Slika je simbolična.
Imajo vaše babice, dedki izjemne življenjske zgodbe? Naj ne bodo pozabljene.

Zavod Dobra pot med 15. in 29. marcem organizira drugo vseslovensko akcijo beleženja spominov na življenje v preteklosti, ki so jo poimenovali Zapišimo spomine!. V njej lahko sodelujejo posamezniki, organizacije ali šole, v zavodu pa so pripravili aplikacijo, v katero bodo lahko vnesli zbrane zgodbe.

Kot so na Zavodu Dobra pot pojasnili za STA, bo mogoče zgodbe naložiti kot besedilni zapis, videoposnetek ali zvočni posnetek. Izbiro o tem prepuščajo zapisovalcem in pričevalcem.

Pogovori bodo sicer potekali po vsej Sloveniji. Spomine se lahko zabeleži v družinskem krogu, med obiskom pri dedku ali babici, ali pa učenci na pobudo učiteljic obiščejo domove za starejše, so v zavodu našteli nekaj primerov.

Kot so dodali, starostnih omejitev pričevalca in zapisovalca niso določili. Nujno ni niti, da je pričevalec starejša oseba. Ljudje lahko namreč v aplikacijo naložijo zgodbe, ki so jih slišali od dedkov in babic.

Prav oni nosilci izročila 

Kot so pojasnili v zavodu, želijo s povabilom k pripovedovanju zgodb iz preteklosti med drugim okrepiti vključenost starejših na njim prijazen način in opozoriti na njihovo pomembno vlogo kot nosilcev ustnega izročila ter dediščine.

V lansko akcijo beleženja spominov se je vključilo več kot 100 ljudi, približno 20 ustanov in okoli deset šol. Skupno so zabeležili 72 novih pričevanj starejših. Organizatorji opažajo, da se letos znova vključujejo tisti, ki so že sodelovali lani, in da je bila pobuda med ljudmi zelo lepo sprejeta.

Lani je aplikacija zavoda Dobra pot prejela tudi nagrado Sveta Evrope in Evropske komisije v okviru pobude Zgodbe dnevov evropske kulturne dediščine. Za nagrado se je sicer potegovalo več kot 70 prijaviteljev iz 27 evropskih držav, med 11 dobitniki pa so bili kar trije iz Slovenije, so zapisali na spletni strani zavoda.

V zavodu digitalizacijo kulturne dediščine vidijo kot priložnost za njeno boljše ohranjanje pri katerem lahko sodeluje vsak, to pa želijo pokazati tudi s tokratno akcijo.

S selitvijo dediščine z muzejskih polic v digitalne laboratorije in v sfero kreativnih tehnnologij je možno pritegniti širši krog ljudi, poudarjajo.

Zavod Dobra pot iz Brkinov je nevladna organizacija s tremi zaposlenimi in približno 50 prostovoljci. Delujejo na področju naravne in kulturne dediščine, razvoja podeželja in programov za mlade.

Starejše novice