljajo pozivi, da mora Jadrolinija nemudoma izboljšati svoje storitve, če želi obdržati zaupanje potnikov. Sicer bi lahko nezadovoljstvo hitro preraslo v bojkot, kar bi ogrozilo njen položaj kot ključnega ponudnika trajektnih povezav na Jadranu.
Držite se vi raje Arsenoviča, stranke SD, ki vas zalaga z denarjem za obstoj, držite se še kakor čarobnega Maribora in štajerskega novega leta!!!
Vi boste nabijali o turizmu, a en Arsenovič vas mota ko male cucke in v imenu turizma- skupaj s svojo ekipo- izvaja take akrobacije, da glava peče :O
Potem pa še za slikovno opremo članka počite Dalmatinca, ki velja za enega najboljših in najbolj zanesljivih jadranskih trajektov :D :D :D
Ajde, da vas čujem, "geniji": koliko vas je sploh kdaj plulo s trajektom, oziroma kdo od vas je plul z Jurajem?!
Pa ne mi zdaj googlat podatkov!
Pišete o nečem, o čemer nimate pojma, pa tako mimogrede- trajekt se ne gradi za pet ali deset let, ampak vse tja do štirideset, celo petdeset, nikakor manj kot 30, kot bi lahko bila optimalna doba v tem trenutku.
Priporočilo je sicer 22,5 oziroma tja do 25, ampak eno so priporočila, drugo pa ekonomska realnost.