Želite biti vedno na tekočem? Izberi Mariborinfo kot prednostni vir na Googlu.

Desni breg Drave med med Studenško in Splavarsko brvjo bo kmalu videti drugače

| v Lokalno

Mestna občina Maribor je objavila javno naročilo za izgradnjo 2. etape kolesarske poti med Adamičevim naseljem in dvoetažnim mostom. Nova povezava bo prinesla širšo pot za kolesarje in pešce, novo razsvetljavo, urbano opremo in ozelenitev.

Mestna občina Maribor načrtuje nadaljevanje gradnje Dravske kolesarske poti skozi mesto Maribor. Gre za del mednarodne kolesarske poti, ki povezuje Italijo, Avstrijo, Slovenijo in Hrvaško, v Sloveniji pa poteka od Dravograda do Središča ob Dravi.

Tokratna naložba zajema gradnjo pododseka med Studenško in Splavarsko brvjo na desnem bregu Drave. Projekt predstavlja nadaljevanje že zgrajenih odsekov med Glavnim in dvoetažnim mostom, ki so jih v letih 2022 in 2023 izvedli s sredstvi mehanizma celostnih teritorialnih naložb.

Nova kolesarska povezava bo dolga 733 metrov in bo potekala po obstoječi makadamski poti, ki jo že uporabljajo pešci in kolesarji.

Mešana površina za pešce in kolesarje

Na občini pojasnjujejo, da bodo zaradi prostorskih omejitev med reko Dravo in strmimi pobočji dravskih teras uredili mešano površino za pešce in kolesarje. Skupna širina poti bo znašala štiri metre, od tega bo 2,5 metra namenjenih kolesarjem.

Pot bo utrjena s protiprašno zaščito iz peska, vezanega z bitumensko emulzijo oziroma tako imenovano »belo cesto«, ki je zaradi naravnega videza primerna za umestitev v okolje ob Dravi.

Na desnem robu poti bodo zaradi širitve obstoječe trase zgrajene podporne konstrukcije za utrditev nasipov dravskih teras, na vzhodnem delu obrežja pa tudi oporna konstrukcija.

Projekt vključuje še ureditev disperznega odvodnjavanja padavinske vode, nove LED-razsvetljave ter postavitev urbane opreme, kot so klopi in koši za odpadke.

Svetilke bodo nameščene enostransko ob pobočjih dravskih teras. V nočnem času bo svetlobni tok zmanjšan, ob zaznavi gibanja pa se bo povečal.

Ob poti načrtujejo več kot sto novih dreves

Pomemben del projekta predstavlja tudi ozelenitev območja. Predvidena je zasaditev 109 novih avtohtonih dreves, 990 grmovnic, 178 plezalk za pilotne stene ter več kot šest tisoč vrtnih in gozdnih trajnic.

Vrednost naložbe znaša 3,08 milijona evrov brez davka na dodano vrednost oziroma 3,76 milijona evrov z davkom.

Po zaključeni gradnji celotne Dravske kolesarske poti skozi mesto bo ta kot del državnega kolesarskega omrežja prešla v upravljanje Direkcije Republike Slovenije za infrastrukturo, ki bo skrbela tudi za njeno vzdrževanje. Do takrat bo vzdrževanje predvidoma izvajalo javno podjetje Nigrad.

Del že dokončane Dravske kolesarske poti.

Cilj projekta je več kolesarjenja in manj avtomobilskega prometa

Na Mestni občini Maribor poudarjajo, da je namen projekta spodbujanje sprememb potovalnih navad prebivalcev in obiskovalcev mesta. Želijo doseči, da bi ljudje vsaj del poti, ki jih danes opravijo z avtomobilom, nadomestili s kolesarjenjem oziroma kombinacijo kolesa in javnega potniškega prometa.

Po navedbah občine bi to prispevalo k zmanjšanju izpustov toplogrednih plinov, manj hrupa in boljši kakovosti zraka v mestu ter spodbudilo bolj zdrav način mobilnosti.

Cilji naložbe vključujejo izgradnjo enega od manjkajočih odsekov Dravske kolesarske poti, izboljšanje prometno varnih povezav med mestnimi četrtmi in središčem mesta ter povečanje uporabe koles za dnevne migracije in rekreacijo.

Na občini pričakujejo tudi večje zadovoljstvo prebivalcev in obiskovalcev zaradi boljše prometne ureditve ter zmanjšanja negativnih vplivov motoriziranega prometa.

Preberite še

Komentarji

arogantnež

Naj se gredo pristojni z mBajkom zapeljat po tej "beli cesti", v delu, ki je že narejen (železniški most - Stari most), da malo vidijo, kakšna bedarija je to. Pred obnovo je bila ta podlaga dosti primernejša za kolesa.

enkive

Se strinjam. Še večja bedarija pa je to, da je tekoči meter te že narejene bele ceste znašal slabih 4000 EUR. Mater hujši standardi kot za avtoceste. To res crkneš kaj je to v MB...

Vaše ime *

Upam, da že enkrat očistijo to đunglo pod Ruško cesto, ki ne omogoča lep pogled na Lent.

Veš kaj

Zakaj so vsi obsedeni s MBajkom ? Pustite malo prostora za sprehode drugače se bodo pobili s temi biciklisti . Lastniki psov in njihovi štirinožci so v nevarnosti zaradi divjakov na kolesih .

arogantnež

Prekrškarje zlahka najdeš med vsemi kategorijami udeležencev v prometu, vključno s sprehajalci psov.

Brvej

Kaj pa nadaljevanje poti po desni strani proti MB otoku in brv na otok, kdaj pa bo to v planu???

nutrija

Čudovito, zadnji čas da si arsenovič uredi nov most, in skrajšane poti do njegovih gostilnam

nutrija

Vse te poti ob potokih so le obračanje denarja, nekje do mo do arsota do njegovim šipekom, in njemu del nazaj

nutrija

Vse te poti ob potokih so le obračanje denarja, nekje do mo do arsota do njegovim šipekom, in njemu del nazaj

NN

Če bo še kakšen ojro ostal bi bilo dobro pomesti lanjsko listje iz podhoda pri Slaviji! Če pa se kakšen občinar odkolesari do čolnarne bo imel kaj videti- nekoč lepe, korisne in poučne table so "obležale"!!!

Orbo

Na levem bregu Drave -med studenško brvjo in Koroškim mostom-sta bili skupaj z košem za odpadke-nameščeni 2 klopci.Teh od lanskega leta ni več,ostala sta le koša za odpadke.Na ta problem sem opozoril Nigradovega preglednika,pa se po kakšnem letu ni zgodilo nič.Ti 2 klopci zelo pogrešamo starejši občani,pa tudi kakšna mamica z dojenčkom.

Komentarji

arogantnež

Naj se gredo pristojni z mBajkom zapeljat po tej "beli cesti", v delu, ki je že narejen (železniški most - Stari most), da malo vidijo, kakšna bedarija je to. Pred obnovo je bila ta podlaga dosti primernejša za kolesa.

enkive

Se strinjam. Še večja bedarija pa je to, da je tekoči meter te že narejene bele ceste znašal slabih 4000 EUR. Mater hujši standardi kot za avtoceste. To res crkneš kaj je to v MB...

Vaše ime *

Upam, da že enkrat očistijo to đunglo pod Ruško cesto, ki ne omogoča lep pogled na Lent.

Veš kaj

Zakaj so vsi obsedeni s MBajkom ? Pustite malo prostora za sprehode drugače se bodo pobili s temi biciklisti . Lastniki psov in njihovi štirinožci so v nevarnosti zaradi divjakov na kolesih .

arogantnež

Prekrškarje zlahka najdeš med vsemi kategorijami udeležencev v prometu, vključno s sprehajalci psov.

Brvej

Kaj pa nadaljevanje poti po desni strani proti MB otoku in brv na otok, kdaj pa bo to v planu???

nutrija

Čudovito, zadnji čas da si arsenovič uredi nov most, in skrajšane poti do njegovih gostilnam

nutrija

Vse te poti ob potokih so le obračanje denarja, nekje do mo do arsota do njegovim šipekom, in njemu del nazaj

nutrija

Vse te poti ob potokih so le obračanje denarja, nekje do mo do arsota do njegovim šipekom, in njemu del nazaj

NN

Če bo še kakšen ojro ostal bi bilo dobro pomesti lanjsko listje iz podhoda pri Slaviji! Če pa se kakšen občinar odkolesari do čolnarne bo imel kaj videti- nekoč lepe, korisne in poučne table so "obležale"!!!

Orbo

Na levem bregu Drave -med studenško brvjo in Koroškim mostom-sta bili skupaj z košem za odpadke-nameščeni 2 klopci.Teh od lanskega leta ni več,ostala sta le koša za odpadke.Na ta problem sem opozoril Nigradovega preglednika,pa se po kakšnem letu ni zgodilo nič.Ti 2 klopci zelo pogrešamo starejši občani,pa tudi kakšna mamica z dojenčkom.

Lokalno

Vse v Lokalno

Šport

Vse v Šport

Politika

Gospodarstvo

Slovenija

Scena

Svet

Vse v Svet

Kronika

Vse v Kronika

Kultura

Vse v Kultura