Potrošniki se pri dogovarjanju z obrtniki za različne storitve pogosto pogovarjamo preveč »po domače« in računamo, da bo tako končna cena nižja, opozarjajo pri Zvezi potrošnikov Slovenije.
Dogovorov, navajajo, ne zapišemo, ne zahtevamo razčlenjenih predračunov, ne določimo rokov za izvedbo del ... In to počnemo ne glede na to, ali gre za manjša popravila ali večje projekte.
Če je delo opravljeno v doglednem času in smo z njim zadovoljni, ni težav. Povsem drugače pa je, če pride do spora glede končne cene, morebitnih doplačil, kakovosti opravljenega dela, odpravljanja napak, neizpolnjevanja dogovorov ali podobnih nesporazumov.
Preden se odločite za obrtnika
Dobrega obrtnika je vse težje dobiti, sploh če ga želimo dobiti hitro. Skoraj zagotovo se morate pripraviti na to, da bo treba nekaj časa počakati, zato načrtujte vnaprej.
Povprašajte prijatelje in znance o njihovih pozitivnih izkušnjah, preverite podatke, ki jih o želenih izvajalcih storitev najdete na spletu, ter ocene, ki so jih podale njihove stranke.
Številni negativni komentarji so zagotovo razlog, da resno premislite o svoji izbiri.
Če nimate izkušenj z obrtniškimi storitvami in ne veste, kje začeti, si lahko pomagate tudi s podatki Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije. Na njihovih spletnih straneh so v Obrtnem registru dostopne baze obrtnikov po dejavnostih. Tam lahko tudi preverite, ali je obrtnik registriran za opravljanje dejavnosti.
Pridobite več ponudb in jih podrobno preverite
Verjetno ni treba posebej poudariti, da je nujno najprej pridobiti ponudbe več obrtnikov, pri čemer pa preverite, kaj obsega posamezna ponudba (na primer, ali je vključen tudi material in kateri, ali je cena z davkom na dodano vrednost ali brez ...).
Vse naj bo črno na belem
V praksi je dogovor z obrtnikom največkrat zgolj usten. Žal se v primeru, da gre kaj narobe, to izkaže za veliko težavo, saj je pri ustnem dogovoru zelo oteženo dokazovanje, kdo ima prav, ko pride do morebitnega nesporazuma oziroma spora med naročnikom in izvajalcem glede izvedbe dogovorjenih del.
Predračun z izrecnim jamstvom ali brez izrecnega jamstva
Če obrtnik izda predračun z izrecnim jamstvom, se končni račun ne sme razlikovati od zneska predračuna. V tem primeru gre torej za fiksni predračun, pri katerem izvajalec prevzame nase tveganje morebitnega povišanja cen ali večje količine porabljenega materiala.
Če je dogovorjeno plačilo brez izrecnega jamstva, vas mora izvajalec obvestiti o vsaki morebitni prekoračitvi predhodnega izračuna. Če o povišanju končne cene niste bili obveščeni, vas izvajalec ne sme terjati za dodatne stroške.
Ko obrtnik zahteva predplačilo
Velja opozoriti, da je predplačilo, ki ga obrtniku plačate pred začetkom izvajanja del, izključno stvar dogovora med vami in izvajalcem, nikakor pa to ni izvajalčeva zakonska pravica, opozarjajo pri Zvezi potrošnikov Slovenije.
Obrtniška dela in neskladnost s pogodbo
Če gre za nepravilno opravljene storitve oziroma za neskladnost s pogodbo, kar pomeni, da izvedena dela nimajo lastnosti, ki so bile pogodbeno dogovorjene, oziroma nimajo običajnih lastnosti, ki so v skladu z uveljavljenimi pravili stroke, lahko najprej zahtevate odpravo nepravilnosti oz. ponovno izvedbo del.
Če to ni mogoče, lahko zahtevate vračilo dela plačila v sorazmerju z napako ali pa od pogodbe odstopite in zahtevate vračilo plačanega zneska.
Če napake niso sporne, mora obrtnik ugoditi vašemu zahtevku v roku osmih dni. Tudi če se z reklamacijo ne strinja, vam mora v enakem roku pisno odgovoriti.
V primeru, da obrtnik vaši reklamaciji ne ugodi, vi pa se s tem ne strinjate, lahko za nasvet povprašate svetovalno pisarno Zveze potrošnikov Slovenije ali se obrnete na Tržni inšpektorat Republike Slovenije, ki pod določenimi pogoji lahko naloži izpolnitev vašega zahtevka in izreče prekrškovno sankcijo.
Če vam tudi na ta način ne uspe, je v primeru sporov iz pogodbenih razmerij za odločanje pristojno sodišče.
Komentarji (2)
Po mojih izkušnjah so najboljši obrtniki slovenci, ki so svoje delo pričeli ali vsaj nekaj časa opravljali v tujini (mislim na Avstrijo ali Nemčijo....ne Albanijo ali jugovino), so se vrnili domov in odprli svojo obrt.
Ti so praviloma vajeni reda in kvalitetno opravljenega dela, kot je bilo to zahtevano v tujini.
Takšen mi je delal elektriko v novi hiši, enako keramičar in sedaj mi drug enak primer dela fasado. Natančno, korektno, kvalitetno....zelo komunikativni a spoštljivi...in za posladek...vsekakor z računom...in cenejši od vseh bosancev in šiptarjev, ki so hodili na oglede in pametovali.
V celi novogradnji sta mi v samo enem primeru (pa še to zato, ker je bila monataža všteta v nakup) prišla dva bosanca sestavot komodo, ki je imela že sestavljene korpuse....domač mojster to zmontira z zavezanimi očmi...dva krat sta zadevo zaj*****...od tega prvič poškodovala tovarniško pakiran in zaščiten element...kar sem reklamiral...naslednjič sta ga enaka butla prišla menjat in sta ga napačno pritrdila....
V glavnem z jugovino nočem imet posla pri gradnji. Se pa seveda vsi radi imenujejo "majsteri"....
Ga dobis v rit na rodo.