Na nedavnem srečanju posvetovalne skupine za krizno situacijo v Ukrajini, Rusiji in Belorusiji, ki bo delovala v okviru Gospodarske zbornice Slovenije, so se zbrali predstavniki slovenskih podjetij, ki so intenzivno vpeta v poslovanje z Ukrajino, Rusijo in tudi Belorusijo.
Na sestanku podjetja, ki poslujejo s trgi Ukrajine, Rusije in Belorusije
Izoblikovali so konkretne predloge, najpomembnejši se nanašajo na pridružitev državam, ki nasprotujejo ukinitvi Swifta, zavarovanje terjatev za projekte, ki so že v teku, in oblikovanje tima v okviru Centra za mednarodno poslovanje pri gospodarski zbornici, ki se bo odzival na vprašanja posameznih podjetij.
Sestanka posvetovalne skupine se je udeležilo petnajst predstavnikov ključnih podjetij, ki so poslovno močno usmerjena na trge Ukrajine, Rusije in Belorusije.
Po sestanku so pred novinarje stopili Tibor Šimonka, predsednik Gospodarske zbornice Slovenije, Janez Škrabec, direktor podjetja Riko, Robert Kuzmič, glavni direktor podjetja Iskratel, in Aleš Cantarutti, generalni direktor Gospodarske zbornice Slovenije.
Kuzmič se zaveda resnosti situacije
Robert Kuzmič, glavni direktor podjetja Iskratel in predsednik Nogometne šole Mura, je po sestanku dejal, da je več kot deset slovenskih podjetij takšnih, ki so precej odvisna od omenjenih trgov, »med njimi je tudi naše podjetje«.
»Pozdravljam pobudo, da smo se sestali, saj se zavedamo resnosti situacije in ta pobuda oziroma skupine bo spremljala tekoče dogodke na dnevni ravni.
Treba se je informirati, pripraviti ustrezne ukrepe in načine, kako se odzvati na posamezne sankcije in situacije ter kdaj in kako sploh nadaljevati,« pravi Kuzmič.
V Riku navajeni na kompleksnost poslovanja
Janez Škrabec, direktor podjetja Riko, je vesel, da se je gospodarska zbornica odzvala na pobudo, da se sestanejo. Prepričan je, da s pomočjo gospodarske zbornice in zastavljene infrastrukture lahko dosežejo več.
Po besedah Škrabca so bili pri spoprijemanju s to pretresljivo situacijo presenečeni, po drugi strani pa so navajeni na kompleksnost poslovanja.
Misli, da bodo lahko slovenska podjetja s svojo fleksibilnostjo težave v teh državah premagala.
»Kar se tiče podjetja Riko, imamo za zdaj vsa plačila zavarovana tako, da v obstoječih poslih večjih problemov ne vidim. Ker poslujemo v vseh teh državah, pa se bomo seveda najverjetneje primorani spopadati z nekimi izzivi ali morebiti novimi posli,« še dodaja Škrabec.
Zbrali vsa podjetja, ki poslujejo na kriznih območjih
Tibor Šimonka, predsednik Gospodarske zbornice Slovenije, pravi, da so zbrali vsa podjetja, ki so v teh trenutkih najbolj prizadeta oziroma imajo največji obseg poslovanja z državami iz tega kriznega območja, Ukrajino, Belorusijo in predvsem Rusijo, ki je največji gospodarski partner Slovenije.
Dogovorili so se o nekaterih pobudah, ki jih želijo podati odločevalcem oziroma vladi in posledično odločevalcem v Evropi.
Šimonka pravi, da se bo vlada morala trudili v smeri, da podpira predlog tistih članic iz Evropske unije, ki zagovarjajo še naprej mednarodno poslovanje oziroma plačilni promet Swift - zavarovanje terjatev za projekte, ki so že v teku, ki ostaja.
»Ukinitev takšnega plačevanja bi po mojem mnenju prinesla ogromno škode našim podjetjem,« je prepričan Šimonka.
Vlado in oglaševalce opozarjajo tudi na to, da so energetski viri oziroma dobava plina izredno pomembni.
Tovornjaki zadržani na ukrajinskem ozemlju
Tudi po današnjem pogovoru je jasno, da težave z logistiko obstajajo, pa dodaja Aleš Cantarutti, generalni direktor Gospodarske zbornice Slovenije.
»Dva tovornjaka sta bila že včeraj zadržana na ukrajinskem ozemlju, danes se je nekaj podobnega spet ponovilo. Transport oziroma meje z Ukrajino so v tem trenutku zaprte,« je jasen.
Na ministrstvu za infrastrukturo in Zbornici za transport in logistiko se zavzemajo za to, da v okviru Evropske unije določijo varne koridorje, ko se vojne akcije vsaj toliko umirijo, da bo transport v Ukrajino spet možen.
Podjetja so namreč sporočila, da bo transport do ukrajinskih kupcev v naslednjih dneh praktično onemogočen.
Komentarji (6)
Ukinitev plačilnega sistema Swift bi prinesla ogromno škode ? To sploh ni pomembno !
Neko ukrala moja šunka. Pozdrav iz Lendave.
Zavedati se moramo, da Rusija kot odgovor na vse ukrepe proti njej še sploh ni odgovorila s svojimi ukrepi proti svetu ... npr. berem, da SWIFT z ZDA deluje normalno, da NASA normalno sodeluje z rusko vesoljsko agencijo itd ... vem, tem tipom v članku, predsedniku vlade in ostalim slovenskim izbrancem ni težko kubičnega centimetra plačati 1000€ (tisočaka) ... kaj bo z rajo, ki jo napizdujete in že zdaj komaj živi?
Govorim o cm³ zemeljskega plina ...
GZS s Tiborčkom na čelu se gre "posvetovalno skupino za krizno situacijo v Ukrajini, Rusiji in Belorusiji". To, da je krizna sit. v UA, drži. Kaj pa počneta v tej skupini drugi dve državi, agresorki na UKR? Aja, v prispevku imenovani bi se še naprej igrali biznis, vendar tokrat kot vojni dobičkarji pod državnim okriljem. Skoraj cel svet je šel v blokado Swift-a z RUS zaradi zblaznelega Putina. Ostalih 12 firm, ki so bile tudi na posvetu ne omenjate, ste pa zato 3 očitni rusofili, saj je Tibor prišel iz SIJ, ki je v RUS lasti, Janez iz Rika je stari prijatelj Lukašenka iz BY, Robert iz Iskratela pa se je do l. 2015, pred tem, za dobro 10 letje preselil v RUS, v Moskvo. Aleš pa je malo tu, malo tam, v glavnem pa v JU in trenutno dir. GZS. Fantje, z vašimi osebnimi interesi ne blamirajte SLO na politični ravni kot države. Prej ste poslovali s polnimi kovčki gotovine, pa dajte še naprej tako. Tak način zahteva pač dodatni logistični zalogaj in čas ter denar. Sicer pa, vi veste.
Surf..., ne razširjaj lažne propagande, ker znese poraba 1000 Nm3 zem. plina trenutno približno 1 k€.