Po 87 letih in številnih neuspešnih poskusih so vendarle uresničili željo svojcev in Maistrovih privržencev. Ob prisotnosti predsednika države Boruta Pahorja so slovesno otvorili prenovljeno Maistrovo grobnico.
Z dogodkom izrisali črni madež
Slovesne otvoritve se je udeležil predsednik republike Borut Pahor, ki je skupaj s predsednico Zveze društev general Maister Lučko Lazarev Šerbec in županom Mestne občine Maribor Sašo Arsenovičem položil venec in se poklonil generalu Maistru.
»Opravili smo častno domoljubno nalogo, ki bo pomagala izbrisati črni madež, ki se je vse predolgo zadrževal na Maistrovi grobnici,« je pred današnjim odprtjem povedal Aleš Arih, predsednik Domovinskega društva generala Rudolfa Maistra.
»Ko bomo stali pred urejenim Maistrovim grobom, bomo v mislih podoživljali zgodbo človeka, ki je svoje življenje kljub različnim težavam, podredil interesu slovenskega naroda,« je še dodal Arih.
V preteklosti več načrtov za grobnico, a se je zmeraj zapletlo
26. julija 1934 je nepričakovano umrl general Rudolf Maister. Pokopan je bil v družinskem grobu na pobreškem pokopališču.
Tam so ga položili v eno izmed običajnih skromnih grobnic. Kot je povedal Arih, je nenadna generalova smrt mestno oblast presenetila do te mere, da ni utegnila pravočasno pripraviti nove grobnice, ki bi odražala Maistrovo veličino.
Maistrova sinova Hrvoj in Borut sta že leta 1938 pri Jožetu Plečniku naročila izdelavo načrtov za monumentalnejšo grobnico.
Zasnoval je grobnico, ki bi bila pogreznjena v zemljo in obdana s tako imenovanim trdnjavskim obzidjem, a do njene izgradnje nikoli ni prišlo.
V pripravah na obeleževanje 100-letnice njegovih akcij z borci za severno mejo leta 2018 pa je znani Mariborčan Primož Premzl javno predstavil pobudo za uresničitev Plečnikovega načrta za postavitev Maistrove grobnice.
Predlagal je skrbno izbran prostor na novem pokopališču na Dobravi.
Pobuda sprožila različna mnenja, na koncu ostala le na papirju
Pobuda Premzla je v javnosti sprožila različna mnenja. Med drugim je bilo nestrinjanje glede tega, ali grob ohraniti na pobreškem pokopališču ali ga preseliti na pokopališče Dobrava. Prevladovale so različne ideološke interpretacije, ki so v celoti zavrnile Premzlovo pobudo.
Zaradi polemik je generalov vnuk Borut Maister umaknil soglasje za premestitev posmrtnih ostankov, projekt izgradnje grobnice pa je bil ustavljen.
Po dolgih letih čakanja Maistrova grobnica dočakala ureditev
Domovinsko društvo generala Rudolfa Maistra Maribor se je nato po navedbah predsednika Ariha odločilo, da prevzame vajeti v svoje roke. Pripravi so sprejemljiv projekt za dokončno ureditev obstoječe Maistrove grobnice.
Spomeniška služba je v svojem soglasju med drugim zapisala: »Trenutno stanje grobnice tako arhitekturno kot likovno ne izraža pomena osebnosti, ki je v njej pokopana. Prav zato bi kakovostna ureditev grobnice pomenila nadgradnjo same pojavnosti.«
K sodelovanju so pritegnili Maistrovega vnuka Boruta, nato pa še krovno organizacijo Zvezo društev general Maister ter kiparja Viktorja Gojkoviča, arhitekta Iva Goropevška in kamnoseka Petra Kimovca, ki so pripravili novo podobo groba.
Po besedah župana Arsenoviča je to »velik dan za mesto, da je zmoglo po toliko letih na povezovalen in miren način izpolniti to državniško obvezo«. Dodaj je, naj bo to spodbuda, da lahko povezovalno, spodbujajoče delujemo še naprej.
Finančno podporo za prenovo grobnice so zagotovili Zveza društev general Maister skupaj z Domovinskim društvom generala Rudolfa Maistra Maribor, ministrstvom za obrambo, Mestno občino Maribor in družino Maister.
Komentarji (3)
Kakšna sramota ... ti pride enemu junaku, enemu generalu na grob Alenka Iskra ... Ruda se v grobu obrača ... kakor moj želodec ...
Iskra je mala malca proti Pahorju...
In reply to Kakšna sramota ... ti pride… by Surfeiter (ni preverjeno)
Če bi se sedaj Ruda vstal bi naredil samomor. Za kakšne idiote se je boril je zares žalostno. Še dobro, da so v manjšini tistih ubogih 14%!