Želite biti vedno na tekočem? Izberi Mariborinfo kot prednostni vir na Googlu.

FOTO in VIDEO: Štajerci izgubljajo živce v kolonah: DARS pojasnil, zakaj nočna dela ne bodo skrajšala obnove

| v Lokalno

Vsakodnevni migranti in vozniki v času turistične sezone opozarjajo na dolge kolone med Mariborom in Ljubljano. Pristojni poudarjajo, da gre za nujna dela, ki jih brez vpliva na promet ni mogoče izvesti.

Zastoji na štajerski avtocesti so v zadnjih tednih znova ena najpogostejših tem med vozniki. Številni se pritožujejo zaradi podaljšanih potovalnih časov, še posebej na odseku med Slovenskimi Konjicami in Dramljami, kjer trenutno poteka ena največjih obnov avtocestne infrastrukture v državi.

Nezadovoljstvo je še toliko večje med vsakodnevnimi migranti na relaciji Maribor–Ljubljana, dodatno pa razmere zaostruje začetek turistične sezone in povečan tranzitni promet.

Na Družbi za avtoceste v Republiki Sloveniji se kritik zavedajo, a poudarjajo, da so dela nujna.

»Zavedamo se vpliva obsežnih obnov na prometne tokove in vsakodnevne poti uporabnikov. Vendar gre za nujna dela na eni najbolj prometno obremenjenih avtocest v državi, ki so potrebna za zagotavljanje dolgoročne prometne varnosti, zanesljivosti in pretočnosti avtocestnega omrežja,« so za Mariborinfo pojasnili na družbi za avtoceste.

Dodajajo, da pri načrtovanju in izvedbi del skušajo vpliv na promet čim bolj omejiti, pri tem pa morajo upoštevati tehnične zahteve izvedbe, prometne obremenitve ter varnost delavcev in uporabnikov avtoceste.

Koliko časa vozniki izgubijo zaradi zapor?

Marsikdo se sprašuje, koliko dodatnega časa zaradi del porabi na poti med Mariborom in Ljubljano, vendar na družbi za avtoceste enotnega odgovora nimajo.

»Enoznačne ocene ni mogoče podati. Ta je namreč odvisna od številnih dejavnikov, kot so gostota prometa, prometne konice, prometne nesreče, vremenske razmere, tranzitni promet ter dnevna in tedenska nihanja prometnih tokov.«

Po njihovih besedah se lahko potovalni časi zato od dneva do dneva bistveno razlikujejo.

Trenutno na odseku med Slovenskimi Konjicami in Dramljami promet poteka po posebni prometni ureditvi. Od 8. junija letos vozila vozijo dvosmerno po lani obnovljenem smernem vozišču proti Ljubljani, po enem prometnem pasu v vsako smer. Smerno vozišče proti Mariboru je zaradi obsežne obnove zaprto za promet.

Takšna ureditev bo po trenutnih načrtih veljala predvidoma do konca avgusta.

Bi več nočnega dela pomenilo manj zastojev?

Po uspešni izkušnji z nočnimi deli na primorski avtocesti pri Postojni, kjer naj bi obnovo skrajšali za več tednov, se mnogi sprašujejo, zakaj podobnega pristopa ni tudi na štajerski avtocesti.

Na družbi za avtoceste pojasnjujejo, da nočna dela že izvajajo.

»Na območju Slovenske Bistrice so nočna dela potekala že v času priprav na vzpostavitev prometnih zapor ter pri aktivnostih za njihovo prestavitev, saj bi takšna dela v dnevnem času povzročala še večje prometne motnje.«

Pojasnjujejo tudi, da je bilo delo ponoči na odseku med Slovenskimi Konjicami in Dramljami predvideno že ob pripravi projekta.

»Za izvajanje teh del je bilo že v pogodbi predvideno tudi delo v nočnem času, zato se bo glede na večji obseg del pri obnovi predorov v primerjavi z lanskim letom predvidoma povečal tudi obseg nočnega dela.«

Nočno delo ne bo bistveno skrajšalo del

Kljub temu vozniki ne morejo pričakovati, da bi zgolj dodatno nočno delo bistveno skrajšalo trajanje trenutne zapore.

»Ker je bila takšna organizacija dela načrtovana že ob pripravi projekta in vključena v pogodbo z izvajalcem, sama po sebi ne bo bistveno vplivala na pogodbeni rok izvedbe.«

Na družbi za avtoceste ob tem poudarjajo, da so z optimizacijo predhodnih zapor in organizacije del, ki so potekala tudi ponoči in ob nekaterih koncih tedna v maju, že dosegli, da bo obdobje trenutno vzpostavljene zapore krajše.

Zakaj ne delajo še več ponoči?

Med vozniki se pogosto pojavlja vprašanje, zakaj se večina del ne izvaja ponoči, ko je na cestah manj prometa. Na družbi za avtoceste pojasnjujejo, da imajo pri tem več omejitev.

»Glavne omejitve pri širši uporabi nočnega dela izhajajo predvsem iz zakonodaje, tako s področja varstva okolja (hrup, osvetljenost delovišč) kot tudi delovnopravne zakonodaje.«

Poleg tega je treba upoštevati tudi tehnične značilnosti posameznih del ter vpliv gradbišč na promet, ki poteka mimo območja del.

Napovedujejo dodatne prilagoditve

Na vprašanje, ali pripravljajo dodatne ukrepe za zmanjšanje zastojev in izboljšanje pretočnosti prometa, odgovarjajo, da razmere spremljajo ves čas.

»V sodelovanju s pogodbenimi izvajalci in drugimi pristojnimi deležniki sproti preverjamo možnosti za dodatne optimizacije prometnih ureditev in organizacije del.«

Dodajajo, da bodo v primeru potrebe in ob izpolnjenih pogojih preučili tudi dodatne ukrepe.

»Če bodo razmere to narekovale in bodo dani pogoji za izvedbo dodatnih ukrepov, jih bomo tudi ustrezno preučili in po potrebi uvedli z namenom izboljšanja pretočnosti prometa ter zmanjšanja vpliva del na uporabnike avtoceste.«

Za zdaj voznikom tako ostaja predvsem potrpežljivost. Obnova enega najprometnejših avtocestnih odsekov v državi se nadaljuje, zastoji pa bodo očitno še nekaj časa del vsakdana številnih Štajercev.

Preberite še

Komentarji

franca

Na Darsu se delajo norca iz nas,dokler bodo na teh delovnih mestih ne bo nič, boljše. Že če bi uredili da je samo
ena smer brez dvojne in razmak med vozili ter vožnja 60 km bi takoj šlo bolj hitro in gladko,ampak ne oni se delajo za predloge kako delat ,delajo norca iz nas ter pojejo kaj nam pa morejo.Poslt jih na borzo direkt.

Vaše ime*

Kje si bil prej?? ravno ta tvoj predlog bo rešil celotno situacijo.

franca

pametni vejo kimavci pa nevejo za situacijo

Tito drek

Nesposobne darsovce v delovni zapor!!posel se dodeli podjetju strabag!!!nicelna toleranca!!!to so naše ceste in nas denar!!!pozivamo novo vlado da zadevo čimprej uredi v tej smeri!!no mercy!!!

BAJDLEK

Toti pa glih bodo, ja...

CInik

Vrtovec bo zrihtal zadevo, ha, ha, ha... (my ass)

Tito drek

Vrtovec bo uredil zadevo prej kot taki, kot si ti sam po sebi-nesposobni levičar/ komunist!!opleli ste!!Jugoslavije ni več!!

Jing

Verjetno si totalno ostarel osebek, da imaš tak nik....si pa mičkena duša z oprano glavo....

Cinik

Jugoslavije se oklepate stari komunisti kot je to vrh SDS. Če ne zmoreš ponuditi prihodnosti, pač pljuvaš po preteklosti. Sem na levi strani političnega spektra in čisto nič ne pogrešam Tita in Jugo (Kakor ti, Tito, a ne?).

Cinik

Moram poudariti,da nam levičarjem/ komunistom samostojna Slovenija ni in nikoli ne bo intimna opcija,o tem se je že izjasnil nas vodja Kučan!! Mi smo prisegli diktatorju in zlocincu Josipu bronu Titu!!!vsako leto imamo na cebinah in v lazgosah svoje rituale!!od tekočine komunistične revolucije ne odstopajo!!

Cinik

Cinik, ni lepo da kradeš drugim nickname. Pa to vi znate a ne?

Cinik

Sem ponosni naslednik komunističnih klavcev in roparjev nepremičnin po 1945!!!!sedaj kraden samo še nicke in sraufe po gradbenih trgovinah!!!moram nekaj ukrasti to imamo komunisti levičarji v DNK...

Cinik

Zakaj se ne podpišeš s pravim imenom Tito Drek ali vsaj Drek?

Tito drek

Ker jaz sem Tito drek,prihajam pa iz komunistične greznice yugoslavije...

Tito drek

Vrtovec bo uredil zadevo prej kot taki, kot si ti sam po sebi-nesposobni levičar/ komunist!!opleli ste!!Jugoslavije ni več!!

janek_1

cakajte se malo, ko bo zacel naval turistov v casu pocitnic,... Kaos bo na cesti. Vec prometnih nesrec,.... POtem pa da se vinjeto kupujemo? Malo morgen.

Mb-11

Bimbo vrtovec obljublja delo ponoči a zapore bodo tudi čez dan?! To samo poveča strošek za nočno delo!! Pa kakšni so to g....,....

Cinik

Razliko bi naredila dodatna nočna izmena. Nočno delo je 40% dražje in delavci nad 55 let ne smejo delati ponoči. Ampak Vrtovec ve kaj dela...

Metla

Narod si je sam kriv, če s skrivljeno hrbtenico samo kima in plačuje, da se jim Dars in politiki delajo norca. Vedno radi veljaki primerjajo, ko gre za njihov projekt, kot npr.s sežigalnco, kako imajo urejeno severne države. Pa naj si pogledajo še, kako severne države delajo AC, brez nekih brezveznih izgovorov. Nekaj je mentaliteta severnjakov, drugo pa balkanska.

REALIJANEC

V Italiji so prišli na idejo, da bodo "vinjetarjem" zaradi čakanja v kolonah vrnili znaten del kupnine vinjete. Čudno, da to še ni prišlo na misel našemu ministru Njivovcu, katerega vsake toliko časa spreleti nekaj in doživi duhovno razsvetlitev...

Cinik

Pa saj smo dobili 25% popust s podaljšanjem trajanja vinjete, a ne?

Realistka

Vrtovec obljubil končanje primorke 20 do 30 dni pred rokom. To je 20.6 do 2. 07. Pa da vidimo...

Celjan

Sedaj ko je desna vlada pa udri po njej.
Po kraljici aneksov ne spomnim, da bi tako udrihali!

Cinik

Kako da je, če pa so začeli mandat na lažnjivih temeljih. Že na začetku nimajo nobenega kapitala, ne verjamem da ga bodo kadarkoli pridobili.

Rrt

Vsako leto ista štorija.Ma je..se Dars.

Trent

Res sami experti na Darsu. Fax narejen, sedaj sem prometni strokovnjak. Pa hudiča jasnega ali je res potrebno narediti "15" gradbišč na enkrat, gradbincev pa nimaš še za enega dovolj za 3 smene??? Ja, res so prometni strokovnjaki, imajo mogoče vsaj vozniška dovoljenja alu se s kolesi okoli vozijo?

Komentarji

franca

Na Darsu se delajo norca iz nas,dokler bodo na teh delovnih mestih ne bo nič, boljše. Že če bi uredili da je samo
ena smer brez dvojne in razmak med vozili ter vožnja 60 km bi takoj šlo bolj hitro in gladko,ampak ne oni se delajo za predloge kako delat ,delajo norca iz nas ter pojejo kaj nam pa morejo.Poslt jih na borzo direkt.

Vaše ime*

Kje si bil prej?? ravno ta tvoj predlog bo rešil celotno situacijo.

franca

pametni vejo kimavci pa nevejo za situacijo

Tito drek

Nesposobne darsovce v delovni zapor!!posel se dodeli podjetju strabag!!!nicelna toleranca!!!to so naše ceste in nas denar!!!pozivamo novo vlado da zadevo čimprej uredi v tej smeri!!no mercy!!!

BAJDLEK

Toti pa glih bodo, ja...

CInik

Vrtovec bo zrihtal zadevo, ha, ha, ha... (my ass)

Tito drek

Vrtovec bo uredil zadevo prej kot taki, kot si ti sam po sebi-nesposobni levičar/ komunist!!opleli ste!!Jugoslavije ni več!!

Jing

Verjetno si totalno ostarel osebek, da imaš tak nik....si pa mičkena duša z oprano glavo....

Cinik

Jugoslavije se oklepate stari komunisti kot je to vrh SDS. Če ne zmoreš ponuditi prihodnosti, pač pljuvaš po preteklosti. Sem na levi strani političnega spektra in čisto nič ne pogrešam Tita in Jugo (Kakor ti, Tito, a ne?).

Cinik

Moram poudariti,da nam levičarjem/ komunistom samostojna Slovenija ni in nikoli ne bo intimna opcija,o tem se je že izjasnil nas vodja Kučan!! Mi smo prisegli diktatorju in zlocincu Josipu bronu Titu!!!vsako leto imamo na cebinah in v lazgosah svoje rituale!!od tekočine komunistične revolucije ne odstopajo!!

Cinik

Cinik, ni lepo da kradeš drugim nickname. Pa to vi znate a ne?

Cinik

Sem ponosni naslednik komunističnih klavcev in roparjev nepremičnin po 1945!!!!sedaj kraden samo še nicke in sraufe po gradbenih trgovinah!!!moram nekaj ukrasti to imamo komunisti levičarji v DNK...

Cinik

Zakaj se ne podpišeš s pravim imenom Tito Drek ali vsaj Drek?

Tito drek

Ker jaz sem Tito drek,prihajam pa iz komunistične greznice yugoslavije...

Tito drek

Vrtovec bo uredil zadevo prej kot taki, kot si ti sam po sebi-nesposobni levičar/ komunist!!opleli ste!!Jugoslavije ni več!!

janek_1

cakajte se malo, ko bo zacel naval turistov v casu pocitnic,... Kaos bo na cesti. Vec prometnih nesrec,.... POtem pa da se vinjeto kupujemo? Malo morgen.

Mb-11

Bimbo vrtovec obljublja delo ponoči a zapore bodo tudi čez dan?! To samo poveča strošek za nočno delo!! Pa kakšni so to g....,....

Cinik

Razliko bi naredila dodatna nočna izmena. Nočno delo je 40% dražje in delavci nad 55 let ne smejo delati ponoči. Ampak Vrtovec ve kaj dela...

Metla

Narod si je sam kriv, če s skrivljeno hrbtenico samo kima in plačuje, da se jim Dars in politiki delajo norca. Vedno radi veljaki primerjajo, ko gre za njihov projekt, kot npr.s sežigalnco, kako imajo urejeno severne države. Pa naj si pogledajo še, kako severne države delajo AC, brez nekih brezveznih izgovorov. Nekaj je mentaliteta severnjakov, drugo pa balkanska.

REALIJANEC

V Italiji so prišli na idejo, da bodo "vinjetarjem" zaradi čakanja v kolonah vrnili znaten del kupnine vinjete. Čudno, da to še ni prišlo na misel našemu ministru Njivovcu, katerega vsake toliko časa spreleti nekaj in doživi duhovno razsvetlitev...

Cinik

Pa saj smo dobili 25% popust s podaljšanjem trajanja vinjete, a ne?

Realistka

Vrtovec obljubil končanje primorke 20 do 30 dni pred rokom. To je 20.6 do 2. 07. Pa da vidimo...

Celjan

Sedaj ko je desna vlada pa udri po njej.
Po kraljici aneksov ne spomnim, da bi tako udrihali!

Cinik

Kako da je, če pa so začeli mandat na lažnjivih temeljih. Že na začetku nimajo nobenega kapitala, ne verjamem da ga bodo kadarkoli pridobili.

Rrt

Vsako leto ista štorija.Ma je..se Dars.

Trent

Res sami experti na Darsu. Fax narejen, sedaj sem prometni strokovnjak. Pa hudiča jasnega ali je res potrebno narediti "15" gradbišč na enkrat, gradbincev pa nimaš še za enega dovolj za 3 smene??? Ja, res so prometni strokovnjaki, imajo mogoče vsaj vozniška dovoljenja alu se s kolesi okoli vozijo?

Lokalno

Vse v Lokalno

Šport

Vse v Šport

Politika

Gospodarstvo

Slovenija

Scena

Svet

Vse v Svet

Kronika

Vse v Kronika

Kultura

Vse v Kultura